Przejdź do treści

Czekasz na okres, a on cały czas nie nadchodzi? Możliwych powodów jest znaczenie więcej niż ciąża

Okres się spóźnia?
Okres się spóźnia? / iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Powinnaś już dostać miesiączkę, mija kilka dni, a krwawienia jak nie było, tak nie ma? Zazwyczaj pierwsza myśl to „ciąża”, jednak powodów, dlaczego okres nie nadchodzi, jest znacznie więcej. Opowiadają o nich członkinie Okresowej Koalicji we wspólnym poście z psycholożką Mają Pakułą.

Co może oznaczać brak okresu?

„Nadchodzi termin miesiączki, a mimo tego krwawienie menstruacyjne się nie pojawia? To sytuacja, która martwi wiele osób z macicami. Okazuje się jednak, że nie zawsze brak okresu jest równoznaczny z zajściem w ciążę. Istnieje kilka przyczyn zaburzenia miesiączkowania” – wyjaśniają członkinie Okresowej Koalicji wraz z Mają Pakułą.

Dodają w poście na Instagramie, że mogą to być takie powody, jak:

  • stany chorobowe,
  • odchudzanie,
  • odstawienie pigułek antykoncepcyjnych,
  • intensywne ćwiczenia,
  • stres,
  • długie podróże,
  • menopauza.

Często głównym źródłem problemów z miesiączką są zmiany hormonalne.

Jednym z najczęstszych powodów zaburzenia miesiączkowania jest zespół policystycznych jajników, czyli wydzielanie hormonów męskich. Także z hormonami związane są niedoczynność tarczycy lub nadczynność tarczycy, wpływające na opóźniającą się miesiączkę lub jej brak. Kolejna sprawa związana z hormonami i brakiem okresu to menopauza, która rozpoczyna się u kobiet po 40. roku życia. To samo dotyczy zbyt stresującego trybu życia, kiedy to nadmiar kortyzolu i adrenaliny blokuje owulację. Nieregularność miesiączki czasami spowodowana jest także odstawieniem tabletek antykoncepcyjnych, bo zaburza to gospodarkę hormonalną organizmu” – wyjaśnia Okresowa Koalicja wraz z psycholożką.

Brak okresu może być pierwotny alb wtórny. Jak czytamy w poście, o tym pierwszym można mówić w przypadku dziewczyn w wieku 16-18 lat, u których nie rozpoczęło się jeszcze krwawienie menstruacyjne. Natomiast wtórny brak miesiączki dotyczy kobiet, które dotychczas normalnie przechodziły cykl menstruacyjny, lecz z niewyjaśnionych przyczyny został on zaburzony i nie pojawia się comiesięczne krwawienie.

„Gdy krwawienie nie pojawia się przez trzy kolejne cykle lub odstępy pomiędzy krwawieniami wynoszą 2-3 miesiące, należy wybrać się do lekarza” – radzą autorki wpisu.

Okresowa Koalicja: kto się za nią kryje?

Okresowa Koalicja została oficjalnie powołana w Dzień Kobiet 8 marca 2021 r. Inicjatywa ta zrzesza organizacje oraz aktywistki/aktywistów i ekspertki/ekspertów działających na rzecz przeciwdziałania problemowi ubóstwa i wykluczenia menstruacyjnego w Polsce. Edukuje również na temat okresu w mediach społecznościowych. Profil Okresowej Koalicji na Instagramie śledzi niemal 3 tys. osób.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.