Przejdź do treści

Dusznica bolesna – zespół objawów wywołanych chorobą niedokrwienną serca. Na czym polega?

Mężczyzna leży w szpitalu, ma założoną maseczkę do oddychania
Fot. auremar/AdobeStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Dusznica bolesna to zespół objawów spowodowany niewystarczającym dotlenieniem serca, wywołanym niewydolnością naczyń wieńcowych. Fachową nazwą tych objawów jest „dławica piersiowa”. Symptomy mogą być mylone z zawałem serca – pojawiają się duszności i ból w okolicy mostka.

Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami

Agnieszka Widera

lekarz

Przyczyny dusznicy bolesnej są różne, jednak zawsze prowadzą do tego samego mechanizmu – do mięśnia sercowego dopływa zbyt mało krwi, która niesie potrzebne sercu substancje odżywcze i tlen. Można powiedzieć więc, że serce jest „niedotlenione” i „niedożywione” – taki stan nazywany jest chorobą niedokrwienną serca. Dusznica bolesna może być następstwem niewydolności naczyń krwionośnych (dusznica bolesna stabilna) lub ostrego zespołu wieńcowego (dusznica bolesna niestabilna).

Dusznica bolesna – objawy

Dusznica bolesna sama w sobie jest zespołem objawów. Ma charakter napadowy – może pojawić się w niespodziewanym momencie. Atak może zostać wywołany przez zdenerwowanie, napięcie psychiczne, wysiłek fizyczny czy zimno. Główny objaw dusznicy bolesnej to ból w okolicy mostka, który chorzy określają jako „ucisk”, „rozrywanie”, „ugniatanie” czy „pieczenie”, a nawet „dławienie”. Często promieniuje na inne miejsca ciała – lewy bark, łopatki, szyję i szczękę. Atak bólu może trwać od kilku do kilkunastu minut, nasilać się przy oddechu i zmianach pozycji. Chorzy uskarżają się również na uczucie braku tchu, szybkie bicie serca i niepokój.

Kobieta trzyma się za gardło z powodu astmy alergicznej

Dusznica bolesna a zawał serca

Atak dusznicy bolesnej przypomina objawami zawał serca, dlatego symptomów nie wolno ignorować. O tyle, o ile sam atak dusznicy bolesnej nie jest bezpośrednim zagrożeniem dla zdrowia i życia, tak zawał serca nim jest. Kiedy pojawia się atak, należy uspokoić osobę chorą i podać jej leki zalecone przez lekarza (uspokajające i rozszerzające naczynia krwionośne). W ciągu kilkunastu minut samopoczucie chorego powinno się poprawić. Gdy do bólu zamostkowego i duszności dołączają zawroty głowy, omdlenie, a sam ból narasta, należy niezwłocznie wezwać pogotowie ratunkowe. Podczas zawału mogą pojawić się również nudności i ból brzucha. Warto pamiętać, że zawał serca jest konsekwencją postępującej choroby niedokrwiennej serca, która jest również przyczyną objawów, jakie niesie ze sobą dusznica bolesna.

Dusznica bolesna – grupa ryzyka

Objawy kryjące się pod nazwą „dusznica bolesna” spowodowane są miażdżycą naczyń wieńcowych, ich skurczem lub zatorem. Do przyczyn dusznicy bolesnej należą również: rozwarstwienie aorty, zakrzepica oraz miejscowy skurcz pojedynczej tętnicy wieńcowej (dusznica bolesna Prinzmetala lub angina Prinzmetala). Problem dusznicy dotyczy w większości ludzi starszych, jednak obserwuje się go u coraz młodszych osób. Nie bez znaczenia pozostają czynniki genetyczne. Ryzyko choroby niedokrwiennej serca, a co za tym idzie, również dusznicy bolesnej, szczególnie wzrasta w przypadku:

  • palenia tytoniu;
  • spożywania dużej ilości alkoholu i kawy;
  • przewlekłego stresu i przemęczenia;
  • cukrzycy;
  • nadciśnienia tętniczego;
  • wysokiego cholesterolu;
  • otyłości;
  • niskiej aktywności fizycznej.

Jak wcześniej wspomniano, atak dusznicy bolesnej może być wywołany silnym, nagłym lub przewlekłym stresem, wysiłkiem fizycznym lub zimnem.

Zobacz także

Dusznica bolesna – diagnoza

Diagnostyka choroby niedokrwiennej serca, a co za tym idzie, również dusznicy bolesnej, wymaga wykonania szeregu badań. Bardzo często pacjent zatrzymywany jest w szpitalu po pierwszym ataku dusznicy, aby można było poddać go diagnostyce i monitorować jego stan. Wykonywane są: elektrokardiografia (EKG), echo serca (USG serca), próba wysiłkowa i EKG holterowskie, a także badania laboratoryjne (troponina, CK-MB, transaminaza ASPAT).

Dusznica bolesna – leczenie

Leczenie dusznicy bolesnej polega przede wszystkim na odpowiednim doborze leków do stanu pacjenta. Zazwyczaj podaje się statyny, czyli leki obniżające cholesterol i środki normalizujące akcję serca. Podawane są również azotany i antagoniści kanałów wapniowych, które działają objawowo na naczynia wieńcowe. Lekarze zalecają także leki cytoprotekcyjne, mające za zadanie chronić serce i naczynia krwionośne. W przypadkach, kiedy terapia lekami nie przynosi rezultatów, podejmuje się decyzję o wykonaniu zabiegu chirurgicznego – najczęściej poszerzenie tętnic (angioplastyka) lub wszczepienie bajpasów. Leczenie naturalne dusznicy bolesnej to przede wszystkim zachowanie zasad szeroko rozumianej profilaktyki chorób serca. Osoby będące w grupie ryzyka lub mające przypadki choroby niedokrwiennej serca w bliskiej rodzinie powinny przestrzegać diety – powinna mieć ona niską zawartość tłuszczów nasyconych, cukrów i węglowodanów, być bogata w potas, magnez i wapń. Osoby chore oprócz zażywania leków i przestrzegania diety powinny wprowadzić do codziennego rozkładu dnia ruch na świeżym powietrzu, np. w formie spacerów. Należy zrezygnować z kawy, tytoniu i ograniczyć alkohol. Bardzo ważna jest odpowiednia ilość snu i odpoczynek w ciągu dnia. Dobrze jest poznać i stosować techniki relaksacyjne.

Najnowsze w naszym serwisie

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.