Czy USG dopochwowe wykryje ciążę? Jak wygląda to badanie i jak się przygotować?
USG transwaginalne to element badania ginekologicznego, który pozwala na zobrazowanie struktur układu rodnego kobiety, niewidocznych gołym okiem. Dzięki USG dopochwowemu możliwa jest wczesna ocena rozwijającej się ciąży i poszukiwanie niektórych przyczyn niepłodności, a także wczesne wykrycie raka jajnika.
Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami
”Ewelina Stefanowicz”
USG transwaginalne to badanie bezbolesne, a przygotowanie się do niego jest bardzo proste. Należy pamiętać o wybraniu dogodnego momentu do badania w celu zwiększenia jego wiarygodności. USG dopochwowe w ciąży przeprowadza się w pierwszym trymestrze.
USG transwaginalne – na czym polega?
USG ginekologiczne transwaginalne (inaczej USG dopochwowe) to badanie wykonywane podczas rutynowej wizyty u ginekologa. Jego zastosowanie jest szerokie i ma przewagę nad badaniem przezbrzusznym czy przezodbytniczym ze względu na łatwiejszą dostępność struktur, które mają być oceniane podczas badania. USG transwaginalne polega na wprowadzeniu głowicy aparatu ultrasonograficznego do pochwy i zobrazowaniu przy pomocy zjawiska odbijania się fal struktur w pobliżu ścian kanału rodnego. Dzięki temu badaniu możliwe jest uwidocznienie szyjki macicy, kanału szyjki macicy, zagłębienia odbytniczo-macicznego, macicy i endometrium, prawego i lewego jajnika oraz przydatków.
Przed udaniem się do gabinetu ginekologicznego konieczne jest rozwianie obaw, które wiążą się z badaniem. Czy USG dopochwowe boli? Badanie nie należy do przyjemnych, jednak odpowiednie wykonanie i wyczucie lekarza pozwolą na zminimalizowanie dyskomfortu. Przyrząd do USG dopochwowego jest specjalnie wyprofilowany. Ma obły, podłużny kształt, dlatego łatwo wsuwa się do pochwy. By zachować sterylność urządzenia, lekarz przed badaniem zakłada jednorazową nakładkę, która zawiera żel ułatwiający wykonanie USG transwaginalnego.
USG transwaginalnego nie wykonuje się u dziewic ze względu na obecność błony dziewiczej, która może zostać uszkodzona przez sondę. Zamiast tego w badaniu ginekologicznym używa się sond doodbytniczych lub brzusznych. Cena USG dopochwowego wynosi od 100 do 200 zł, w zależności od gabinetu.
Zobacz także
Wskazania do wykonania USG transwaginalnego
USG transwaginalne powinno być wykonywane każdorazowo podczas badania ginekologicznego, jeśli są ku temu wskazania. Przeciwwskazania bezwzględne nie istnieją, warto jednak pamiętać o zaplanowaniu badania w odpowiednim czasie.
Dzięki temu badaniu możliwa jest ocena płodności kobiety oraz monitorowanie owulacji poprzez zobrazowanie jajników i znajdujących się w nich pęcherzyków jajnikowych. Ma to szczególne znaczenie w trakcie planowania potomstwa, jeśli występują problemy z zapłodnieniem. USG transwaginalne może uwidocznić nieprawidłowości będące przyczyną niepłodności oraz zaburzeń hormonalnych – zespół policystycznych jajników (PCOS), niedorozwój narządów płciowych wewnętrznych w przebiegu chorób genetycznych.
Ultrasonografia jest nieodłącznym elementem badania prenatalnego – USG dopochwowe i brzuszne wykonuje się zamiennie, w zależności od wieku ciąży. USG transwaginalne pozwala na potwierdzenie dokonanego zapłodnienia i implantacji zarodka, wykrytego za pomocą testu ciążowego z moczu lub krwi. Wykonanie USG dopochwowego w ciąży preferowane jest przed 10 tygodniem, w tym czasie badanie przez sondę brzuszną może nie uwidocznić zapłodnienia. Badanie ma za zadanie ukazać obecność jaja płodowego i ilość zarodków, a także wszystkich struktur, które powinny być obecne do ich prawidłowego rozwoju. Dzięki USG transwaginalnemu możliwe jest określenie wieku ciąży. Dodatkowo ocenia się również cały układ rozrodczy kobiety.
Inne schorzenia ginekologiczne, które można wykryć za pomocą USG dopochwowego, to endometrioza i rak jajnika oraz endometrium. Badanie jest bardzo przydatnym narzędziem w różnicowaniu zmian złośliwych i niezłośliwych. USG dopochwowe w endometriozie może pozwolić uwidocznić torbiele obecne na jajnikach.
USG dopochwowe: przygotowanie
Przed wizytą w gabinecie ginekologicznym warto zadbać o odpowiednie przygotowanie oraz zaplanować właściwy moment na odwiedzenie gabinetu. Nie jest to skomplikowane. Przede wszystkim zaleca się wcześniejsze opróżnienie pęcherza moczowego, gdyż obecność moczu we wnętrzu pęcherza może sprawiać większy dyskomfort w czasie badania.
W którym dniu cyklu powinno być wykonane badanie USG transwaginalne? Optymalny czas na wykonanie badania to 5–10 dzień cyklu. U kobiet w okresie pomenopauzalnym, które przyjmują hormonalną terapię zastępczą (HTZ), za ten czas uważa się 6–10 dni od przyjęcia ostatniej tabletki.
Najnowsze w naszym serwisie
Depresja a bóle głowy. Czy występuje tu korelacja?
Czy znane są przyczyny migreny, czy tylko czynniki ją prowokujące?
„Gdyby pobrano organy, to byłby koniec”. W jednym szpitalu miano stwierdzić śmierć mózgu, w drugim – przywrócić do życia
Celiakia u dzieci. Co to za choroba i jak ją rozpoznać?
Polecamy
Lekarz pozwolił 13-latce wywiercić dziurę w głowie pacjenta. Media piszą o gigantycznym skandalu
USG jąder to ważne badanie, które warto wykonywać regularnie
Koniec z implantami! Lek na… porost zębów ma szanse trafić do sprzedaży już całkiem niedługo
Czym jest hepatologia i kiedy zgłosić się do specjalisty?
się ten artykuł?