Przejdź do treści

Jak dobrze zadbać o higienę rąk u dzieci? Radzi farmaceutka

Dziewczynka myje ręce
Jak dobrze zadbać o higienę rąk u dzieci? Radzi farmaceutka/ iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Najprostszym i najbardziej skutecznym sposobem zapobiegania roznoszeniu zarazków jest mycie rąk. W jaki sposób nauczyć dzieci dokładnego ich mycia? Ważne jest to w szczególnie teraz, kiedy sezon chorobowy jest w rozkwicie! Sposób, w jaki najmłodsi powinni myć ręce, pokazuje na krótkim filmie farmaceutka Ana Krysiewicz.

Dzieci często, jeśli same myją ręce, robią to szybko i niedokładnie. Samo upominanie ich nic nie da. Musimy im więc w tym zadaniu pomóc i skontrolować, czy robią to dobrze. Higiena rąk szczególnie jest ważna u najmłodszych, ponieważ na każdym kroku, w przedszkolu czy na palcu zabaw, narażeni są na przeniesienie na dłonie bakterii. I w konsekwencji na rozwój choroby.

Jak prawidłowo myć ręce?

Ręce dziecko powinno myć wodą z mydłem przez co najmniej 20 sekund. Należy szorować obie strony dłoni, przestrzenie pomiędzy palcami oraz pod paznokciami (tam brudu potrafi się zgromadzić najwięcej). Po umyciu ręce należy całkowicie wysuszyć, ponieważ wilgoć sprzyja rozmnażaniu bakterii.

Na krótkim filmiku z pomocą swojej młodszej asystentki dokładną metodę przedstawiła na swoim profilu na Instagramie farmaceutka Ana Krysiewicz. Ekspertka jest znana w sieci jako Matka Aptekarka.

Jak dbać o higienę rąk u dzieci ?

Wraz z moją małą asystentką Tosią nagrałam dziś dla Was filmik, jak dzieci powinny myć rączki.

Mam nadzieję, że wskazówki te pomogą Wam zachęcić Wasze maluchy do mycia rąk.

Jeśli Twoje dziecko protestuje lub nie lubi myć rączek, pokaż mu ten filmik. Może Tosia zachęci ją/jego, że czyste łapki są super.

? przesuń palcem w lewo, żeby zobaczyć dalszą część.

– pisze specjalistka.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Ana Krysiewicz (@matkaaptekarka)

Krysiewicz zaznacza także, aby czynności dokładnego mycia rąk uczyć już nawet niemowlęta. W końcu czym skorupka za młodu nasiąknie…

Koronawirus a mycie rąk

Prawidłowego mycia rąk powinni nauczyć się również dorośli. W sytuacji zagrożenia rozprzestrzeniania się koronawirusa na kolejne państwa, Ministerstwo Zdrowia podkreśla, że pierwszą i najważniejszą profilaktyką w przypadku zarażenia koronawirusem jest właśnie częste i dokładne mycie rąk z użyciem mydła i wody, a przy braku do nich dostępu – płynów/żeli na bazie alkoholu (min. 60 proc.). To właśnie dzięki myciu rąk zabijemy wirusa, jeśli znajduje się on na naszych dłoniach.

Co musisz wiedzieć o koronawirusie? Ministerstwo Zdrowia publikuje wytyczne/ www.gov.pl

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.