Przejdź do treści

Diagnoza w kieszeni. Smartfon pomoże wykryć zaburzenia neurologiczne

dwie kobiety korzystające ze smartfonów
źródło: Unsplash
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim

Założony przez trojga lekarzy kalifornijski startup przedstawił rewolucyjną aplikację Mindstrong Health. Ma ona pomóc w diagnostyce depresji, choroby dwubiegunowej, zespołu stresu potraumatycznego, a docelowo także – dostarczyć bezcennych, bo długofalowych i obszernych informacji na temat potencjalnych zmian w funkcjonowaniu mózgu użytkowników. Jak? Analizując tempo i sposób, w jaki piszesz, przeglądasz dane i obsługujesz smartfona.

Autorami innowacyjnej aplikacji są lekarze: Paul Dagum i Rick Klausner oraz Tom Insel, psychiatra i były dyrektor amerykańskiego Narodowego Instytutu Zdrowia Psychicznego.

Jej działanie polega na zbieraniu danych na temat sposobu korzystania ze smartfonu. Na jakie parametry zwraca uwagę Mindstrong Health? Zbiera informacje na temat tempa scrollowania, ilości popełnianych błędów w obsłudze i tak zwanego ‘przełączania’ miedzy zadaniami – czyli tego, jak szybko przechodzisz od, dla przykładu, pisania słów w wiadomości tekstowej do wstawiania znaków interpunkcyjnych. Być może brzmi niepozornie, ale jest smartfonowym odpowiednikiem popularnego w diagnostyce neuropsychologicznej testu na przełączanie uwagi. W tradycyjnej formie polega na zadaniu połączenia linią ciągu naprzemiennych liter i cyfr. Niepowodzenie może sugerować szereg zaburzeń funkcji mózgu, w tym uszkodzeń płata czołowego, który odpowiada za nasze planowanie i koordynację zadaniową.

 

Topowe aplikacje zdrowotne

Prace nad Mindstrong Health poprzedziło badanie, które przez rok sprawdzało na grupie 150 osób, czy istnieje zależność miedzy wynikami testów neuropsychologicznych, mierzących m.in. pamięć epizodyczną i funkcje wykonawcze, a sposobem użytkowania smartfona. Badanie wykazało nie tylko korelację, ale wartość predykcyjną – czyli przewidującą występowanie zaburzeń. Obecnie aplikacja ma na koncie w sumie pięć lat badan klinicznych potwierdzających jej skuteczność, a w marcu rozpoczęto współpracę z lekarzami i ośrodkami medycznymi.

Niewątpliwym atutem Mindstrong jest możliwość zbierania informacji i monitorowania zmian dzień po dniu, 24 godziny na dobę – w odróżnieniu od wizyty w gabinecie lekarskim raz na miesiąc i samodzielnego raportowania przez pacjenta obserwacji z leczenia.  Jego rewolucyjnym aspektem jest też wspomniana możliwość przewidywania zaburzeń, co eliminuje fundamentalny w leczeniu dysfunkcji neurologicznych problem –  pacjenci przychodzą po diagnozę dopiero wtedy, gdy zaburzenia są już widoczne, a więc w zaawansowanym stadium.

autorzy aplikacji Mindstrong Health
Naszym celem jest zmienić definicję opieki zdrowotnej - z reaktywnej na proaktywną.

Informacje zebrane od każdego użytkownika aplikacja szyfruje i przekazuje do interpretacji oprogramowaniu bazującemu na sztucznej inteligencji. Opracowane dane są przekazywane użytkownikowi i lekarzowi. Na potencjalnie istotne zmiany – na przykład dane mogące sugerować nawrót depresji – Mindstrong zwróci uwagę przesłaniem alertu. Możliwe, że oferowaniem aplikacji jako elementu planu opieki zdrowotnej będą w przyszłości zainteresowani pracodawcy – co może budzić zasadne kontrowersje.

Autorzy aplikacji twierdzą, że dotrzymują najwyższych standardów dbałości o prywatność użytkowników. Niechęć odbiorców do powierzania mechanizmom Mindstrong Health wrażliwych danych autorzy chcą pokonać m.in. argumentem przydatności zebranej w ten sposób masowej bazy danych. Obszerne informacje z ciągłego monitorowania sposobu i tempa obsługi setek tysięcy smartfonów to otwarte wrota do pogłębienia wiedzy o zaburzeniach i udoskonalania metod wczesnej diagnozy – co, wobec globalnej plagi zaburzeń neurologicznych i psychicznych – jest niezaprzeczalnym argumentem na korzyść tej innowacyjnej aplikacji.

Źródło: MIT Technology Review

Zobacz także

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Zapalenie mózgu – czy może być zabójcze?

Zapalenie nerwu trójdzielnego – problem zaburzający funkcjonowanie

Termolezja – po co wykonuje się kontrolowane uszkodzenie nerwów?

Profilaktyka oraz terapia depresji i chorób neurodegeneracyjnych

Konferencja Młodej Farmacji o profilaktyce i terapii depresji pod matronatem HelloZdrowie

Kobieta połukająca tabletkę Lamotrygina - działanie, wskazania, skutki uboczne

Lamotrygina – zastosowanie i skutki uboczne leku

kobieta na ćwiczeniach_zajęcia relaksujące

Czym są tiki nerwowe i jak je leczyć?

„Człowiek w dysforii szybko i nagle przechodzi w skrajne emocje, trudno się z nim komunikować”. Czym się różni dysforia od depresji, tłumaczy Sonia Ziemba-Domańska

Na co mogą wskazywać mroczki przed oczami? To poważny problem?

„Niektórzy twierdzą, że używamy naszej diagnozy jako wymówki na lenistwo albo brak dobrego wychowania”. O życiu z ADHD mówi Ola Pflumio

„Neurolog uznał, że nie mam zespołu Tourette’a, bo nie mam tiku przeklinania, który dotyczy 10 proc. chorych” – mówi Piotr, który z zaburzeniem tym żyje od 25 lat

SMA, czyli rdzeniowy zanik mięśni – objawy, sposoby leczenia i rokowania u dzieci i dorosłych

Agata choruje na narkolepsję. „To jest trochę tak, jak w paraliżu sennym, słyszy się wszystko dookoła”

Nie tylko problemy ze snem i z pamięcią. Alzheimer może objawiać się również w ten sposób

Kobieta w laboratorium

Grafen na chorobę Parkinsona? Nowatorski projekt polskich naukowców może być szansą dla pacjentów

Lewis Capaldi

Lewis Capaldi choruje na zespół Tourette`a. Na scenie dostał niekontrolowanego ataku tików. „Niepełnosprawność nas nie definiuje” – komentuje Łukasz Krasoń

„Twoje tiki odstraszają. Każdy śmieje się z twoich min”. Co jeszcze słyszą dzieci z zespołem Tourette’a?

Dorota Wellman

Dorota Wellman o zmaganiach z przewlekłą chorobą: „Odcina mnie z życia, tracę wzrok”

U nastolatka zdiagnozowano alzheimera. Jego przypadek różni się od innych nie tylko wiekiem chorego

Bliscy Bruce’a Willisa o jego chorobie: „Chociaż jest to bolesne, czujemy ulgę, że postawiono jasną diagnozę”

Podawano miksturę z piwonii, popularne było picie własnego moczu, koniecznie z lewej dłoni. Jak kiedyś leczono padaczkę

Kobieta

Jesteś rozdrażniona, zmęczona i masz problemy ze snem? Michał Kot wyjaśnia, jaka choroba może kryć się za tymi objawami

Jakie są objawy i przyczyny chorób neurodegeneracyjnych? Przykłady i sposoby leczenia

„To wrażenie, że ciało się zmniejsza, podłoga faluje, ściany się przemieszczają, przedmioty stają się ogromne”. O zespole Alicji w Krainie Czarów mówi prof. Sergiusz Jóźwiak

Celine Dion

Celine Dion cierpi na rzadką chorobę neurologiczną. „Jedna na milion”