4 min.
„U coraz większej liczby pacjentów, zwłaszcza młodych, pierwszym objawem koronawirusa są zaburzenia węchu i smaku”. Czym jest anosmia?

Lek. Dorota Kotowska / http://kotowskamedycyna.pl/
05.07.2022
Implant zamiast tabletki przeciwbólowej? Innowacyjne rozwiązanie naukowców
05.07.2022
Lekarze dawali mu pół roku życia. Uratował go przeszczep, podczas którego otrzymał pięć narządów naraz
05.07.2022
Wraca zerowy podatek VAT na zagraniczne leki ze zbiórek. Walczyli o to między innymi rodzice dzieci z SMA
05.07.2022
„To był szok. Przez ponad dwadzieścia lat nie wiedziałam, z czym chodzę w brzuchu”. Szpital popełnił błąd. Pani Wanda odszkodowania nie dostanie
05.07.2022
Kolejna fala zakażeń. „Obecny koronawirus bardzo różni się od oryginalnego, to inna choroba, więc możemy mówić o COVID-22”
Zaburzenia węchu i smaku pojawiają się u coraz większej liczby osób zakażonych koronawirusem. – Zwykle potem pojawia się gorączka, kaszel, bóle mięśniowe, osłabienie. Bywa również tak, że zaburzenia węchu i smaku są jedynym objawem zakażenia koronawirusem. To objaw mało specyficzny” – tłumaczy lek. Dorota Kotowska, otolaryngolożka. Czym jest anosmia i dlaczego pojawia się u chorych?
Spis treści
Nowe objawy koronawirusa?
Nie tylko wysoka gorączka, suchy kaszel czy bóle mięśni mogą być objawem zakażenia koronawirusem. Coraz więcej osób mówi o utracie smaku i węchu.
„Mój brat przeszedł pozytywnie test na obecność koronawirusa w organizmie. Jedynymi objawami, które posiadał, były utrata węchu i smaku plus delikatne kłucie w klatce piersiowej przy bardzo głębokim wdechu. Żadnej gorączki (przez cały czas temperatura idealna – 36,6 stopni Celsjusza), żadnego kaszlu czy duszności, generalnie nic więcej, samopoczucie 10/10″ – pisze na profilu na Facebooku Marta Caban.
Utrata węchu a koronawirus
– U coraz większej liczby pacjentów, zwłaszcza młodych, pierwszym objawem są zaburzenia węchu i smaku. Zwykle potem pojawiają się gorączka, kaszel, bóle mięśniowe, osłabienie. Bywa również tak, że zaburzenia węchu i smaku są jedynym objawem zakażenia koronawirusem. Jednakże jest to objaw mało specyficzny.
Dolegliwości takie mogą być związane z zapaleniem zatok czy zwykłym przeziębieniem. Zwykle jednak wtedy mamy objawy nieżytu nosa, czego nie ma w przypadku koronawirusa – wyjaśnia lek. med. Dorota Kotowska, otolaryngolożka.
Ekspertka dodaje, że do tej pory nie wiadomo jednak, w jakim mechanizmie dochodzi do zaburzeń węchu.
– Prawdopodobnie ma to związek z powinowactwem wirusa do nerwu węchowego. Może też mieć to związek z gromadzeniem się wirusa w obrębie nosa i gardła i bezpośrednim uszkodzeniem receptorów – wyjaśnia Kotowska.
Wystąpienie zaburzeń węchu i smaku może być wczesnym, a czasami jedynym objawem zachorowania. Jest jednak również dobra wiadomość. Z dotychczasowych obserwacji wynika, że węch i smak wracają do normy po ustąpieniu infekcji.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Anosmia – czym jest?
Jak wyjaśnia specjalistka, zaburzenia węchu mogą przyjmować różną formę:
- zaburzeń ilościowych – upośledzenie węchu w różnym stopniu, aż do zupełnej utraty zdolności rozpoznawania zapachów – to jest właśnie anosmia;
- zaburzeń jakościowych – odczuwanie zapachów innych niż prawdziwe, złudzenia węchowe, odczuwanie zapachu przy nieobecności bodźca węchowego.
– Przyczyny zaburzeń węchu mogą być związane z obecnością przeszkody utrudniającej dotarcie powietrza do tych miejsc w jamach nosa, gdzie zlokalizowane są receptory węchu (obrzęk błony śluzowej, skrzywienie przegrody nosa).
Duża grupa przyczyn zaburzeń węchu ma związek z uszkodzeniem nerwu węchowego: w przebiegu różnych schorzeń neurologicznych, zaburzeń hormonalnych, po ekspozycji na związki toksyczne czy w wyniku przebytego urazu – tłumaczy lek. Kotowska.
Leczenie anosmii
Specjalistka wyjaśnia, że postępowanie w przypadku zaburzeń węchu i smaku polega przede wszystkim na znalezieniu przyczyny dolegliwości.
– Od tego jest uzależnione leczenie. Może to być działanie w kierunku udrożnienia nosa, usunięcie z otoczenia toksycznych substancji czy zwiększenie kontroli leczenia chorób przewlekłych takich jak: cukrzyca, zaburzenia hormonalne i inne – dodaje otolaryngolożka.
Jak działa zmysł węchu?
W nosie znajdują się receptory węchowe. Są one zlokalizowane w szczytach przewodów nosowych. Każdy z receptorów jest komórką układu nerwowego, która od strony jamy nosowej ma 10-20 tzw. rzęsek. Aby doszło do pobudzenia receptorów, lotna substancja zapachowa wraz z wdychanym powietrzem dociera do nabłonka węchowego i rozpuszcza się w pokrywającym go śluzie. Dochodzi do pobudzenia rzęsek.
– Rozpoczyna to reakcje biochemiczne prowadzące do powstania impulsów elektrycznych w nerwie węchowym. Impulsy te są przekazywane do kory węchowej mózgu i odczuwamy je jako wrażenie zapachowe. Sprawne działanie zmysłu węchu jest również niezbędne do prawidłowego odczuwania smaków – dodaje Kotowska.
Zobacz także
Spodobał Ci się artykuł? Poleć go koleżance
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

04.07.2022
Gdy ich bliscy chorują, oni sami są cichymi pacjentami. Tak w Polsce wygląda opieka nad osobami ze schizofrenią

03.07.2022
„Budzę się i jem, by móc znowu zasnąć”, czyli czym jest zespół nocnego jedzenia (NES). Rozmowa z psycholożką zdrowia Agnieszką Węgiel

01.07.2022
„Nie jesteśmy w stanie odróżnić klinicznie depresji poporodowej od fazy niedoczynności poporodowego zapalenia tarczycy” – mówi dr Dorota Wakuła

29.06.2022