Przejdź do treści

„Gdyby o endometriozie mówiono głośno wcześniej…” Sandra Hajduk o swojej chorobie

Sandra Hajduk - Hello Zdrowie
Sandra Hajduk otworzyła się na temat choroby fot. ANDRAS SZILAGYI/MWMEDIA
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Sandra Hajduk, dziennikarka i prezenterka telewizyjna, podzieliła się na Instagramie informacją, że zmaga się z endometriozą. „Gdyby o endometriozie mówiono głośno wcześniej, może nie męczyłabym się tak długo, a lekarze nie eksperymentowaliby na moim ciele” – wyznała. We wpisie zwróciła się także do aktorki Karoliny Szymczak. 

Sandra Hajduk przeszła operację

Widzowie mogą od grudnia 2023 oglądać Sandrę Hajduk w „Dzień dobry TVN”, gdzie zadebiutowała jako prowadząca. Dziennikarka jest także aktywna w social mediach. Ostatnio opublikowała post, w którym wyznała, że jest pięć lat po operacji, która zmieniła jej życie. Zamieściła także zdjęcie sprzed zabiegu. Jej zdaniem endometrioza jest tematem tabu, a lekarze nie do końca wiedzą, jak postępować z tą chorobą.

Gdyby o endometriozie mówiono głośno wcześniej, może nie męczyłabym się tak długo, a lekarze nie eksperymentowaliby na moim ciele” – napisała.

W dalszej części posta dziennikarka odniosła się do hejtu, jaki spadł na aktorkę Karolinę Szymczak, a prywatnie żonę Piotra Adamczyka, za to, że podzieliła się w programie swoją historią o tej właśnie chorobie. Sandra Hajduk zwykle nie zabiera głosu w sprawie hejterów. Jednak postanowiła zrobić wyjątek.

Dzieje się z nami chyba coś bardzo złego, jeśli hejtujemy ludzi za to, że dzielą się swoim doświadczeniem z chorobą. Dotarły dziś do mnie informacje, że w komentarzach w sieci Karolina Szymczak została wielokrotnie obrażona za to, że opowiedziała o swojej endometriozie” – napisała.

Karolina Szymczak i Piotr Adamczyk gościli niedawno w studio „Dzień dobry TVN”. Tam aktorka opowiedziała o swoich objawach oraz przykrych doświadczeniach z lekarzami. Sandra Hajduk podziękowała Szymczak za otwartość, a Adamczykowi, że był tam razem z żoną.

Dowiedziałam się 3 lata temu w zasadzie o tej chorobie i od razu przeszłam operację, bo ona już była w bardzo zaawansowanym stadium, ale czekałam na diagnozę 13 lat. To rzeczywiście był długi okres chodzenia po różnych specjalistach i lekarzach, nazywania mnie hipochondryczką, histeryczką”wyjawiła Karolina Szymczak w programie.

Aktorka wyznała, że cierpiała na bóle menstruacyjne, bóle lędźwiowe bardzo silne i problemy z jelitami.

„W zasadzie ja od dziecka miałam problemy z jelitami i jako nastolatka bardzo mocno się męczyłam, więc u mnie w zasadzie nawet nie ta miesiączka była aż tak straszna, jak te bóle współistniejące przy endometriozie”- opowiadała.

Na szczęście aktorka mogła zawsze liczyć na wsparcie swojego męża, Piotra Adamczyka. Stworzyli oni wspólnie portal edukacyjny, którego celem ma być podnoszenie świadomości na temat tej choroby w społeczeństwie, jak również pomoc.

„Ta choroba tak naprawdę u każdej kobiety się inaczej objawia, więc trudno jest się dowiedzieć i zdiagnozować, że to jest właśnie to” – zauważył Piotr Adamczyk, wskazując, że na EndoMe czytelniczki znajdą wiedzą i potrzebne informacje.

Kobieta leząca na łóżku, z nogami opartymi o ścianę. Trzyma się za brzuch\ źródło: Helllo Zdrowie

Objawy endometriozy

Do najczęstszych zaliczyć można:

  • obfite i nieregularne miesiączki,  
  • skrzepy krwi podczas okresu,
  • dyskomfort i ból podczas stosunku lub po nim, 
  • uczucie rozbicia i osłabienia,   
  • uczucie parcia na mocz,  
  • konieczność częstego korzystania z toalety, 
  • nasilony zespół napięcia przedmiesiączkowego: bóle głowy, rozdrażnienie, bolesność piersi, zmęczenie;
  • dolegliwości bólowe zlokalizowane w miednicy mniejszej, 
  • krwiomocz, 
  • objawy psychiczne endometriozy: depresja, stany lękowe związane z obawą przed niemożnością zajścia w ciążę. 

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.