Przejdź do treści

Dr Paweł Kabata: To są jajka, których symbolika bywa różna w zależności od kontekstu. Dzisiaj niech będą symbolem wyboru

Movember
Pr Paweł Kabata: To są jajka, których symbolika bywa rożna w zależności od kontekstu. Dzisiaj niech będą symbolem wyboru/ iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

„Następnym razem, zaglądając w ten region, sprawdź, czy jajka są miękkie czy twarde. Tylko i aż tyle. Jak będzie twarde – szybko leć do lekarza, jak będzie miękkie – sprawdź za miesiąc. I ciesz się życiem” – apeluje chirurg Paweł Kabata, nawiązując do akcji Movember i tego, że listopad jest miesiącem świadomości męskich nowotworów.

Listopad miesiącem świadomości męskich nowotworów

„To są jajka. Dwa jajka, których symbolika bywa różna w zależności od kontekstu. Ale dzisiaj niech będą symbolem wyboru”.

Tymi słowami najnowszy post na Instagramie otwiera dr Paweł Kabata. W pełnym poczucia humoru wpisie specjalista odnosi się do tego, że listopad jest miesiącem, w którym jako społeczeństwo bardziej niż zawsze skupiamy się na profilaktyce tzw. męskich nowotworów, czyli raka gruczołu krokowego i jądra.

„Jeśli miałbyś wybierać, to weźmiesz miękkie, czy twarde? W sumie to bez znaczenia, bo choć w kuchni to, czy jajko jest miękkie czy twarde, to kwestia smaku i preferencji, to jeśli zejdziesz na poziom poniżej paska spodni, w okolice linii pośrodkowej ciała pojawia się wybór między zdrowiem a chorobą” – pisze specjalista.

Kabata przypomina, że rak prostaty jest jednym z najczęstszych nowotworów występujących u mężczyzn. Rok do roku w większości europejskich krajów rośnie liczba zdiagnozowanych chorych, dlatego tak ważne są badania profilaktyczne i zwiększanie świadomości zdrowotnej. Nowotwór ten jest bowiem  wyleczalny u większości chorych, pod warunkiem, że zostanie odpowiednio wcześnie wykryty.

Podstawą profilaktyki w przypadku raka jądra jest regularne samobadanie jąder oraz konsultacja z lekarzem w przypadku wyczucia niepokojących guzków, opuchlizny czy boleści.

„Dlatego następnym razem, zaglądając w ten region, sprawdź, czy jajka są miękkie czy twarde. Tylko i aż tyle. Nie trzeba na to specjalnego czasu, pieniędzy, czy wiedzy. Jak będzie twarde – szybko leć do lekarza, jak będzie miękkie – sprawdź za miesiąc. I ciesz się życiem. Bo ciągle masz wybór. Tak jak ja, gdy próbuje zdecydować, czy zostawić Movemberowe wąsy sołtysa czy nie” – podsumowuje „Chirurg Paweł”.

Movember – co to za akcja?

Movember jest zbitką angielskich słów moustache, wąsy, i November, listopad (w związku z czym w Polsce jest znany jako „wąsopad”). To akcja, która odbywa się w listopadzie w celu podniesienia świadomości na temat problemów zdrowotnych mężczyzn, w tym raka prostaty i jąder. Fundacja Movember, która jest odpowiedzialna za całe przedsięwzięcie, chce zwiększyć liczbę wykryć raka.

Akcja ma także na celu przekonanie do poznania swojej rodzinnej historii zachorowań na raka oraz prowadzenia zdrowszego trybu życia. Każdego roku akcja rozszerza się, a w jej ramach coraz więcej panów zapuszcza wąsy na cały miesiąc.

Chirurg Paweł

Dr Paweł Kabata, w sieci znany jako „Chirurg Paweł”, jest specjalistą chirurgii i żywienia klinicznego. Jego profil na Instagramie obserwuje ponad 47 tys. osób.

Specjalista zabiera na nim internautów „w podróż po chirurgiczno-medycznej codzienności”, przedstawia porady medyczne oraz sytuacje i zdarzenia widziane oczami chirurga onkologa. W ten sposób chce uświadamiać swoich obserwatorów w kwestiach zdrowotnych, odpowiadając na nurtujące pytania i obalając mity.

 

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Dr Paweł Kabata (@chirurgpawel)

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.