Przejdź do treści

„Nie noście wkładek bez sensu” – ostrzega Okresowa Koalicja. I przypomina: „Wilgoć jest całkiem spoko”

Wkładki higieniczne są przydatne, ale nie w każdym dniu cyklu\ źródło: IStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Zapachowe, ekologiczne, antybakteryjne… Wiele kobiet chce czuć się świeżo i komfortowo, więc sięga po wkładki higieniczne. A tych na rynku jest mnóstwo. Problem w tym, że w dni, kiedy nie mamy miesiączki, wkładki mogą nam wyrządzić więcej szkody niż pożytku. Zjawisko wyjaśnia jedna z ekspertek Okresowej Koalicji.

„Wilgoć jest całkiem spoko”

„Część osób nosi za zmianę podpaski i wkładki. Podpaski wtedy, kiedy mają okres, i wkładki, kiedy go nie mają: żeby majty były czyste i żeby ładnie pachniała (cipka- red.). Otóż nie jest to wcale najlepsza rzecz do zrobienia” – tymi słowami rozpoczyna swoje najnowsze nagranie jedna z ekspertek Okresowej Koalicji.

I wyjaśnia, dlaczego rozwiązanie, na które decyduje się tak wiele kobiet, jest niekorzystne dla ich zdrowia.

„Śluz i cała wilgoć, które wydostają się z naszej cipki, kiedy nie mamy okresu, są totalnie spoko. W majtkach mają ona dużo lepsze środowisko, niż na wkładce. Wkładka jest (częściowo) sztuczna i namnażają się w niej bakterie. Natomiast gdy wsiąknie w majtki, to wagina może dalej samoistnie się oczyszczać, tak jak tego potrzebuje. I zrobi to najlepiej” – zapewnia.

I apeluje:

„Nie noście wkładek bez sensu!”

Aga Szuścik: "Każdego dnia z twojej pochwy wypływa średnio niecałe pół łyżeczki płynu. To normalne, że wieczorem majtki są brudne"

Okresowa Koalicja: kto się za nią kryje?

Okresowa Koalicja została oficjalnie powołana w Dzień Kobiet 8 marca 2021 r. Inicjatywa ta zrzesza organizacje oraz aktywistki/aktywistów i ekspertki/ekspertów działających na rzecz przeciwdziałania problemowi ubóstwa i wykluczenia menstruacyjnego w Polsce. Edukuje również na temat okresu w mediach społecznościowych.

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Okresowa Koalicja (@okresowakoalicja)

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.