3 min.
Czujesz w jelitach ucisk, bulgotanie i przelewanie, kiedy się stresujesz? Możesz to złagodzić w prosty i szybki sposób

Czujesz w jelitach ucisk, bulgotanie i przelewanie, kiedy się stresujesz? Możesz to złagodzić w prosty i szybki sposób/ Unsplash, fot. Mathilde Langevin
Kiedy się stresujesz, twoje jelita wariują? Czujesz ból oraz ucisk i najchętniej nie wychodziłabyś z toalety? Ewa Kowalska, ekspertka ds. żywienia i autorka profilu na Instagramie @dietetyczna_biotechnolog, wyjaśnia, w jaki sposób uspokoić jelita w nerwowych sytuacjach.
Jelita a stres
Stres, niepokój i lęk mają duży związek z tym, jak działają nasze jelita. Układ nerwowy reguluje pracę układu pokarmowego, a w sytuacjach kryzysowych silny stres zaburza tę akcję. Czujemy wtedy ścisk żołądka, przez który nie można nic przełknąć, oraz pojawiają się problemy z biegunką czy nudności.
„Budzicie się rano, za chwilę macie egzamin na uczelni, rozmowę o pracę albo egzamin na prawo jazdy. W głowie zaczyna się hałas, a w jelitach nagły ucisk, bulgotanie i przelewanie. O tak, one są zestresowane razem z wami. To wszystko sprawka osi jelito-mózg” – pisze na swoim profilu na Instagramie Ewa Kowalska.
Jak wyjaśnia ekspertka ds. żywienia, w prosty i szybki sposób można poradzić sobie z napięciem, które negatywnie działa na jelita. Kowalska podaje, że w stresujących sytuacjach wystarczy sięgnąć po… gumę do żucia.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Prosty sposób na uspokojenie jelit
„Zgodnie z przeprowadzoną niedawno metaanalizą udało się ustalić, że żucie gumy jest skutecznym sposobem na złagodzenie lęku i stresu. Stwierdzono, że żucie gumy moduluje poziom kortyzolu, popularnie nazywanego hormonem stresu. Proces żucia może zmniejszyć poziom kortyzolu we krwi, a tym samym zmniejszyć odczucie intensywnego stresu i złagodzić dolegliwości jelitowe” – tłumaczy.
I dodaje, że warto pamiętać jednak o tym, że guma do żucia nie jest najzdrowszym wyborem. Kowalska podkreśla, że najczęściej skład takiego produktu pozostawia wiele do życzenia. Dobrze więc zwracać uwagę na etykietę.
„Są jednak całkiem spoko gumy z dodatkiem ksylitolu i naturalnych aromatów, które pożute raz na jakiś czas nie będą szkodliwe” – wyjaśnia.
Podkreśla również, by nie przesadzać z żuciem gumy i sięgać po nią jedynie w wyjątkowych sytuacjach. W przeciwnym razie efekt będzie odwrotny.
„Pamiętajcie, że słodziki w większych ilościach mają efekt przeczyszczający, tak samo jak standardowe gumy do żucia. Dlatego nie przesadzamy, bo zamiast pomóc jelitom, rozdrażnimy je jeszcze bardziej” – podsumowuje.
Dietetyczna biotechnolog
Za instagramowym profilem @dietetyczna_biotechnolog stoi Ewa Kowalska – biotechnolożka i ekspertka ds. żywienia. „Piszę o mikrobiocie jelitowej, diecie i zdrowiu. Propaguję naukę” – tak określa swoje działania w sieci.
Na profilu na Instagramie Kowalska w prosty sposób wyjaśnia naukowe zawiłości. Konto obserwuje już ponad 6 tys. osób.
Wyświetl ten post na Instagramie
Udostępnij znajomym!
Zobacz także

„Ale schudłaś!” – czy na pewno te słowa chce usłyszeć każda kobieta? Odpowiada psychodietetyczka

„Budzimy się w nocy z silnym uczuciem, że musimy coś zjeść” – Justyna Markowska mówi, czym jest syndrom nocnego jedzenia i dlaczego częściej dopada kobiety

Co dobrego możesz zrobić dla swoich jelit – dziś, w tydzień, w miesiąc, na zawsze?
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

04.02.2023
Sproszkowane kraby, lewatywa z winogron, pijawki i operacje szpikulcem. Jak kiedyś leczono raka

02.02.2023
„Toksyczna pozytywność to rodzaj filtra blokującego rzeczywistość” – mówi Tomasz Żółtak, psycholog i psychoterapeuta

31.01.2023
Kamila Belczyk-Panków dostała nerkę od swojej mamy. „Nie chciałam jej narażać. A dla niej to było naturalne. Dziś żyję każdym dniem”

28.01.2023