Przejdź do treści

Inwestycja w siebie to najlepsza inwestycja. „Często zapominamy o sobie, dbając o wszystko inne” – ostrzega lek. Joanna Adamiak

Kobieta stoi na dachu.
Inwestujmy w swoje zdrowie i odpoczynek, zanim dopadnie nas kryzys psychiczny/ Pexels, fot. Nazila Azimzada
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

„Inwestowanie w siebie jest ważne!” – podkreśla na swoim profilu na Instagramie lekarka Joanna Adamiak. Psychiatrka apeluje, by dbać o siebie i słuchać swojego ciała. Dzięki temu nie dojdziemy do granicy wytrzymałości.

Inwestycja w siebie to najlepsza inwestycja

„Inwestowanie w siebie jest ważne!” – apeluje na swoim profilu na Instagramie lekarka Joanna Adamiak. Psychiatrka podkreśla, że najczęściej niestety zadbanie o siebie schodzi na dalszy plan.

„Często w walce o przetrwanie w dzisiejszym świecie zapominamy o sobie, dbając o wszystko inne wkoło” – podkreśla.

I dodaje, że bardzo często zamiast zastanowić się nad tym, czego sami potrzebujemy, ważniejsze jest dla nas to, co myślą o nas inni. Jak wymienia, zwracamy uwagę na to, czy im się podobamy, czy pochwalą nas za dobrze wykonaną dla nich pracę i czy uznają nas za „wystarczająco dobrych”.

Adamiak w dalszej części wpisu przytacza historię swojej pacjentki, która pracowała na wysokim stanowisku w korporacji. Kobieta posiadała dużą wiedzę, jakiej nie miał nikt inny w firmie, przez co była nadmiernie eksploatowana. W konsekwencji nie wytrzymała presji i ucierpiało jej zdrowie psychiczne. Kiedy jednak zgłosiła się do specjalistki po pomoc, wciąż nie potrafiła myśleć o sobie.

„Wiesz, jakie było pierwsze pytanie, które zadała jak trafiła do mnie na wizytę? Czy ona za miesiąc już będzie w stanie wrócić do korpo, bo kto za nią wykona pracę? Bo firma się bez niej zawali…” – opowiada ekspertka.

Sabina Sadecka / archiwum prywatne

„Słuchajmy tego, co mówi nasze ciało”

Psychiatrka podkreśla, że podczas pracy robi wszystko, co w jej mocy, by pomóc swoim klientom wyzdrowieć. By dojść do równowagi, potrzeba jednak czasu.

„Jeśli pracujemy na coś przez lata… nie liczmy, że wszystko wróci do tak zwanej normy w chwilę moment” – wyjaśnia.

Ważne, by pamiętać, że kryzys zdrowia psychicznego może dotyczyć każdego niezależnie od wieku. Jak zaznacza Adamiak, o zdrowie psychiczne należy odpowiednio dbać. Trzeba zwracać uwagę na własne uczucia i sprawdzać, czy nie zbliżamy się do granicy wytrzymałości. Jeśli ją przekroczymy, dojście do zdrowia nie będzie już takie proste i zajmie znacznie więcej czasu. Warto więc zaprzyjaźnić się ze sobą i nie pozostawiać własnego zdrowia w rękach długotrwałego stresu.

„Dbajmy o siebie, słuchajmy tego, co mówi nam nasze ciało, aby wychwytywać pierwsze oznaki dziejącego się zła, mogącego doprowadzić do kryzysu psychicznego” – podsumowuje ekspertka.

Joanna Marszalska / fot. archiwum prywatne

Świat oczami psychiatry – kto stoi za tym profilem?

Joanna Adamiak jest lekarką ze specjalizacją z psychiatrii. W mediach społecznościowych prowadzi profil „swiat_oczami_psychiatry”, który obserwuje ponad 21,5 tys. osób. Ekspertka dzieli się na nim swoją wiedzą w prosty, przystępny sposób.

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawieniaRozwiń

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.