Przejdź do treści

Furagina i witamina C na zapalenie dróg moczowych to dobre połączenie? Wyjaśnia farmaceutka

Kobieta stoi przy oknie, na ramionach ma nałożoną kurtkę jeansową
Furagina i witamina C na zapalenie dróg moczowych to dobre połączenie? Wyjaśnia farmaceutka/ Unsplash fot. Danny G.
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Przy infekcjach dróg moczowych do terapii furaginą zaleca się dodatkową suplementację witaminy C. Czy to dobra rada? Na co w szczególności trzeba zwrócić uwagę? Tłumaczy farmaceutka Zofia Winczewska. 

Furagina i witamina C – dobre połączenie?

Furagina (furazydyna) jest lekiem przeciwbakteryjnym, który stosuje się przy zakażeniach dróg moczowych. Jak zaznacza farmaceutka dodanie do takiej terapii witaminy C ma na celu stworzenie „kwaśnego środowiska” w drogach moczowych. Dzięki temu furazydyna lepiej poradzi sobie z infekcją. Ekspertka ma jednak kilka uwag. Przy suplementacji witaminy C należy zwrócić uwagę na kilka kwestii.

  • Nadmierna podaż witaminy C podczas kuracji furaginą będzie zwiększać jej toksyczność – nie nadużywaj witaminy C podczas stosowania furaginy (sugeruje się dawki rzędu 3x 100-200 mg dziennie aniżeli > 1 g dziennie).
  • Jedz posiłki bogate w białko (mięso, ryby, nabiał, strączki) – proteiny poprawiają wchłanianie furaginy i zwiększają skuteczność kuracji.
  • Rozważ dodatek witaminy B kompleks – jest polecany przy nawracających infekcjach dróg moczowych, przewlekłym stosowaniu furaginy czy u osób z ryzykiem niedoboru witamin z grupy B – niedobory witamin z grupy B mogą prowadzić do uszkodzenia nerwów obwodowych.
  • Dużo się nawadniaj – im więcej pijesz, tym częściej oddajesz mocz i „wypłukujesz” bakterie z dróg moczowych. Może to być sok z żurawiny, ekstrakty z pokrzywy, czy po prostu zwykła woda z cytryną.

Winczewska wskazuje także, że jeśli często dolega ci zapalenie pęcherza, warto spożywać stężone ekstrakty z żurawiny (kapsułki), soki czy suszone owoce. Pomogą one zwiększyć odporność dróg moczowych na bakterie.

Żurawina ma duże moce prewencyjne – jest bogata w PAC (proantocyjanidyny), które nie pozwalają bakteriom zagościć w naszych drogach moczowych i minimalizują ryzyko zakażeń. Fajna opcja profilaktyczna – pisze farmaceutka.

Specjalistka zaznacza także, aby pamiętać, że dodawanie witaminy C do terapii lekowej w trakcie zakażenia dróg moczowych jest korzystne, jednak trzeba pamiętać o racjonalnym jej stosowaniu. „Tu nie działa zasada 'im więcej, tym lepiej’- pamiętajmy o tym” – ostrzega Winczewska.

Żurawina w misce. obok leży butelka z żurawiną

Okiem farmaceuty

Za profilem „Okiem farmaceuty” stoi farmaceutka Zofia Winczewska, która aktywnie prowadzi swoje profile w mediach społecznościowych. Zarówno na nich jak i na swoim blogu ekspertka stara się przemycać wiedzę na temat racjonalnej suplementacji, dietoterapii i zdrowego stylu życia.

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawieniaRozwiń

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.