Dziecko zwymiotowało antybiotyk? Lekarka wyjaśnia, co powinnaś zrobić w takiej sytuacji
Chore dziecko zazwyczaj nie chce jeść, a co dopiero przyjmować niezbyt dobry w smaku antybiotyk. Wie o tym każdy rodzic. Podczas podawania maluchowi leku może się więc zdarzyć, że dziecko – zamiast połknąć swoją dawkę – zwróci ją. Co wtedy? Lekarka z Centrum Medycznego Damiana wyjaśnia.
Chore dziecko w domu
Statystycznie, dorośli chorują 4 razy w roku. A jak jest z dziećmi? Najmłodsi łapią infekcje nawet 12 razy w roku! I chociaż nie zawsze choroba dla dziecka kończy się antybiotykoterapią, warto wiedzieć, co robić w sytuacji, gdy maluch zacznie wymiotować zaraz po zażyciu antybiotyku.
Przypominamy – antybiotyki stosujemy tylko w leczeniu infekcji bakteryjnych. Nie będą więc skuteczne w infekcjach grzybiczych czy wirusowych.
Antybiotyk a wymioty
Wymioty, bóle brzucha i nudności to częste dolegliwości u dzieci przyjmujących antybiotyki. Co robić, jeśli maluch zwróci część leku?
– W takim przypadku zależy czy dziecko zwymiotowało tylko raz i jaka była tego przyczyna. Jeśli zwymiotowało od razu po podaniu antybiotyku, to powinno się podać kolejną dawkę. Natomiast jeśli nastąpiło to później, to warto skonsultować się z lekarzem. On doradzi wtedy czy stosowanie doustne jest w tym przypadku wskazane.
Może się bowiem okazać, że np. gdy dziecko ma olbrzymią anginę i nie jest w stanie niczego przełknąć, to lepiej będzie podać lek dożylnie lub domięśniowo – wyjaśnia lek. Joanna Pietroń, internistka z Centrum Medycznego Damiana.
Dlaczego nie zawsze należy podawać drugiej dawki antybiotyku? Istnieje prawdopodobieństwo, że chociaż część leku zdążyła się wchłonąć. Przedawkowanie antybiotyku nie jest wskazane, szczególnie dla dzieci. Zbyt duża dawka leku może spowodować niepożądane skutki.
Wymioty powtarzają się przy każdym podawaniu antybiotyku? Warto skonsultować to z lekarzem. Dzieci mają bardziej wrażliwy żołądek od dorosłych. Podczas antybiotykoterapii nie zapominajmy także o osłonie – probiotyki i prebiotyki to bardzo ważna kwestia. Leki osłonowe należy podawać dziecku godzinę po przyjęciu dawki antybiotyku.
Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami
”Joanna Pietroń”
Polecamy
Milion złotych za życie Tomka. Warszawianin zmaga się z agresywnym czerniakiem z przerzutami
Przyjmujesz leki na wakacjach? GIF ostrzega: niektóre mogą wywołać reakcje fototoksyczne i fotoalergiczne
Nowy lek na odchudzanie w tabletkach, nie w zastrzykach. Ozempic doczeka się silnego konkurenta?
Hiperdoncja – skąd się bierze i co wspólnego mają z tym złe nawyki żywieniowe. Obalamy popularny mit na temat dodatkowych zębów
się ten artykuł?