4 min.
Endometrioza. Leczenie hormonalne, naturalne czy operacyjne?

Fot. metamorworks / stock.adobe.com
Endometrioza jest chorobą kobiet w wieku rozrodczym, u których pojawił się przerost śluzówki poza jamą macicy. Przyczyna powstania przerostów jest nieznana, choć spekuluje się, że czynnikiem sprawczym są zmiany o podłożu autoimmunologicznym i hormonalnym. Leczenie endometriozy jest zależne od lokalizacji zmian i stopnia zaawansowania choroby.
Spis treści
Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami
Marta Dąbrowska
lekarz
Stosowane przy endometriozie leczenie to proces żmudny i długotrwały, który nie zawsze kończy się powodzeniem, ale daje kobietom szansę na normalne życie. Leczenie naturalne, hormonalne czy operacyjnie? Które metody leczenia są najskuteczniejsze?
Czym jest endometrioza?
Endometrioza, określana mianem „wędrującej śluzówki”, jest chorobą narządów płciowych o niewyjaśnionej przyczynie. Podczas jej rozwoju dochodzi do przerostu endometrium (błona wyściełająca macicę) poza jamę macicy, czego powodem są zmiany hormonalne i immunologiczne. Teza ta nie została potwierdzona, dlatego przyczyny powstawania endometriozy to jedynie spekulacje.
W fazach rozwoju choroby w organizmie kobiety tworzą się zrosty wywołane naciekiem śluzówki na narządy, które powiększają się z każdym kolejnym cyklem. Ich obecność może manifestować się szeregiem dokuczliwych objawów, choć bywa także tak, że choroba rozwija się kompletnie bezobjawowo. Leczenie endometriozy jest przez to mocno opóźnione.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Objawy endometriozy
Najczęściej występującym i najbardziej charakterystycznym objawem endometriozy są dolegliwości bólowe w okolicy miednicy. Bardzo często mają one wpływ na jakość współżycia, ponieważ kobieta odczuwa ból podczas stosunku. Bolesność okolic miednicy może trwać miesiącami i jest niezależna od kolejnych faz cyklu, choć miesiączki u kobiet z endometriozą również są bardzo bolesne.
Panie borykające się z tą chorobą mogą odczuwać dyskomfort i dolegliwości ze strony układu pokarmowego, jeśli endometrium lokalizuje się w ścianach jelit lub przylega do żołądka. Biegunki występujące naprzemiennie z zaparciami i wzdęciami mogą utrudnić codzienne funkcjonowanie.
Choroba bardzo często jest rozpoznawana przypadkowo podczas tradycyjnego badania ginekologicznego lub ultrasonograficznego. Chorą kieruje się wtedy na dodatkowe badania, np. na rezonans magnetyczny lub laparoskopię z pobraniem wycinków. Zalecane przy endometriozie leczenie jest w dużej mierze zależne od wyników.
Endometrioza – leczenie hormonalne
Stosowane przy endometriozie leczenie hormonalne ma zapobiec dalszemu tworzeniu się ognisk i zahamować rozwój już istniejących. Kobietom zaleca się tabletki antykoncepcyjne, gestageny oraz leki hamujące uwalnianie gonadotropiny i estrogenów. Podawane środki uniemożliwiają zajście w ciążę, co nie jest dobrym rozwiązaniem dla pań planujących potomstwo. Poza tym ciąża jest poniekąd lekarstwem, ponieważ łagodzi objawy endometriozy.
Jako leki pierwszego rzutu stosowano kiedyś analogi gonadoliberyny, ale ze względu na koszt tych preparatów i szereg środków niepożądanych terapia nimi należy obecnie do rzadkości. Leczenie endometriozy analogami trwało około 6 miesięcy i było wyczerpujące dla kobiet je przyjmujących, choć są one skuteczne w zwalczaniu bólu przy umiarkowanej postaci choroby.
Innym lekiem stosowanym w terapii endometriozy jest danazol, analog steroidowy o silnych właściwościach przeciwgonadotropowych. Lek ma wiele działań niepożądanych, dlatego przepisuje się go pacjentkom bardzo rzadko. Jego działanie jest porównywalne z innymi lekami hormonalnymi o lepszej tolerancji.
Kobieta może się wspomagać również niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi (NLPZ), które łagodzą ból i działają przeciwzapalnie.
Zobacz także
Endometrioza – leczenie naturalne
Naturalne leczenie endometriozy należy potraktować jako wspomagające. Preparaty roślinne mogą jedynie złagodzić dolegliwości, ale nie zatrzymają rozwoju choroby ani nie usuną ognisk. W łagodzeniu dyskomfortu i dolegliwości bólowych pomocne są nasiadówki z olejkami eterycznymi o właściwościach przeciwbólowych i przeciwzapalnych, np. lawendowym lub rozmarynowym.
Dobrym rozwiązaniem jest siemię lniane. Napar wypity każdego ranka pomoże zmniejszyć rozrost endometrium. Podobnie działa serdecznik pospolity, który zmniejsza comiesięczne krwawienie.
Stosowane przy endometriozie leczenie ziołami można kontynuować niezależnie od innych preparatów farmakologicznych.
Endometrioza – leczenie operacyjne
Endometrioza w zaawansowanym stadium wymaga leczenia operacyjnego. Wskazaniami do operacji są: ból o dużym natężeniu, niepłodność spowodowana rozsiewem choroby albo bardzo duża ilość ognisk. Zabieg przeprowadza się metodą laparoskopową, która ułatwia powrót do zdrowia. Stosowane w endometriozie leczenie po operacji ma zapobiec tworzeniu się zrostów.
W skrajnych przypadkach, jeśli pacjentka nie planuje potomstwa, usuwa się macicę wraz z jajnikami. Niestety, nawet tak radykalna operacja nie gwarantuje powodzenia. Wiele kobiet po histerektomii nadal skarży się na ból.
Metody niekonwencjonalne
Leczenie niekonwencjonalne endometriozy polega na przyjmowaniu leków homeopatycznych i na poddaniu się serii zabiegów relaksujących, w tym akupunkturze. Takie zabiegi uważa się za alternatywę dla hormonalnego leczenia endometriozy. Stosowana w tym czasie dieta ma wspomóc organizm w walce z chorobą.
Udostępnij
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

29.03.2023
„Sami zapracowaliśmy na to, że wyżej cenimy wiedzę celebrytki niż profesora psychiatrii”. O fake newsach w kontekście zdrowia psychicznego mówi Marta Glanc, analityczka Stowarzyszenia Demagog

26.03.2023
Są wyrafinowanymi myśliwymi, którzy w wymyślny sposób uśmiercają swoje ofiary. Czy grzyby mogą uratować świat?

24.03.2023
Uważano, że ich przyczyną może być smutek, post, a nawet ciąża. Jak kiedyś leczono galopujące suchoty, czyli gruźlicę

22.03.2023