Przejdź do treści

Czym jest i jak długo trwa reaktywne zapalenie stawów – objawy, przyczyny, rokowania

Kobieta w zielonej bluzce pokazuje lekarzowi swoje dłonie
Fot. auremar/AdobeStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Kręgosłup kocha siłownię, ale…
Owocowe chutneye – lato zamknięte w słoiku
„Nasz organizm nie przeżyje bez tkanki tłuszczowej”. Nie przejmuj się wystającym brzuchem! Fizjoterapeutka tłumaczy, dlaczego to jest zdrowe
istockphoto.com
Chcesz schudnąć? Poznaj 6 zaskakujących trików
Adidas
Adidas Originals wraz z Pharrellem Williamsem i znanymi w środowisku feministycznym działaczkami walczą o prawa kobiet

Reaktywne zapalenie stawów charakteryzuje się nieropnym jedno- lub asymetrycznie wielostawowym zapaleniem wywołanym przebytą infekcją bakteryjną układu pokarmowego bądź moczowo-płciowego. Objawy reaktywnego zapalenia stawów najczęściej dotyczą kończyn dolnych, kręgosłupa oraz narządów wewnętrznych.

Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami

Agnieszka Widera
lekarz

Leczenie reaktywnego zapalenia stawów zapobiega powikłaniom i skraca czas terapii. Skupia się na farmakoterapii, ale uzupełnia się ją metodami leczenia zachowawczego, na przykład rehabilitacją, w tym fizykoterapią i kinezyterapią. Zaniechanie leczenia często prowadzi do przewlekłej postaci choroby, jednak rokowania co do wyleczenia są dobre.

Reaktywne zapalenie stawów

Reaktywne zapalenie stawów, zwane również zespołem Reitera, zaliczane jest do grupy chorób reumatycznych, w przebiegu których dochodzi do zapalenia kręgosłupa i stawów obwodowych kończyn. Reaktywne zapalenie stawów to autoimmunologiczna odpowiedź organizmu, rozwijająca się na podłożu zakażenia pozastawowego, poprzedzona najczęściej infekcją bakteryjną układu pokarmowego i moczowo-płciowego (tzw. reaktywne zapalenie stawów typu chlamydia). Zdarza się, że rozwija się również z infekcji układu oddechowego i innych układów i narządów. W chorobie pojawiają się objawy, które różnią się w zależności od zajętej okolicy ciała i narządu, co często wydłuża czas leczenia, szczególnie w początkowej fazie choroby. Konieczna jest bowiem konsultacja z lekarzami o różnych specjalizacjach jak reumatolog, urolog, ginekolog, okulista i inni.

Jak długo trwa reaktywne zapalenie stawów? Rokowania

Reaktywne zapalenie stawów stanowi powikłanie infekcyjne drobnoustrojowe i rozwija się zazwyczaj po blisko czterech tygodniach od ustąpienia zakażenia, bez względu na charakter jego przebiegu. Wczesne rozpoznanie reaktywnego zapalenia stawów i podjęcie leczenia zmniejsza ryzyko rozwoju przewlekłej postaci choroby. Rokowania reaktywnego zapalenia stawów są dobre. W zależności od przebiegu schorzenia wyleczenie może nastąpić w przeciągu kilku do kilkunastu miesięcy, choć u ok. 15% pacjentów dochodzi do niepełnosprawności związanej z zajęciem kończyn i kręgosłupa czy utraty wzroku.

reumatyzm

Objawy reaktywnego zapalenia stawów

Objawy reaktywnego zapalenia stawów, niezależnie od rodzaju i miejsca zakażenia, są do siebie podobne. Postępowanie lecznicze może być natomiast uzależnione od rodzaju drobnoustrojów wywołujących chorobę. Reaktywne zapalenie stawów charakteryzuje się ostrym początkiem choroby, głównie pod postacią stanu zapalnego stawów kończyn dolnych, m.in. kolan i stawów skokowych, stawów nadgarstkowych oraz międzypaliczkowych rąk i stóp, którym towarzyszy podwyższona temperatura ciała, czerwony rumień zapalny w okolicy zajętych stawów, miejscowa tkliwość i obrzęki, co często wywołuje trudności w chodzeniu i motoryce małej. Ponadto obserwuje się bóle okolicy lędźwiowo-krzyżowej, pośladków i pięt. Nasilenie objawów obciążających aparaty ruchu jest indywidualne dla każdego pacjenta. Na podeszwowych powierzchniach stóp reaktywne zapalenie stawów objawia się wysypką, znacznym łuszczeniem naskórka, z kolei na dłoniach obserwuje się wykwity o różnym charakterze.  W okolicach paznokci stóp i dłoni mogą pojawić się żółtoszare przebarwienia i zgrubienia; zdarza się, że śluzówki jamy ustnej na policzkach, języku i podniebieniu są obciążone przez afty. Reaktywne zapalenie stawów u dzieci często obejmuje również narząd wzroku, wówczas objawami choroby są zapalenia spojówek lub tęczówek, zaczerwienienie i obrzęk powiek oraz ból gałki ocznej, co wpływa na pogorszenie jakości widzenia, łzawienie i światłowstręt. Do ogólnych objawów charakterystycznych dla każdego rodzaju reaktywnego zapalenia stawów należą dreszcze, ogólne osłabienie organizmu, złe samopoczucie, gorączka.

Zobacz także

Objawy reaktywnego zapalenia stawów –  zakażenie bakterią chlamydia trachomatis

W przebiegu reaktywnego zapalenia stawów bakterią chlamydia, w okolicach cewki i ujścia pochwy pojawia się płaskie, bolesne owrzodzenie pod postacią pęcherzyków i nadżerek, czemu może towarzyszyć wysięk z cewki moczowej lub pochwy, ból jąder i gruczołu krokowego, a także pieczenie podczas oddawania moczu. Reaktywne zapalenie stawów wywołuje również zmiany zapalne w innych narządach i układach, np. zmiany w układzie krążenia, jak zapalenie mięśnia sercowego lub zmiany w układzie pokarmowym, jak zapalenie jelit.

Reaktywne zapalenie stawów – leczenie

Leczenie reaktywnego zapalenia stawów zależy od postaci i stopnia zaawansowania choroby. Proces powrotu do zdrowia rozpoczyna się od ograniczenia aktywności ruchowej w przypadku zajęcia stawów układu ruchu i wprowadzenia farmakoterapii niezależnie od zajętych okolic, głównie leków przeciwzapalnych. W przypadku reaktywnego zapalenia stawów chlamydią prowadzi się antybiotykoterapię przez okres dwunastu dni i uwzględnia się również leczenie partnera seksualnego przez okres trzech tygodni. Ponadto stosuje się środki łagodzące objawy pozastawowe na zmiany skórne i śluzówkowe.

Najnowsze w naszym serwisie

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

kobieta przed komputerem

„Im bardziej napinasz szyję, tym mocniej „ciągniesz” również za nerwy, które przechodzą przez nadgarstek”. Fizjoterapeuta o syndromie biurowego nadgarstka

istockphoto.com

5 codziennych zagrożeń dla kręgosłupa

klimatyzacja

Klimatyzacja – poznaj jej plusy i minusy

swędząca skóra

Dlaczego skóra swędzi? Sprawdź, jaka może być przyczyna problemu

paznokcie

Paznokcie mówią wiele o twoim zdrowiu. Sprawdź, jakie ostrzeżenia mogą ci wysyłać

kobieta ucząca się reanimacji

Reanimacja a resuscytacja. Jaka jest różnica? Jak je przeprowadzić?

Migrena na talerzu. Czego nie jeść, by uniknąć bólu głowy?

„W pierwszej kolejności pobiera się serce, następnie płuca, wątrobę, trzustkę i na końcu nerki”. Panna Chirurg, czyli dziewczyna przy stole operacyjnym, opowiada jak wygląda procedura przeszczepiania

kobieta w stanie lękowym

Stany lękowe – jak i dlaczego powstają? Pokonywanie lęku

Jak pomóc, gdy ktoś się zadławi?

Biegacz ze zdjętymi butami sportowymi i skręconą kostką siedzi na ziemi

Objawy i sposoby leczenia skręconej kostki

kobieta na ćwiczeniach

Tiki nerwowe – jakie są przyczyny, rodzaje i objawy powtarzalnych ruchów mięśni?

Dziewczyna z długimi włosami, uśmiecha się i pokazuje język

Co można wyczytać z języka? Kolor, nalot i faktura mówią dużo o twoim stanie zdrowia

ilustracja przedstawiająca neuroprzekaźniki

Rola neuroprzekaźników w poprawnym funkcjonowaniu organizmu

ilustracja ukazująca leukocyty

Co to są leukocyty? Funkcje białych krwinek oraz przyczyny ich nieprawidłowych wyników

kobieta cierpiąca na leukoplakię otwiera usta

Leukoplakia – jakie czynniki predysponują do jej powstania? Czym jest stan przedrakowy?

lekarz przeprowadzający badania genetyczne

Jak przebiegają badania genetyczne i jakie choroby pozwalają wykryć?

Neurolog omawia z pacjentką wyniki badań

Neurolog, czyli specjalista od schorzeń i chorób układu nerwowego. Jakie dokładnie leczy choroby?

różne rodzaje opatrunków w postaci plastrów i bandaża

Opatrunki – rodzaje, wskazania oraz sposób doboru odpowiedniego środka

Wykonywanie badania elektromiograficznego

Badanie EMG – elektromiografia. Jak wygląda badanie i jakie są wskazania?

Zabieg wstrzykiwania toksyny botulinowej

Toksyna botulinowa w praktyce neurologicznej oraz kosmetologii

Pływające bakterie na odporność

Co to jest immunologia i jakie są jej rodzaje? Badania immunologiczne w diagnostyce

kobieta leży na stole do masażu i korzysta z talasoterapii

Talasoterapia – co to jest i jak działa? Czy zabiegi talasoterapii są skuteczne?

leki psychotropowe w postaci tabletek wysypane na stół

Działanie leków psychotropowych. Przebieg leczenia, skutki uboczne, efekty