Czym skutkuje zbyt wczesne odpieluchowanie dziecka? Wyjaśnia Pani Fizjotrener
„Zbyt wczesne wysadzanie na nocnik dziecka, czyli wtedy kiedy nie przejawia oznak gotowości, przyczynia się do niewłaściwych wzorców wypróżniania” – alarmuje na swoim profilu na Instagramie Gosia Włodarczyk, znana w mediach społecznościowych jako Pani Fizjotrener. Czym dokładnie grozi pozbawienie dziecka pieluchy, zanim będzie na to gotowe?
Czym grozi zbyt szybkie odpieluchowanie?
Zbyt szybkie odpieluchowanie dziecka to jeden z częstych rodzicielskich błędów. W szczególności kiedy rodzice czują presję ze strony babci lub przedszkola. Wiele placówek edukacyjnych dla najmłodszych wymaga bowiem (wbrew przepisom, dodajmy!), by dzieci w przedszkolu potrafiły same się załatwiać. Niestety, jeśli dziecko za wcześnie zostanie pozbawione pieluchy, w dorosłym życiu może mieć problemy zdrowotne.
Zbyt wczesne wysadzanie na nocnik dziecka, czyli wtedy, kiedy nie przejawia oznak gotowości, przyczynia się do niewłaściwych wzorców wypróżniania – ostrzega fizjoterapeutka Gosia Włodarczyk.
Jak wyjaśnia Pani Fizjotrener, około drugiego roku życia dziecko zaczyna kontrolować zwieracze, czyli świadomie napinać je i rozluźniać. Czym grozi przyspieszenie tego procesu?
Zbyt wczesne próby odpieluchowania dziecka mogą skutkować w życiu dorosłym nietrzymaniem moczu, parciami naglącymi, obniżeniem narządów miednicy mniejszej – wymienia ekspertka.
Włodarczyk wyjaśnia, co dokładnie dzieje się z organizmem dziecka:
- Niewłaściwe wzorce – dziecko zaczyna przeć – aby zadowolić rodzica, dostać nagrodę za pełen sukces na nocniku – w życiu dorosłym taki sposób wypróżniania grozi obniżeniem narządów, zaburzeniem pracy mięśni dna miednicy i ich relaksu oraz nietrzymaniem moczu/gazów itd.
- Niewłaściwe jest tez puszczanie wody, aby ułatwić dziecku rozpoczęcie mikcji – w ten sposób w wieku dorosłym będzie miało parcia na mocz przy odgłosie lejącej się wody!
Kiedy bezpiecznie odpieluchować dziecko?
Wtedy, kiedy jest gotowe. Co to oznacza?
Jakie są objawy gotowości?
- dziecko jasno komunikuje, że zrobiło siku/kupę w pieluchę lub że ma ochotę zrobić;
- nie ma ochoty chodzić w pieluszce;
- zagląda do pieluszki, ciekawi się, skąd się bierze mocz/stolec;
- jest zainteresowane/podgląda z zainteresowanie czynności toaletowe rodziców
– wymienia ekspertka.
Fizjoterapeutka zaznacza także, że nie należy dziecka pośpieszać, by pozbyło się pieluchy. W pewnym momencie swojego życia samo będzie dążyło do tego, by załatwiać się jak rodzeństwo czy rodzice.
Pani Fizjotrener
Za profilem Pani Fizjotrener kryje się Gosia Włodarczyk, która jest fizjoterapeutką i trenerką personalną. W mediach społecznościowych chętnie dzieli się wiedzą medyczną. Specjalistka w ciekawy i przystępny sposób przekazuje rzeczy, o których głośno się nie mówi. W swojej praktyce w szczególności zajmuje się terapią mięśni dna miednicy, blizn oraz rozejścia mięśnia prostego brzucha.
RozwińZobacz także
Marta Stoberska: Nienawidząc swojego ciała, dajesz PRZYKŁAD swoim dzieciom, które niczym gąbka chłoną twoje detoksy i diety
Dentystka o karmieniu dziecka w nocy: najmocniejsze zęby tego nie wytrzymają
„Jak będziesz się tak zachowywać, to zaraz cię ten pan zabierze”. Psycholożka o „rewelacyjnym” sposobie na wzbudzenie w dziecku strachu
Polecamy
Pomniki znanych mężczyzn z chustami do noszenia dzieci. Kampania ma zwrócić uwagę na kwestie związane z urlopem ojcowskim
Ile czasu dzieci mogą spędzać przed ekranem? Nowe rekomendacje
Od dwóch lat wychowuje Malwinkę. Teraz sąd stwierdza, że jest za stara, by ją adoptować. „To jakieś kuriozum”
Sandra Kubicka o PTSD po traumatycznym porodzie: „Chce mi się płakać. Przeżywam to za każdy razem na nowo”
się ten artykuł?