Przejdź do treści

Malformacja – co to jest? Czy naczyniak mózgu jest niebezpieczny?

Malformacja – co to jest? Czy jest niebezpieczna? Istock.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Ignoruj zagrożenia, pamiętaj o lansie, nadużywaj słońca…Sposobów na zepsuty urlop jest znacznie więcej!
Orgazm pochwowy bez tabu
Domowe sposoby na zatkane ucho. Jak odetkać ucho zatkane: woskowiną, katarem, wodą?
Pies kontra upał. Jak pomóc zwierzakowi? Podpowiadamy!
5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

Co to jest malformacja? Jest to nienowotworowa zmiana guzopodobna. Wyróżnia się kilka typów malformacji. Bardzo często pojawiają się one na skórze i na błonach śluzowych w strefie głowy, szyi. Na czym polega malformacja naczyniowa i na jakie rodzaje się ją dzieli? Jakie są przykłady chorób będących malformacją?

Malformacja naczyniowa – rodzaje

Malformacja naczyniowa to rodzaj wady wrodzonej, która wynika z nieprawidłowego rozwoju naczyń, żył lub tętnic. Wyróżnia się następujące rodzaje malformacji naczyniowej:

 • malformacja tętniczo-żylna – tworzy się z połączenia naczyń tętniczych z żylnymi. Pomija sieć naczyń włosowatych. Malformacja tętniczo-żylna bardzo często pojawia się w ośrodkowym układzie nerwowym, kończynach dolnych i górnych, miednicy, w rejonie głowy oraz szyi.
 • malformacja kapilarna – to zmiany znajdujące się na skórze głowy i szyi. Czasami malformacje kapilarne pojawiają się również na błonach śluzowych.
 • malformacja żylna – to zmiana nienowotworowa składająca się ze skupisk naczyń żylnych mających niewłaściwą budowę oraz kształt. Tego rodzaju malformacje żylne standardowo mogą powiększać swoje rozmiary. Znajdują się na skórze lub w tkance podskórnej. Mogą występować również w błonach śluzowych i w mięśniach. Zazwyczaj pojawiają się one w obrębie szyi oraz głowy.

W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:

żyły na nogach

Czym jest naczyniak żylny? Czy naczyniak żylny w głowie jest niebezpieczny?

Czy naczyniak żylny jest niebezpieczny? Wszystko zależy od tego, w którym obszarze mózgu się on znajduje. Naczyniak żylny móżdżku zazwyczaj wytwarza się w wyniku uszkodzeń mechanicznych. Nie jest to zbyt groźna dla zdrowia i życia zmiana. Ryzyko krwawienia oraz innych zmian w przypadku tego rodzaju naczyniaka w głowie nie jest wysokie.

O wiele bardziej niebezpieczne są malformacje tętniczo-żylne. W tym przypadku ryzyko wystąpienia krwawienia wewnątrzczaszkowego wynosi aż 50%.  To, jakie ostatecznie szkody w organizmie wyrządzi naczyniak mózgowy, wynika przede wszystkim z jego umiejscowienia. Naczyniak w głowie w płacie czołowym jest najbardziej popularną odmianą.

Naczyniak - czym jest?

Naczyniak mózgu – objawy

Naczyniaki mózgu zazwyczaj pojawiają się pomiędzy 20 a 40 rokiem życia. Długo nie dają żadnych charakterystycznych symptomów. Jednak, gdy już się zaczynają pojawiać jakieś niepokojące sygnały, to są to zazwyczaj: krwawienie śródczaszkowe (może wystąpić u osób po 30 roku życia lub u kobiet w czasie porodu), napady padaczkowe, bóle głowy (uogólnione, jednostronne o zmiennym nasileniu, migrenowe z aurą).

Natomiast charakterystyczne dla naczyniaka mózgu objawy neurologiczne to: neuralgia nerwu trójdzielnego, zaburzenia słuchu, pamięci i widzenia.

Naczyniak w mózgu – czego unikać?

Naczyniaki w głowie to inaczej malformacje tętniczo-żylne mózgu. Nie ma metod prewencji, które zapobiegałyby powstawaniu naczyniaków. Jednak osoby, które znajdują się w grupie ryzyka powinny (przypadki w rodzinie) być pod stałą opieką lekarza i wykonywać regularne badania.

Wskazane jest również prowadzenie zdrowego trybu życia. Zaleca się unikanie palenia papierosów, picia alkoholu, wysypianie się, zmniejszanie stresu.

W przypadku podejrzenia naczyniaków mózgu należy wykonać badanie arteriograficzne. Pozwala ono na dokładne ustalenie układu naczyń oraz szybkości przepływu krwi. Można je wykonać w wielu pracowniach radiologicznych. Skierowanie wystawia lekarz rodzinny. Lepiej wykonać to badanie na NFZ, ponieważ koszt jego przeprowadzenia prywatnie to około 2000 zł.

Migrena czy neuralgia / istock

Zespół Arnolda Chiariego – objawy

Zespół Arnolda-Chiariego (inaczej malformacja Arnolda-Chiariego) wyróżnia się występowaniem objawów neurologicznych o zmiennym nasileniu. Jest on spowodowany przemieszczeniem struktur tyłomózgowia i ich ucisku na rdzeń kręgowy. Objawy są zależne od rodzaju schorzenia. Charakterystyczne objawy dla zespołu Arnolda Chiariego to zaburzenia czucia, parestezje, czyli mrowienia oraz niedowłady.

Zespół Chiari – czego unikać?

W przypadku tej choroby najważniejsze są regularne kontrole u lekarza specjalisty. Jeżeli objawy się nie nasilają, to nie ma konieczności leczenia chirurgicznego. Wymagana jest jedynie systematyczna rehabilitacja.

Jeżeli objawy się nasilą, to konieczna jest operacja neurochirurgiczna. Najpierw jednak należy przejść konsultację u neurochirurga. Średni koszt wizyty u takiego specjalisty to od 200 do 250 zł – w zależności od lokalizacji.

Osoba z podejrzeniem zespołu Arnolda Chiariego

Zespół Arnolda Chiariego – objawy u dzieci

Zespół Arnolda Chiariego to wada rozwojowa, która powstaje w okresie zarodkowym. Jest on związany z objawami neurologicznymi oraz z innymi zaburzeniami rozwojowymi. Jednym z najczęstszych powikłań u dzieci jest przepuklina oponowo-rdzeniowa. Pozostałe możliwe zaburzenia to między innymi: wodogłowie oraz jamistość rdzenia. Przepuklina oponowo-rdzeniowa to dysfunkcja wchłaniania płynu mózgowo-rdzeniowego. Powoduje ona zbyt duże ciśnienie śródczaszkowe.

Jamistość rdzenia kręgowego to inaczej syringomyelia. Prowadzi ona do powstawania patologicznych zmian w rdzeniu kręgowym.

Lekarz badający na czym polega wodogłowie

Zespół Dandy Walkera – objawy i leczenie

Zespół Dandy’ego-Walkera (inaczej malformacja Dandy’ego-Walkera) to złożona wada rozwojowa ośrodkowego układu nerwowego.  Wynika ona przede wszystkim z niepełnego wykształcenia robaka móżdżku. Schorzenie może powodować takie objawy, jak na przykład: wodogłowie, nieprawidłowe napięcie mięśniowe oraz oczopląs. Przy tej chorobie mogą również występować wady serca lub zaburzenia ze strony narządu wzroku.

Wodogłowie występuje u aż 80% pacjentów chorujących na zespół Dandy’ego-Walkera. Zazwyczaj objawy tego schorzenia pojawiają się w ciągu pierwszych trzech miesięcy życia dziecka. Typowe objawy tego zespołu to między innymi:

 • zwiększony obwód głowy;
 • wymioty;
 • nadmierna senność;
 • drażliwość;
 • napady drgawkowe.

Wraz z upływem czasu pojawiają się też inne objawy, takie jak na przykład: nieprawidłowe napięcie mięśniowe, zaburzenia mowy, czy oczopląs.

Jeżeli pediatra będzie podejrzewał malformację tyłomózgowia, to powinien skierować dziecko na konsultację neurologiczną lub neurochirurgiczną. Najprawdopodobniej zostanie zlecone również wykonanie badań obrazowych mózgu, jak tomografia komputerowa i rezonans magnetyczny głowy. Koszt jednej wizyty u każdego z tych specjalistów to od 200 do 250 złotych. Cena za tomografię komputerową prywatnie zaczyna się od 500 złotych. Natomiast prywatny rezonans głowy kosztuje przeważnie od 330 do 600 złotych.

Źródła:

 1. Dandy-Walker malformation, Genetics Home Reference, February 22, 2016, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK538197 (dostęp: 17.03.2022).
 2. Lissauer T., Clayden G, Milanowski A. (red. wyd. I polskiego), Pediatria, Elsevier Urban&Partner, Wrocław 2009.
 3. Estroff JA, Scott MR, Benacerraf BR, Dandy-Walker variant: prenatal sonographic features and clinical outcome, „Radiology” 1992;185 (3): 755-8.
 4. Dandy-Walker malformation, National Organization for Rare Disorders, 2008, https://rarediseases.org/rare-diseases/dandy-walker-malformation (dostęp: 17.03.2022).
 5. Schanker BD, Walcott BP, Nahed BV, Kahle KT, Li YM, Coumans JV, Familial Chiari malformation: case series, „Neurosurg Focus”, 2011;31(3):E1.
 6. Wyrzykowski D, Bukowski M, and Jaśkiewicz J, Guzy naczyniowe i wrodzone malformacje naczyniowe, „Cancer Surgery”, 2009, vol. 1, pp. 1–17.
 7. Sznurkowska K., Wyrzykowski D., Kamińska B., Naczyniaki u dzieci — problem interdyscyplinarny, „Forum Medycyny Rodzinnej”, 2011, tom 5, nr 6, 460–467.
i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Mylona z alzheimerem, parkinsonem, uważana za chorobę dzieci. Jak rozpoznać i leczyć padaczkę u seniorów, mówi dr n. med. Maria Maliszewska

Przekazując diagnozę rodzicom, mówi: „Gratuluję, mają państwo dziecko z zespołem Aspergera”. O różnorodności, która występuje w spektrum autyzmu, mówi Tony Attwood

Dramatyczne warunki w dziecięcym szpitalu psychiatrycznym w Warszawie. To kolejny symbol tragicznego stanu psychiatrii dziecięcej

Dramatyczne warunki w dziecięcym szpitalu psychiatrycznym w Warszawie. To kolejny symbol tragicznego stanu psychiatrii dziecięcej w Polsce

25-latka była pewna, że jej synek cierpi na zaparcia. Badania pokazały, że problem jest o wiele bardziej poważny

25-latka była pewna, że jej dziecko cierpi na zaparcia. Badania pokazały, że problem jest o wiele bardziej poważny

Billie Eilish

Billie Eilish o zespole Tourette’a: „Podczas rozmowy ze mną się tego nie zauważa, ale dla mnie to wszystko jest bardzo męczące”

Choroba Devica – przyczyny, objawy, leczenie i rokowania

W Gdańsku na świat przyszły bliźnięta syjamskie. Niestety, lekarzom nie udało się uratować chłopców

Hipotonia mięśniowa – przyczyny, objawy i leczenie u dzieci i dorosłych

Nowa metoda leczenia choroby Parkinsona / istock

Polscy neurochirurdzy zoperowali mózg bez otwierania czaszki. Tak „wyłączyli” objawy Parkinsona

Kompresjoterapia – wskazania i przeciwwskazania, efekty

Holoprosencefalia – odmiany, objawy, diagnostyka dziecka

Znaki na rękach małych Ukraińców. Tak matki chronią swoje dzieci podczas wojny

Wirus RVS atakuje coraz więcej dzieci

Jest lek, który pokona wirusa RSV. Niebezpieczny patogen najbardziej zagraża niemowlętom i małym dzieciom

Ciało Artema jest w 80 proc. pokryte znamionami. Miał małe szanse na przeżycie, w tym roku kończy 3 lata

Ciało Artema jest w 80 proc. pokryte znamionami. Miał niewielkie szanse na przeżycie, w tym roku kończy 3 lata

Obliteracja żylaków – efekty, powikłania i koszty skleroterapii

LEGO wpadło na pomysł, żeby zachęcić dzieci do badań. Ma im w tym pomóc specjalny zestaw klocków

LEGO zachęca dzieci do badania rezonansem magnetycznym. Powstał specjalny zestaw klocków

Córka z ojcem sprzątają blat kuchenny

„Sprzątanie może przyczyniać się do otyłości u dzieci” – alarmuje chemiczka Sylwia Panek

Ogromny sukces zbiórki na telefon zaufania, internauci zebrali ponad 1,5 mln zł. "Ratujmy dzieci, nie pozwólmy zamknąć infolinii"

Ogromny sukces zbiórki na telefon zaufania, internauci zebrali ponad 1,5 mln zł. „Ratujmy dzieci, nie pozwólmy zamknąć infolinii”

Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży stracił rządowe dofinansowanie. "Nie rozumiemy tej sytuacji" - pisze w petycji do premiera prezeska Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę

Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży stracił rządowe dofinansowanie. „Nie rozumiemy tej sytuacji” – pisze do premiera prezeska Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę

Dziecko na badaniu krtani

Krup – objawy zapalenia krtani u dziecka i sposoby leczenia

Funkcje poznawcze – co to jest, zaburzenia, trening

Stres to mocny przeciwnik – jak się z nim mierzyć?

Morsowanie a problemy z niewydolnością żylną - pomoże czy zaszkodzi? Wyjaśnia flebolog

Morsowanie a problemy z niewydolnością żylną. Czy zimowe kąpiele pomogą czy zaszkodzą? Wyjaśnia flebolog

Tężyczka może nie być łatwa do rozpoznania.

Tężyczka – przyczyny, objawy, rodzaje i leczenie. Badania na tężyczkę

Najpopularniejsze

Ból trzustki – jak boli trzustka i jak odróżnić ból trzustki od bólu żołądka?

Para na kanapie

Seks analny – co to jest i jakie są najlepsze pozycje analne?

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Poznaj sposoby masturbacji

kobieta z problemami skórnymi

Wybroczyny (petocje) – co to jest, dlaczego powstają i jak sobie z nimi poradzić?

Kobieta

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

Ropiejące oczy kobiety

Ropiejące oczy u dzieci i dorosłych – przyczyny i metody leczenia

MCH – co to, podwyższone i poniżej normy. MCH w morfologii

„Każdy orgazm jest czymś pięknym, jednak ten rodzaj orgazmu jest wyjątkowy”. Seksuolożka o kobiecym wytrysku

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Orgazm - jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Orgazm – jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Kiedy występuje niskie ciśnienie i wysoki puls?

Niskie ciśnienie i wysoki puls – kiedy występują? Co to oznacza?

Wysoki cholesterol - jakie są przyczyny i objawy? Sposoby na wysoki cholesterol

Wysoki cholesterol – jakie są przyczyny i objawy? Jak go obniżyć?

para w łóżku

Fellatio, czyli oswajanie penisa. 7 najważniejszych zasad!

laboratorium

D-dimery – co to jest? Jak obniżyć zbyt wysoki poziom?

MCV – morfologia, wyniki, norma. MCV podwyższone i za niskie

×