Przejdź do treści

Czy można zajść w ciążę podczas okresu? „Pani Miesiączka” obala popularne mity

Ciąża a miesiączka / istock
Ciąża a miesiączka / istock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Wierzysz, że nie da się zajść w ciążę podczas miesiączki? To jeden z najbardziej powszechnych mitów związanych z okresem. „Pani Miesiączka” postanowiła się z nim rozprawić w swoim poście na Instagramie. 

Czy można zajść w ciążę podczas miesiączki?

Jak pokazał raport o miesiączce stworzony przez Kulczyk Foundation, przekonanie, że podczas miesiączki nie można zajść w ciążę jest najbardziej rozpowszechnionym miesiączkowym mitem. Wierzy w niego 25 proc. respondentek.

„Tak właśnie. MITEM. Bo miesiączka nie jest gwarancją, że nie zajdziecie w ciążę. Aby trzymać się faktów, należałoby powiedzieć: seks podczas miesiączki może skutkować ciążą” – pisze Barbara Pietruszczak, współprowadząca profil „Pani Miesiączka” na Instagramie.

Ciąża a miesiączka

I tłumaczy dalej:

„Aby doszło do zapłodnienia, potrzebujemy dwóch składników: komórki jajowej i plemników. Wydawać by się mogło, że rzeczywiście w czasie miesiączki zapłodnienie nie powinno się wydarzyć. Przecież właśnie macica w jedynym dla siebie, niepowtarzalnym krwawym stylu, wyrzuca z siebie wyściółkę zbudowaną z nadzieją o zapłodnieniu komórki, która dojrzała ok. 14 dni temu.

Miesiączka to taki moment zawieszenia: stara komórka jajowa już została skreślona i zniknęła w odmętach, a nowej jeszcze nie ma. Ale czy na pewno?” – pyta „Pani Miesiączka”.

Cykl miesiączkowy u każdej osoby jest inny. Wcale nie musi trwać 28 dni, a jego długość z miesiąca na miesiąc może podlegać naturalnym wahaniom.

„To znaczy, że także owulacja może występować w różnych momentach. To może być czasami 8., a czasami 15. dzień cyklu. Jeśli cykl jest krótki i trwa 21 dni, to owulacja wystąpi ok. 6.-8. dnia cyklu. Ale jest jeszcze przecież drugi składnik zapłodnienia, czyli plemniki. Te cechują się niezwykłą wolą przetrwania i są w stanie przeżyć nawet do ok. 7 dni poza swoim ciepłym matecznikiem (czy raczej ojcowizną) jąder!” – wyjaśnia dalej specjalistka.

Co to oznacza? Jeżeli odbywamy stosunek np. 3. dnia miesiączki (czyli 3. dnia cyklu), a owulacja nam przyspieszy i komórka jajowa będzie „gotowa do akcji” 9. dnia cyklu, to teoretycznie plemniki są jeszcze w stanie połączyć się z jajem!

„A wiecie w ogóle, że komórka jajowa, nie jest taką pasywną królewną w wieży, tylko przeprowadza bardzo aktywną selekcję i zasysa plemnik do środka?! I oto dzieje się coś, co dla kogoś może być miłą, a dla kogoś innego niemiłą niespodzianką: mamy zapłodnienie „w czasie” miesiączki. Dlatego, jeżeli to nie jest przez was pożądany scenariusz, to o antykoncepcji należy pamiętać także w czasie miesiączki”- dodaje Barbara Pietruszczak.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

?Czy można zajść w ciążę podczas miesiączki? Jak pokazał raport o miesiączce @kulczykfoundation, przekonanie że podczas miesiączki nie można zajść w ciążę jest najbardziej rozpowszechnionym miesiączkowym mitem, w który wierzy 25% respondentek. Tak właśnie. MITEM. ? Bo miesiączka nie jest gwarancją na to, że nie zajdziecie w ciążę. Aby trzymać się faktów, należałoby powiedzieć: seks podczas miesiączki może skutkować ciążą. ? A oto dlaczego: Aby doszło do zapłodnienia potrzebujemy dwóch składników: komórki jajowej i plemników. Wydawać by się mogło, że rzeczywiście w czasie miesiączki zapłodnienie nie powinno się wydarzyć. Przecież właśnie macica w jedynym dla siebie, niepowtarzalnym krwawym stylu, wyrzuca z siebie wyściółkę zbudowaną z nadzieją o zapłodnieniu komórki, która dojrzała ok. 14 dni temu. Miesiączka to taki moment zawieszenia: stara komórka jajowa już została skreślona i zniknęła w odmętach, a nowej jeszcze nie ma. Ale czy na pewno? ? Cykl miesiączkowy u każdej osoby jest inny (i wcale nie musi trwać 28 dni!), a jego długość z miesiąca na miesiąc może podlegać naturalnym wahaniom. To znaczy, że także owulacja może występować w różnych momentach. To może być czasami 8., a czasami 15. dzień cyklu. Jeśli cykl jest krótki i trwa 21 dni, to owulacja wystąpi ok. 6. – 8. dnia cyklu. ? Ale jest jeszcze przecież drugi składnik zapłodnienia: czyli plemniki. Te cechują się niezwykłą wolą przetrwania i są w stanie przeżyć nawet do ok. 7 dni poza swoim ciepłym matecznikiem (czy raczej ojcowizną) jąder! To oznacza, że jeżeli odbywamy stosunek np. 3 dnia miesiączki (czyli 3. dnia cyklu), a owulacja nam przyspieszy i komórka jajowa będzie gotowa do akcji 9. dnia cyklu, to teoretycznie plemniki są jeszcze w stanie połączyć się z jajem! (A wiecie w ogóle, że komórka jajowa, nie jest taką pasywną królewną w wieży, tylko przeprowadza bardzo aktywną selekcję i zasysa plemnik do środka?!) I oto dzieje się coś, co dla kogoś może być miłą, a dla kogoś innego niemiłą niespodzianką: mamy zapłodnienie „w czasie” miesiączki. Dlatego, jeżeli to nie jest przez Was pożądany scenariusz, to o antykoncepcji należy pamiętać także w czasie miesiączki*. – Basia #PaniMiesią

Post udostępniony przez Pani Miesiączka (@panimiesiaczka)

Pani Miesiączka

Projekt „Pani Miesiączka” jest poświęcony edukacji menstruacyjnej i przełamywaniu tabu związanego z miesiączką. To internetowa przestrzeń, w której dziewczyny i kobiety otwarcie mówią o menstruacji, dzielą się wiedzą i opowieściami.

Za inicjatywą stoi Kamila Raczyńska-Chomyn – pedagożka, edukatorka seksualna, trenerka mięśni dna miednicy i doula oraz Barbara Pietruszczak – dziennikarka specjalizująca się w tematyce okresu, obrazu ciała, seksualności i tabu związanego z cielesnością.

Profil „Pani Miesiączka” na Instagramie obserwuje ponad 10 tys. osób.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: