Przejdź do treści

Fokomelia – przyczyny, objawy, leczenie i rokowania. Co warto wiedzieć o tej chorobie?

Fokomelia – przyczyny, objawy, leczenie i rokowania. Co warto wiedzieć o tej chorobie? Adobe Stock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim

Fokomelia jest dość rzadko występującą wadą wrodzoną. Osoba, która się z nią zmaga ma niedorozwój kości długich, przez co kończyny są krótsze niż powinny. To sprawia, że chory ma problemy z wykonywaniem wielu codziennych czynności. Niepełnosprawność może mieć różny stopień. Fokomelia może być też spowodowana czynnikami zewnętrznymi. Może wystąpić u dzieci, których matki będąc w ciąży np. spożywały alkohol.

Jeśli w okresie płodowym dojdzie do niedorozwoju kości długich u dziecka, co związane jest z ich skróceniem, mówimy o fokomelii. Jest kilka powodów występowania tej wady. Wiele przypadków urodzeń dzieci z tą wadą było w XX wieku. Przyczyną była stosowana przez kobiety substancja lecznicza o nazwie tolidamid. 

Czym jest fokomelia? 

Fokomelia (łac. phocomelia, z gr. φoko = foka + μέλος = kończyna, ang. phocomelia), czyli w dosłownym tłumaczeniu są to „focze kończyny”, czy „kończyny foki”. Jest to wrodzona wada rozwojowa kończyn. Wyróżnia się kilka odmian fokomelii, jednak najczęściej spotykany jest niedorozwój kości długich. W tym przypadku stopy czy dłonie rosną z tułowia (bezpośrednio). Dziecko, które rodzi się z taką wadą nie ma kości ramion, przedramion, goleni czy ud. 

Fokomelię lekarz może już rozpoznać podczas badań prenatalnych, które wykonuje się kobiecie w ciąży między 11. a 14. tygodniem ciąży.

Jakie są przyczyny fokomelii? 

Fokomelia jest spowodowana czynnikami zewnętrznymi. W 5.-6. tygodniu ciąży u dziecka rozwijają się kończyny. To bardzo ważny i zarazem wrażliwy okres. Dlatego szczególnie należy wystrzegać się stosowania niektórych leków. Konieczne jest unikanie wszelkiego rodzaju używek – alkoholu, palenia papierosów, czy wdychania dymu papierosowego. Szkodliwe mogą być też substancje chemiczne, jak np. silne środki do ochrony roślin. Do uszkodzenia płodu może dojść także z powodu wirusów teratogennych, np. różyczki, ospy, opryszczki, grypy oraz schorzeń pasożytniczych (najczęściej toksoplazmozy). 

Wystąpienie powyższych czynników zewnętrznych może właśnie spowodować wystąpienie fokomelii, czyli zaburzeń rozwoju kończyn. 

Bardzo dużo dzieci z fokomelią zaczęło się rodzić w latach 1957-1961. Wówczas w Europie na rynku farmaceutycznym pojawił się lek z substancją czynną o nazwie talidomid. Miało to być panaceum dla różne dolegliwości ciążowe – wymioty, silny stres czy problemy z zasypianiem. Lek stał się bardzo popularny.  

Po kilku latach zauważono, że duża ilość dzieci z wadą wrodzoną kończyn może mieć związek z właśnie tą substancją. Okazało się, że talidomid przyjmowany podczas powstawania narządów u płodu, przyczynia się do zaburzenia właściwego rozwoju rąk czy nóg. Poza tym lek ten przyczyniał się do występowania także innych wad i dolegliwości – słuchu, serca czy wzroku. Niektóre źródła podają, że od 1957 do 1961 r. na świat przyszło około 12 tys. dzieci z wadami wrodzonymi w różnym stadium.

Rodzic układa serce z dłoni, w nim są stopy dziecka

Odmiany fokomelii 

Wyróżnia się kilka odmian fokomelii: 

  • hemimelia – polega na jedno- lub obustronnym niedorozwoju części kończyny dolnej lub górnej, 
  • amelia – całkowity brak kończyny lub kończyn, 
  • hemimelia poprzeczna – niedorozwój kończyn górnych bądź dolnych, 
  • tetrafokomelia – niedorozwój wszystkich czterech kończyn, 
  • irenomeliapolega na częściowym lub całkowitym zrośnięciu kończyn dolnych. Ta odmiana fokomelii jest wielokrotnie związana z innymi wadami wrodzonymi, które często powodują śmierć dziecka. 

Czy fokomelię można leczyć? 

Fokomelii nie da się wyleczyć. Można jednak podjąć różnego rodzaju leczenia, które mają na celu poprawienie komfortu życia osoby chorej i możliwie największej sprawności. Podstawową formą leczenia jest rehabilitacja oraz protezowanie niedorozwiniętych kończyn górnych bądź dolnych. W przypadku tej wady kluczowe jest też wsparcie psychologiczne. Ma ono na celu samoakceptację osoby chorej.

Fokomelia – rokowania 

Fokomelię stwierdza się u dziecka od 11. do 14. tygodnia życia w trakcie badań prenatalnych. Noworodki, które rodzą się z taką wadą powinny przejść wiele innych, dokładniejszych badań układów i narządów. Jest to ważne, ponieważ czynnik, który przyczynił się do wystąpienia wady wrodzonej w postaci fokomelii, mógł wywołać inne nieprawidłowości (najczęściej w obrębie serca, wzroku bądź słuchu). 

Zdarza się, że niedorozwój kończyn jest częścią zespołu innych wad wrodzonych, jak np. zespołu Cornelii de Lange. Choroba ta polega na opóźnionym wzrastaniem płodu wewnątrz macicy. Po urodzeniu dziecko bardzo mało przybiera na wadze, dochodzą do tego też zaburzenia rozwoju (w różnym stopniu), małogłowiem ze spłaszczoną potylicą oraz charakterystyczną, niską linią owłosienia. Twarz osoby z zespołem Cernelii de Lange wyróżnia się gęstymi brwiami (często zrośniętymi), długimi rzęsami, małym nosem, małożuchwiem oraz górną wargą w kształcie łuku kupidyna. 

Źródła: 

  1. https://pl.thpanorama.com/articles/medicina/focomelia-sntomas-causas-tratamientos.html [dostęp: 17.02.2023 r. ]
  2.   https://www.forumpediatryczne.pl/wiadomosc/fokomelia/18343 [dostęp: 17.02.2023 r.]
i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Prof. Marzena Dębska otrzymała prestiżową nagrodę w Niemczech. Po jej odejściu z WUM ciężko nie zadać pytania, czy w Polsce jest równie doceniania

Prof. Marzena Dębska otrzymała prestiżową nagrodę w Niemczech. Po jej odejściu z WUM ciężko nie zadać pytania, czy w Polsce jest równie doceniana

Kariotyp – co to jest, jak i kiedy należy zbadać nasz zestaw chromosomów? 

Malformacja – co to jest? Czy naczyniak mózgu jest niebezpieczny?

Holoprosencefalia – odmiany, objawy, diagnostyka dziecka

Wrodzona łamliwość kości – objawy, typy, leczenie

Polidaktylia – przyczyny, rodzaje, diagnozowanie i leczenie

kobieta w ciąży

Wady wrodzone układu moczowo-płciowego u kobiet nie przekreślają marzeń o dziecku

Kobieta z chorobą von Willebranda podczas konsultacji lekarskiej.

Choroba von Willebranda – na czym polega wrodzona skaza krwotoczna?

załamana kobieta przy łóżku

Hipertrichoza – przyczyny i objawy choroby nabytej oraz wrodzonej

kobieta trzyma w rękach głowę niemowlaka

Bezmózgowie jako wada wrodzona – jakie są przyczyny schorzenia i rokowania?

Rodzic układa serce z dłoni, w nim są stopy dziecka

Artrogrypoza, czyli wrodzona sztywność stawów – przyczyny, objawy, leczenie

Kobieta po 30. z aparatem ortodontycznym na zębach /fot. Adobe Stock

Aparat ortodontyczny w wieku 30+? Ekspertka: „Kompleksowe leczenie u osób dorosłych bywa skomplikowane. Ale warto”

Obrzęk limfatyczny – przyczyny i leczenie zastojów limfy

Zapalenie mózgu – czy może być zabójcze?

Na zdjęciu Ewa Złotkowska, polska gwiazda dubbingu- HelloZdrowie

„Łatwo się nie poddaję”. Ewa Złotowska przeszła operację mózgu

dr hab. Wojciech Kukwa z Kliniki Otorynolaryngologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

Sen dusiciel. O podstępnym bezdechu sennym rozmawiamy z drem Wojciechem Kukwą

Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków wydała ostrzeżenie przed kupowaniem preparatów złożonych / na zdjęciu dziewczyna wbija strzykawkę z insuliną w brzuch

FDA ostrzega przed tymi lekami na cukrzycę. „Działanie na organizm jest nieprzewidywalne”

Pamela Kozioł, prezeska fundacji Niezdiagnozowani

Za młodzi na choroby. Bo przekleństwo ageizmu dotyczy nie tylko osób starych

Kamienie migdałkowe – domowe sposoby, leczenie, objawy

Badanie krwi u kobiety z zespołem mielodysplatycznym

Zespół mielodysplastyczny a ostra białaczka – objawy choroby

kobieta z bolącymi plecami

Czym jest spondyloartropatia zapalna i jak ją leczyć?

Robert Stockinger poddał się zabiegowi wycięcia zmiany skórnej - zdjęciu dziennikarz pozuje w czarnej bomberce i krawacie

Robert Stockinger poszedł zbadać znamiona na ciele i trafił na oddział onkologiczny. „Nie dopuszczam złych myśli”

Zapalenie nerwu trójdzielnego – problem zaburzający funkcjonowanie

Czym jest endometrioza? Objawy i leczenie endometriozy