2 min.
Czym jest anorgazmia? Tłumaczy psycholożka i seksuolożka Sara Tylka

Czym jest anorgazmia? Tłumaczy psycholożka i seksuolożka Sara Tylka/ Unsplash
Nie zawsze w czasie seksu doświadczamy orgazmu, to jasne. Ale czy to powód do niepokoju? Na to pytanie odpowiada psycholożka i seksuolożka Sara Tylka.
Anorgazmia – co to takiego?
Orgazm to temat, który zawsze wywołuje dużo emocji. Co jeśli mamy problem, żeby go osiągnąć? Temat ten postanowiła poruszyć Sara Tylka.
„Każdy ma prawo do orgazmu, właściwego przeżywania swojego ciała. Brak orgazmu nie łączy się co prawda z bólem (kojarzonym najczęściej z chorobą), ale też nie jest stanem naturalnym” – podkreśla seksuolożka.
Ekspertka wyjaśnia, że jeśli mamy przez co najmniej sześć miesięcy problem z osiągnięciem orgazmu – nie mamy go w ogóle albo pojawia się bardzo rzadko, to mówimy o anorgazmii, czyli o braku odczuwalnego orgazmu podczas stymulacji seksualnej.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Przyczyny anorgazmii
Skąd się bierze anorgazmia? Powodów jest kilka. Mogą to być na przykład:
- przyjmowane antydepresanty – mogą powodować tzw. anorgazmię nabytą;
- czynniki psychospołeczne (w tym tło religijno-kulturowe) – które zaszczepiają poczucie winy lub negatywne nastawienie do seksu;
- stany lękowe, depresja, negatywny wizerunek ciała i negatywne doświadczenia związane z wykorzystaniem seksualnym;
- presja związana z orgazmem (np. jeden partner wywiera presję na drugim);
- trudności w związku.
Jak sobie poradzić z anorgazmią? Sara Tylka podpowiada, że można skorzystać z psychoterapii albo wybrać się do seksuologa. Jeśli zaburzenia orgazmu spowodowane są przyjmowanymi lekami albo chorobami, konieczna jest wizyta lekarska.
Psychosekslogicznie, czyli Sara Tylka
Sara Tylka to psycholożka, seksuolożka i edukatorka seksualna. Prowadzi konsultacje psychologiczno-seksuologiczne on-line. Jej profil na Instagramie @psychosekslogicznie obserwuje niemal 13 tys. osób.
„Dzielę się swoim doświadczeniem, nabytą wiedzą i myślami o wszystkim, co zauważam i czuję” – tak sama siebie opisuje ekspertka.
Wyświetl ten post na Instagramie.
Zobacz także
Spodobał ci się artykuł? Poleć go koleżance
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

22.03.2023
„Neurolog uznał, że nie mam zespołu Tourette’a, bo nie mam tiku przeklinania, który dotyczy 10 proc. chorych” – mówi Piotr, który z zaburzeniem tym żyje od 25 lat

21.03.2023
„Czym innym jest spędzać z dzieckiem czas i pytać je o różne rzeczy, a czym innym węszyć, podglądać, nasłuchiwać. To forma agresji”. O nadopiekuńczych rodzicach mówi psycholożka Magdalena Halicka

20.03.2023
„Dla osoby głuchej język polski jest językiem obcym. We własnym kraju czujemy się jak obcokrajowcy” – mówi Zuzanna Szymańska z Akademii Młodych Głuchych

20.03.2023