3 min.
Czym skutkuje zbyt wczesne odpieluchowanie dziecka? Wyjaśnia Pani Fizjotrener

Czym skutkuje zbyt wczesne odpieluchowie dziecka? Wyjaśnia Pani Fizjotrener/ iStock
Najnowsze
19.04.2021
„Hej, dziewczyny”, okresową rewolucję w szkołach czas zacząć. Oto poradnik, z którym staniecie do walki w ubóstwem menstruacyjnym
19.04.2021
Niezaszczepieni urzędnicy mogą zostać zwolnieni, jeśli odmówią testu na COVID-19 – podaje izraelski dziennik
19.04.2021
Ozdrowieńcy zostaną wystawieni na działanie koronawirusa. Badanie ma sprawdzić reakcje ich układu odpornościowego
19.04.2021
„Chcemy, aby od 10 maja każdy dorosły mógł zapisywać się na szczepienie” – zapowiada premier
19.04.2021
UE może nie przedłużyć umowy z AstraZeneką. Jednym z powodów opóźnienia w dostawach szczepionki
„Zbyt wczesne wysadzanie na nocnik dziecka, czyli wtedy kiedy nie przejawia oznak gotowości, przyczynia się do niewłaściwych wzorców wypróżniania” – alarmuje na swoim profilu na Instagramie Gosia Włodarczyk, znana w mediach społecznościowych jako Pani Fizjotrener. Czym dokładnie grozi pozbawienie dziecka pieluchy, zanim będzie na to gotowe?
Spis treści
Czym grozi zbyt szybkie odpieluchowanie?
Zbyt szybkie odpieluchowanie dziecka to jeden z częstych rodzicielskich błędów. W szczególności kiedy rodzice czują presję ze strony babci lub przedszkola. Wiele placówek edukacyjnych dla najmłodszych wymaga bowiem (wbrew przepisom, dodajmy!), by dzieci w przedszkolu potrafiły same się załatwiać. Niestety, jeśli dziecko za wcześnie zostanie pozbawione pieluchy, w dorosłym życiu może mieć problemy zdrowotne.
Zbyt wczesne wysadzanie na nocnik dziecka, czyli wtedy, kiedy nie przejawia oznak gotowości, przyczynia się do niewłaściwych wzorców wypróżniania – ostrzega fizjoterapeutka Gosia Włodarczyk.
Jak wyjaśnia Pani Fizjotrener, około drugiego roku życia dziecko zaczyna kontrolować zwieracze, czyli świadomie napinać je i rozluźniać. Czym grozi przyspieszenie tego procesu?
Zbyt wczesne próby odpieluchowania dziecka mogą skutkować w życiu dorosłym nietrzymaniem moczu, parciami naglącymi, obniżeniem narządów miednicy mniejszej – wymienia ekspertka.
Włodarczyk wyjaśnia, co dokładnie dzieje się z organizmem dziecka:
- Niewłaściwe wzorce – dziecko zaczyna przeć – aby zadowolić rodzica, dostać nagrodę za pełen sukces na nocniku – w życiu dorosłym taki sposób wypróżniania grozi obniżeniem narządów, zaburzeniem pracy mięśni dna miednicy i ich relaksu oraz nietrzymaniem moczu/gazów itd.
- Niewłaściwe jest tez puszczanie wody, aby ułatwić dziecku rozpoczęcie mikcji – w ten sposób w wieku dorosłym będzie miało parcia na mocz przy odgłosie lejącej się wody!
Kiedy bezpiecznie odpieluchować dziecko?
Wtedy, kiedy jest gotowe. Co to oznacza?
Jakie są objawy gotowości?
- dziecko jasno komunikuje, że zrobiło siku/kupę w pieluchę lub że ma ochotę zrobić;
- nie ma ochoty chodzić w pieluszce;
- zagląda do pieluszki, ciekawi się, skąd się bierze mocz/stolec;
- jest zainteresowane/podgląda z zainteresowanie czynności toaletowe rodziców
– wymienia ekspertka.
Fizjoterapeutka zaznacza także, że nie należy dziecka pośpieszać, by pozbyło się pieluchy. W pewnym momencie swojego życia samo będzie dążyło do tego, by załatwiać się jak rodzeństwo czy rodzice.
Pani Fizjotrener
Za profilem Pani Fizjotrener kryje się Gosia Włodarczyk, która jest fizjoterapeutką i trenerką personalną. W mediach społecznościowych chętnie dzieli się wiedzą medyczną. Specjalistka w ciekawy i przystępny sposób przekazuje rzeczy, o których głośno się nie mówi. W swojej praktyce w szczególności zajmuje się terapią mięśni dna miednicy, blizn oraz rozejścia mięśnia prostego brzucha.
Wyświetl ten post na Instagramie.
Podeślij rodzicom małych dzieci!
Zobacz także

Marta Stoberska: Nienawidząc swojego ciała, dajesz PRZYKŁAD swoim dzieciom, które niczym gąbka chłoną twoje detoksy i diety

Dentystka o karmieniu dziecka w nocy: najmocniejsze zęby tego nie wytrzymają

„Jak będziesz się tak zachowywać, to zaraz cię ten pan zabierze”. Psycholożka o „rewelacyjnym” sposobie na wzbudzenie w dziecku strachu
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

18.04.2021
„Zatracamy się w związku, bo chcemy, żeby wreszcie ktoś nas bezinteresownie i bezwarunkowo pokochał”. Dlaczego niektórzy kochają za mocno i jak z tego wyjść cało?

16.04.2021
„Wiem o dziewczynkach, które próbowały przyklejać podpaskę do ciała, nie majtek” – mówi Katarzyna Banasiak, edukatorka seksualna

15.04.2021
„Przynajmniej nigdy wam nie umrze”. Karolina Jonderko i Basia Smolińska wyjaśniają, co dają kobietom lalki reborn

14.04.2021