Przejdź do treści

Domowe sposoby na ból gardła – który wybrać, jak leczyć?

Domowe sposoby na ból gardła - który wybrać, jak leczyć? Pexels.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Domowe sposoby na ból gardła zwykle stanowią uzupełnienie leczenia farmakologicznego u osób dorosłych. Natomiast u dzieci i kobiet w ciąży są preferowane ze względu na większe bezpieczeństwo stosowania. Najlepsze domowe sposoby na ból gardła działają szybko i skutecznie, jednocześnie są dobrze tolerowane. Jeśli nie wiemy, jak leczyć, możemy sięgnąć po sprawdzone domowe sposoby na ból gardła.

Warto też znać domowe sposoby na ból gardła i kaszel lub chrypkę, ponieważ te objawy często występują jednocześnie. Zwykle towarzyszą grypie, natomiast ostry ból gardła i podwyższona temperatura ciała mogą wskazywać na anginę. Domowe sposoby na ból gardła mają uniwersalne działanie, sprawdzą się w wielu jednostkach chorobowych.

Co na ból gardła? Domowe sposoby

Ból gardła jest objawem, który towarzyszy wielu schorzeniom. Najczęściej jest spowodowany infekcją wirusową lub bakteryjną. Jeśli ból gardła jest spowodowany czynnikami zewnętrznymi, np. drażnieniem dymem tytoniowym, pyłami, narażeniem na suche powietrze lub nadużywaniem alkoholu, postępowanie terapeutyczne powinno mieć na celu w pierwszej kolejności wyeliminowanie zewnętrznego czynnika uszkadzającego. Jeśli przyczyną bólu gardła jest choroba organiczna, np. niedoczynność tarczycy, choroby serca i nerek, postępowanie skupia się na leczeniu choroby podstawowej. Niezależnie od źródła problemu, na mocny ból gardła domowe sposoby świetnie się sprawdzą jako dodatek czy uzupełnienie terapii.

Zobacz także: Ból gardła – to bakteria czy wirus?

5 mitów na temat bólu gardła.

Ostry ból gardła – domowe sposoby leczenia

Domowe sposoby na ostry ból gardła mają zwykle na celu:

  • odkażanie, czyli pozbycie się patogennych drobnoustrojów;
  • złagodzenie stanu zapalnego;
  • zmniejszenie obrzęku;
  • złagodzenie dolegliwości bólowych;
  • nawilżenie gardła;
  • wyeliminowanie innych objawów, jak kaszel czy chrypka.

W leczeniu bólu gardła istotne jest ograniczenie czynników drażniących i forsowania gardła. W przypadku większości chorych ból gardła nie stanowi zagrożenia dla zdrowia i życia. Ostrożność należy jednak zachować, gdy dolegliwości utrzymują się dłużej niż 4 dni, dochodzi do trudności w oddychaniu spowodowanych obrzękiem gardła lub pojawiają się inne objawy, np. gorączka, wysypka, krwioplucie. Wtedy domowe sposoby na ostry ból gardła mogą nie być wystarczające, a konieczna będzie konsultacja z lekarzem.

Co pomaga na ból gardła? Domowe sposoby

Warto pamiętać, że domowe sposoby na silny ból gardła można łączyć, czerpiąc większe korzyści niż podczas monoterapii. Do ogólnych zaleceń należy przyjmowanie dużych ilości  ciepłych napojów i jednoczesne unikanie używek (alkoholu, kawy i napojów gazowanych). Należy oszczędzać głos, unikać szeptania, które bardziej szkodzi niż pomaga. Nawilżenie gardła można również osiągnąć, stosując specjalne nawilżacze powietrza lub umieszczając mokry ręcznik na kaloryferze. Na ostry ból gardła z towarzyszącym kaszlem zaleca się inhalacje z dodatkiem soli fizjologicznej lub olejków eterycznych. W przypadku wirusowego lub bakteryjnego zakażenia górnych dróg oddechowych polecany jest sok z cebuli, który nie tylko zwalcza patogenne drobnoustroje, ale też nawilża, koi i przyspiesza gojenie. Świetne właściwości ochronne, kojące i uśmierzające ból ma też syrop prawoślazowy lub syrop z babki lancetowatej. Dużą skutecznością cieszą się odkażające płukanki ziołowe na ból gardła, najczęściej są to napary z szałwii lekarskiej lub tymianku pospolitego. Płukanki gardła z sody i/lub soli to sprawdzone domowe sposoby na ból gardła przy przełykaniu. Obecność sody zapewnia efekt przeciwzapalny i przeciwobrzękowy, a dodatek soli pomaga zwalczyć patogeny.

Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami

lek. Michał Dąbrowski

lekarz

Ból gardła u dziecka – domowe sposoby

Na ból gardła u dzieci polecane są produkty pochodzenia naturalnego. Wskazane jest uzupełnienie diety o produkty bogate witaminę C, zwłaszcza świeże owoce cytrusowe. Napoje z miodem, herbatki z sokiem malinowym i cytryną, ciepłe mleko z czosnkiem to skuteczne domowe sposoby na ból gardła u dziecka. Uważać należy na napary z szałwii oraz inhalacje z dodatkiem olejków eterycznych, są to również kontrowersyjne domowe sposoby na ból gardła w ciąży.

Pamiętajmy, że domowe sposoby na ból gardła u dziecka warto skonsultować z lekarzem, zwłaszcza gdy po kilku dniach stosowania nie przynoszą poprawy lub objawy zaostrzają się. Naturalne metody kuracji są bezpieczną formą leczenia, niemniej jednak zawsze należy mieć na uwadze możliwe działania niepożądane oraz przeciwwskazania do stosowania. Warto zwrócić uwagę, jak często pojawiają się dolegliwości bólowe. Ból gardła o charakterze nawracającym wymaga poszerzonej diagnostyki, może wskazywać np. na obniżoną odporność.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.