Przejdź do treści

Hashimoto na liście „chicagowskiej siódemki”. „Uwarunkowania osobowościowe pacjenta mają ogromny wpływ na to, jak choruje”

Kobieta
Hashimoto i choroby autoimmunologiczne zaliczane są do chorób psychosomatycznych/ Unsplash, fot. Brooke Cagle
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Hashimoto może mieć swoje źródło w emocjach? Jak piszą Lidia Wójcik i Kamila Bogucka z „Ogarnij Hashimoto”, choroby autoimmunologiczne zaliczają się do tak zwanej „chicagowskiej siódemki”, czyli listy chorób psychosomatycznych. „Niektóre osoby mają pewien rodzaj konstrukcji psychicznej, która sprawia, że są podatne na chorowanie zamiast przeżywania” – tłumaczą.

Hashimoto na liście „chicagowskiej siódemki”

„Czy wiesz, że Hashimoto jest zaliczane do chorób psychosomatycznych?” – pytają na swoim profilu na Instagramie Lidia Wójcik i Kamila Bogucka z „Ogarnij Hashimoto”.

Choroby psychosomatyczne to choroby, w których powstawaniu główną rolę (lub jedną z głównych ról) odgrywają czynniki psychiczne, takie jak stres, emocje, konflikt, złość, lęk, frustracja, smutek. W szczególności, jeśli są tłumione, niewyrażone albo przeżywane wielokrotnie, i z którymi nie można sobie poradzić. Schorzenia powstające na tle emocjonalnym wyróżnia także to, że trudno je zdiagnozować, ponieważ reakcja organizmu na bodźce jest znacznie odroczona w czasie. Choroby psychosomatyczne wymienione są na liście tzw. „psychosomatycznej siódemki”, zwanej też „chicagowską siódemką”, o której piszą autorki „Ogarnij Hashimoto”.

„W 1950 roku członkowie chicagowskiej szkoły psychoanalitycznej, pod przewodnictwem F. G. Alexandra, lekarza i psychoanalityka, opracowali tak zwaną „chicagowską siódemkę”, czyli listę klasycznych chorób psychosomatycznych (Holy Seven Psychosomatic Diseases). Umieścili na niej choroby, w których powstawaniu znaczącą rolę odgrywają przeżywane przez pacjenta emocje” – wyjaśniają.

Lista chorób psychosomatycznych

Ekspertki wymieniają, że do schorzeń psychosomatycznych zalicza się:

Jak dodają autorki „Ogarnij Hashimoto”, z biegiem lat lista ta znacznie się wydłużyła. I tak znalazły się na niej dodatkowe choroby, a w nich m.in. Hashimoto, czyli przewlekły stan zapalny tarczycy, który z czasem doprowadza do zniszczenia tego gruczołu. Ekspertki wymieniają tu także:

Specjaliści po rozpoznaniu choroby psychosomatycznej zalecają m.in. terapię u psychologa, psychoterapeuty czy psychiatry. Niestety wielu pacjentów nie wierzy, że za stanem ich zdrowia stoją w dużej mierze emocje.

„Badacze łączyli wymienione choroby z określonymi typami osobowości. Uważali, że oprócz podatności biologicznych czy genetycznych istnieje także podatność psychologiczna do zachorowania na tego typu choroby – niektóre osoby mają pewien rodzaj konstrukcji psychicznej, która sprawia, że są podatne na chorowanie zamiast przeżywania. Coraz więcej badaczy wskazuje również na to, że uwarunkowania osobowościowe pacjenta mają ogromny wpływ na to, jak choruje i jak wraca (bądź nie) do zdrowia” – wyjaśniają Bogucka i Wójcik.

Dodają również, że choć mechanizmy powodujące choroby psychosomatyczne nie są do końca znane, jednym z głównych czynników wywołujących jest przede wszystkim stres.

„A konkretnie – niezdolność danej osoby do radzenia sobie ze stresem długotrwałym. Jako pierwszy taką tezę postawił Hans Selye, fizjopatolog i endokrynolog pochodzenia węgierskiego. Badaniom nad stresem poświęcił 50 lat pracy naukowej, zyskał nawet z tego powodu przydomek „Dr Stress”” – podsumowują.

terapia czaszkowo-krzyżowa/ pexels

Ogarnij Hashimoto

Grupę wsparcia i program „Ogarnij Hashimoto” prowadzą Lidia Wójcik i Kamila Bogucka – jak same o sobie mówią – life coach i trenerki zmiany. Obie mają Hashimoto – zdiagnozowane kilkanaście lat temu. Jak zapewniają, dzisiaj żyją z Hashimoto w przyjaźni, ale bywało różnie. Ponieważ doskonale rozumieją, z czym wiąże się ta choroba, chcą zwiększać świadomość kobiet na temat tego, co dzieje się z emocjami, ciałem i sposobem myślenia w obliczu autoimmunologicznego zapalenia tarczycy. „Samoświadomość jest pierwszym krokiem do tego, aby w mądry i bezpieczny sposób stać się bardziej uważną na sygnały, które wysyła nam nasze ciało w związku z chorobą” – piszą na swojej stronie internetowej.

Dziewczyny prowadzą warsztaty, webinary, wydają e-booki na temat radzenia sobie z chorą tarczycą, są aktywne w mediach społecznościowych.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.