Przejdź do treści

Szczoteczka do cytologii – jak wygląda cytologia?

szczoteczka do cytologii
szczoteczka do cytologii/Instagram @kwiatkobiecosci
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim

Szczoteczka do cytologii to najlepsze narzędzie służące pobraniu wymazu z szyjki macicy. To, w jaki sposób odbywa się pobieranie cytologii, ma wpływ na wiarygodność wyniku badania. Dr Wojciech Falęcki ostatnio na swoim koncie na Instagramie przeprowadził ciekawą ankietę. Okazało się, że większość kobiet nie zwraca uwagi, jakim narzędziem lekarz pobiera im materiał do cytologii. Czy wiesz, dlaczego szczoteczka do cytologii jest najbardziej polecaną metodą wykonania cytologii?

Cytologia – czym pobierać? Szczoteczka do cytologii

Szczoteczka do cytologii do narządzie coraz częściej spotykane w gabinetach ginekologicznych. I bardzo dobrze, gdyż dla wiarygodnego wyniku cytologii znaczenie ma nie tylko to, kiedy zrobić cytologię (dzień cyklu), ale także to, jak pobierany jest wymaz z szyjki macicy. Niewłaściwe pobranie materiału może prowadzić do uszkodzenia komórek szyjki macicy, a to uniemożliwia właściwą interpretację wyniku i ewentualne rozpoznanie raka szyjki macicy.

Dr Wojciech Falęcki jest rezydentem położnictwa i ginekologii. Wiedzą medyczną dzieli się w mediach społecznościowych. Jego profil na Instagramie śledzi ponad 62 tys. internautów. Ostatnio na swoim koncie przeprowadził ankietę, z której wynika, że większość kobiet nie zwraca uwagi, czym lekarz pobiera im materiał do cytologii.

Z ankiety dr Wojciecha Falęckiego wynika, że większość kobiet nie wie, jakim narzędziem lekarz pobiera materiał z szyjki macicy do badania cytologicznego. Jak zaznacza sam Falęcki, ankieta nie została przeprowadzona na zbyt dużej ilości pań, jednak daje do myślenia. Teraz Falęcki pisze o tym szerzej – po waszych ostatnich wiadomościach skierowanych do mnie z lekkim niepokojem śledzę sposób, w jaki macie pobieraną cytologię – szczoteczką do cytologii czy patyczkiem.

View this post on Instagram

Dziś biały personel pracuje zupełnie normalnie. Po Waszych ostatnich wiadomościach skierowanych do mnie z lekkim niepokojem śledzę sposób w jaki macie pobieraną cytologię. A myślałem ze w tym temacie wszystko zostało już powiedziane. Do tego badania służy szczoteczka. Dlaczego to tak ważne, by cytologia była wykonywana szczoteczką? Wyglądem przypomina miotełkę która pozwala pobrać komórki z kanału i tarczy szyjki macicy. Szczoteczka jest tak skonstruowana, że daje możliwość pobrania materiału z miejsca, w którym najczęściej zagnieżdża się nowotwór. Co robić kiedy Wasz lekarz pobiera cytologię inaczej? Pewien bardzo mądry doktor powiedział mi kiedyś – zmienić lekarza 😉 Kiedy cytologia. Tu odpowiedz może i jest niejednoznaczna ale ja zawsze zalecam raz w roku. No i jeszcze jedno żeby badanie było wiarygodne należy się na nie zgłosić !!! Także do dzieła. Miłego poniedziałku dla wszystkich pracujących i tych odpoczywających ps. Od Nicoli @mamaginekolog dostałem całe pudło ulotek i akcesoriów ze sklepu uświadamiających o cytologii. Mam ambicję rozdać to każdej mojej pacjentce dziś we środę i w piątek !! ???‍⚕️ #profilaktyka #cytologia #rakszyjki #diagnostyka #doctor #onduty #badamsięregularnie #szczoteczka #ginekolog #położnik #instamateczki #nieinstamateczki #kobieta #cancer #diagnosis @kwiatkobiecosci @fundacjaraknroll

A post shared by Wojciech J. Falęcki (@dr_wojciechjfalecki) on

Jak wygląda szczoteczka do cytologii?

Budowa szczoteczki do cytologii jest tak skonstruowana, aby umożliwić pobranie wymazu nie tylko z tarczy, ale i kanału szyjki macicy, czyli z całej powierzchni, na której mogą znajdować się komórki nowotworowe.  Patyczek, wacik czy szpatułka nie są odpowiednie do wykonania tego badania. Jeśli ominie się obszar z komórkami o nieprawidłowej budowie, otrzyma się fałszywie ujemny wynik cytologii.

Na polskim rynku dostępne są właściwe szczoteczki do cytologii, które wymienia się w unijnej dyrektywie. Dostępne są nawet dwa ich rodzaje: miotełka (wachlarz), która służy do pobierania materiału z zewnątrz dróg rodnych oraz szczoteczka (prosta) przypominająca szczotkę do butelek lub od tuszu do rzęs, którą pobiera się materiał z kanału dróg rodnych. Jedna prawidłowa szczoteczka kosztuje w granicach 1,30 – 1,70 zł. Dlatego zwracajcie uwagę czym lekarz pobiera wam materiał do badań. To bardzo ważne.

Źródło iStock

Dr Wojciech Falęcki
Dlaczego to tak ważne, by cytologia była wykonywana szczoteczką? Wyglądem przypomina miotełkę która pozwala pobrać komórki z kanału i tarczy szyjki macicy. Szczoteczka jest tak skonstruowana, że daje możliwość pobrania materiału z miejsca, w którym najczęściej zagnieżdża się nowotwór

Cytologia – jak wygląda pobranie materiału do badania?

Wyróżnić można dwa podstawowe rodzaje cytologii, różniące się metodą pobrania materiału do badania. Mowa o cytologii klasycznej oraz cytologii cienkowarstwowej. Jak wygląda cytologia klasyczna i cienkowarstwowa? W cytologii klasycznej wymaz z szyjki macicy pobierany jest przy pomocy wacika, po czym materiał rozmazywany jest na szkiełku. Natomiast w cytologii cienkowarstwowej wykorzystywana jest szczoteczka, którą po pobraniu wymazu umieszcza się w probówce ze specjalnym podłożem.

Od tego, jak wygląda badanie cytologiczne i jaki jest sposób pobrania materiału do badań zależy w dużej mierze wynik cytologii. W unijnych dyrektywach dotyczących jakości badań profilaktycznych w kierunku raka szyjki macicy widnieje zapis, że do pobierania wymazu powinny być używane szczoteczki do cytologii o określonych parametrach technicznych. Pobieranie materiału do cytologii szczoteczką od 2006 roku zaleca także Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników. Niestety pomimo tego, wielu lekarzy do badania wciąż używa wacika lub patyczka. Na wacik czy patyczek nie zawsze udaje się pobrać wystarczającą ilość materiału. Dodatkowo ciężko nakłada się w ten sposób materiał na szkiełko, zatem ilość materiału do badania zostaje znikoma.

Jeśli nie wiesz, jakim narzędziem wykonywana będzie twoja cytologia, kiedy najlepiej zapytać o to lekarza? Zapytaj o to, zanim umówisz się na badanie. Jeśli twój lekarz nie udzieli czy szczegółowych informacji na temat tego, jak wygląda badanie cytologiczne lub potwierdzi, że nie pobiera materiału szczoteczką do cytologii – po prostu zmień lekarza.

Zwracasz uwagę, czym lekarz pobiera wymaz do cytologii?

TAK
NIE
Zobacz wyniki ankiety

Kiedy robić cytologię i jak się przygotować do badania?

Wiesz już, że to, czy cytologia pobierana jest szczoteczką do cytologii, ma ogromne znaczenie dla uzyskania wiarygodnego wyniku. Istnieje jeszcze kilka innych kwestii, na które powinnaś zwrócić uwagę. Przede wszystkim – trzeba wiedzieć, kiedy najlepiej zrobić cytologię? Zalecane jest wykonanie cytologii około 10 – 20 dnia cyklu, najwcześniej 4 dni po zakończeniu miesiączki. Ponadto na dobę przed badaniem należy powstrzymać się od współżycia płciowego.

 

Zobacz także

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Kobieta wśród kwitnących drzew

Badania po zimie – czy warto je robić? Wyjaśnia lekarz

Sara Kayat i Leanne Adu

Badanie piersi w telewizji na żywo. Bez stanika, zasłaniania sutków i cenzurowania ciała modelki

Kobieta

W wykrywaniu lęku pomoże badanie krwi? Nadchodzi rewolucja w profilaktyce zdrowia psychicznego

Rod Stewart

Rod Stewart sfinansował badania przypadkowych pacjentów. „Zapłacę za tyle, ile zdołam”

Kapsułka endoskopowa zastąpi gastroskopię i kolonoskopię? „Naszym celem jest, by badanie można było przeprowadzić całkowicie zdalnie w warunkach domowych”

10 pytań o HPV, czyli wszystko, co chciałabyś o nim wiedzieć, ale boisz się zapytać

„Pacjenci potrafią przyjechać nawet z drugiego końca Polski. Badania kliniczne są szansą na dostęp do najnowocześniejszych terapii” – mówi Łukasz Bęczkowski, ekspert ds. badań klinicznych

„Zdziwiłabyś się, jak często ludzie przynoszą mocz w słoiku po dżemie!”. Diagnostka laboratoryjna o sekretach swojej pracy

Czerwona kokardka na budynku w Warszawie

„HIV to nie wyrok, ale wciąż może się nim stać”. Czerwona kokardka przypomina o testach na HIV

kobieta podczas mammografii

BI-RADS 0-5. Co oznacza wynik mammografii w skali BI-RADS?

Ryan Reynolds

Ryan Reynolds sfilmował swoją pierwszą w życiu kolonoskopię. „Przegrałem zakład, ale opłacało się”

Jak podkręcić metabolizm, gdy organizm się starzeje? 7 kluczowych porad/fot. Pexels

Jak podkręcić metabolizm, gdy organizm się starzeje? 7 kluczowych porad

Badanie fizykalne – co to jest i na czym polega?

Skan mózgu pozwoli na wykrycie alzheimera / istock

Chorobę Alzheimera można zdiagnozować za pomocą pojedynczego skanu mózgu. Nowe odkrycie naukowców

Jak naturalnie obniżyć ciśnienie – jaka dieta jest najlepsza?

Dr Maciej Mazurec: Cytologia powoli przechodzi do lamusa, staje się metodą historyczną. Mamy znacznie skuteczniejszy test, który zwiększa bezpieczeństwo pacjentek nawet o 60-70 proc.

Dr Maciej Mazurec: Cytologia powoli przechodzi do lamusa. Mamy znacznie skuteczniejszy test, który zwiększa bezpieczeństwo pacjentek nawet do 70 proc.

Układ dokrewny – funkcje i budowa. Jakie hormony są najważniejsze?

Androstendion – rola w organizmie, normy i interpretacja. Kiedy badać poziom hormonu?

zamyślona kobieta o jasnych włosach

Jakie badania profilaktyczne zrobić, by nie bać się choroby? Wiele dolegliwości długo nie daje objawów

„Ciało bez wątpienia lubi aktywność. Ale sport trzeba przyjąć z całym dobrodziejstwem inwentarza”. Jak nie zaczynać aktywności, mówi Andrzej Pyda

Choroby cywilizacyjne – przykłady, przyczyny. Jak im zapobiegać?

niedobory w organizmie

Męczy cię sezonowe osłabienie? Lekarka radzi, jakie badania zrobić, by sprawdzić niedobory w organizmie

Permanentne zmęczenie - z czego wynika? / istock

Permanentne zmęczenie. Z czego może wynikać?

Ida Karpińska

Ida Karpińska o diagnozie raka szyjki macicy: „Wyłam, mówiąc: 'Przecież to niemożliwe’ ” [WIDEO]