„Gdyby o endometriozie mówiono głośno wcześniej…” Sandra Hajduk o swojej chorobie
Sandra Hajduk, dziennikarka i prezenterka telewizyjna, podzieliła się na Instagramie informacją, że zmaga się z endometriozą. „Gdyby o endometriozie mówiono głośno wcześniej, może nie męczyłabym się tak długo, a lekarze nie eksperymentowaliby na moim ciele” – wyznała. We wpisie zwróciła się także do aktorki Karoliny Szymczak.
Sandra Hajduk przeszła operację
Widzowie mogą od grudnia 2023 oglądać Sandrę Hajduk w „Dzień dobry TVN”, gdzie zadebiutowała jako prowadząca. Dziennikarka jest także aktywna w social mediach. Ostatnio opublikowała post, w którym wyznała, że jest pięć lat po operacji, która zmieniła jej życie. Zamieściła także zdjęcie sprzed zabiegu. Jej zdaniem endometrioza jest tematem tabu, a lekarze nie do końca wiedzą, jak postępować z tą chorobą.
„Gdyby o endometriozie mówiono głośno wcześniej, może nie męczyłabym się tak długo, a lekarze nie eksperymentowaliby na moim ciele” – napisała.
W dalszej części posta dziennikarka odniosła się do hejtu, jaki spadł na aktorkę Karolinę Szymczak, a prywatnie żonę Piotra Adamczyka, za to, że podzieliła się w programie swoją historią o tej właśnie chorobie. Sandra Hajduk zwykle nie zabiera głosu w sprawie hejterów. Jednak postanowiła zrobić wyjątek.
„Dzieje się z nami chyba coś bardzo złego, jeśli hejtujemy ludzi za to, że dzielą się swoim doświadczeniem z chorobą. Dotarły dziś do mnie informacje, że w komentarzach w sieci Karolina Szymczak została wielokrotnie obrażona za to, że opowiedziała o swojej endometriozie” – napisała.
Karolina Szymczak i Piotr Adamczyk gościli niedawno w studio „Dzień dobry TVN”. Tam aktorka opowiedziała o swoich objawach oraz przykrych doświadczeniach z lekarzami. Sandra Hajduk podziękowała Szymczak za otwartość, a Adamczykowi, że był tam razem z żoną.
„Dowiedziałam się 3 lata temu w zasadzie o tej chorobie i od razu przeszłam operację, bo ona już była w bardzo zaawansowanym stadium, ale czekałam na diagnozę 13 lat. To rzeczywiście był długi okres chodzenia po różnych specjalistach i lekarzach, nazywania mnie hipochondryczką, histeryczką” – wyjawiła Karolina Szymczak w programie.
Aktorka wyznała, że cierpiała na bóle menstruacyjne, bóle lędźwiowe bardzo silne i problemy z jelitami.
„W zasadzie ja od dziecka miałam problemy z jelitami i jako nastolatka bardzo mocno się męczyłam, więc u mnie w zasadzie nawet nie ta miesiączka była aż tak straszna, jak te bóle współistniejące przy endometriozie”- opowiadała.
Na szczęście aktorka mogła zawsze liczyć na wsparcie swojego męża, Piotra Adamczyka. Stworzyli oni wspólnie portal edukacyjny, którego celem ma być podnoszenie świadomości na temat tej choroby w społeczeństwie, jak również pomoc.
„Ta choroba tak naprawdę u każdej kobiety się inaczej objawia, więc trudno jest się dowiedzieć i zdiagnozować, że to jest właśnie to” – zauważył Piotr Adamczyk, wskazując, że na EndoMe czytelniczki znajdą wiedzą i potrzebne informacje.
Objawy endometriozy
Do najczęstszych zaliczyć można:
- obfite i nieregularne miesiączki,
- skrzepy krwi podczas okresu,
- dyskomfort i ból podczas stosunku lub po nim,
- uczucie rozbicia i osłabienia,
- uczucie parcia na mocz,
- konieczność częstego korzystania z toalety,
- nasilony zespół napięcia przedmiesiączkowego: bóle głowy, rozdrażnienie, bolesność piersi, zmęczenie;
- dolegliwości bólowe zlokalizowane w miednicy mniejszej,
- krwiomocz,
- objawy psychiczne endometriozy: depresja, stany lękowe związane z obawą przed niemożnością zajścia w ciążę.
Zobacz także
„20 proc. pacjentek, niejednokrotnie nawet z zaawansowaną endometriozą, nie ma żadnych dolegliwości bólowych” – mówi dr Jan Olek
„Chciałam za wszelką cenę pokazać, że ta choroba nie przejęła mojego życia, że nie ona dyktuje tu warunki” – mówi Mary Komasa, endowojowniczka
„Jestem jedną z setek tysięcy kobiet cierpiących na tę chorobę. Nasze życie to permanentny fizyczny i psychiczny ból” – blogerka opowiada o swojej walce z endometriozą
Polecamy
Historyczna decyzja. 140 kobiet uzyskało odszkodowanie za powikłania po wszczepieniu siatki ginekologicznej
Przerost warg sromowych – jak wpływa na życie i co można z tym zrobić?
Liszaj twardzinowy sromu to choroba o nieznanym podłożu
Wodniak jajowodu to problem, jeśli chcesz zajść w ciążę
się ten artykuł?