1 min.
Co musisz wiedzieć o koronawirusie? Ministerstwo Zdrowia opublikowało wytyczne

Co musisz wiedzieć o koronawirusie? Ministerstwo Zdrowia publikuje wytyczne/ Photo by Antonio Masiello/Getty Images)
Koronawirus rozprzestrzenia się w zawrotnym tempie, zbierając coraz większe żniwo w Europe. Obecnie rośnie liczba zachorowań we Włoszech. Warto więc przygotować się na pojawienie się wirusa z Wuhan i w Polsce. Co dobrze jest wiedzieć o wirusie? Jak się ustrzec przed zakażeniem? Jak wyglądają pierwsze objawy? Ministerstwo Zdrowia opublikowało proste wytyczne odnośnie koronawirusa.
Spis treści
Koronawirus w Polsce - mapa i aktualności
Mapa
Wykres
-
Liczba wykrytych zakażeń:
Dolnośląskie7 zgonów
(dane z 01.06.2021)
-
Liczba wykrytych zakażeń:
Kujawsko-pomorskie9 zgonów
(dane z 01.06.2021)
-
Liczba wykrytych zakażeń:
Lubelskie3 zgony
(dane z 01.06.2021)
-
Liczba wykrytych zakażeń:
Lubuskie2 zgony
(dane z 01.06.2021)
-
Liczba wykrytych zakażeń:
Łódzkie12 zgonów
(dane z 01.06.2021)
-
Liczba wykrytych zakażeń:
Małopolskie19 zgonów
(dane z 01.06.2021)
-
Liczba wykrytych zakażeń:
Mazowieckie7 zgonów
(dane z 01.06.2021)
-
Liczba wykrytych zakażeń:
Opolskie2 zgony
(dane z 01.06.2021)
-
Liczba wykrytych zakażeń:
Podkarpackie3 zgony
(dane z 01.06.2021)
-
Liczba wykrytych zakażeń:
Podlaskie1 zgon
(dane z 01.06.2021)
-
Liczba wykrytych zakażeń:
Pomorskie3 zgony
(dane z 01.06.2021)
-
Liczba wykrytych zakażeń:
Śląskie24 zgony
(dane z 01.06.2021)
-
Liczba wykrytych zakażeń:
Świętokrzyskie10 zgonów
(dane z 01.06.2021)
-
Liczba wykrytych zakażeń:
Warmińsko-mazurskie3 zgony
(dane z 01.06.2021)
-
Liczba wykrytych zakażeń:
Wielkopolskie5 zgonów
(dane z 01.06.2021)
-
Liczba wykrytych zakażeń:
Zachodniopomorskie1 zgon
(dane z 01.06.2021)
Zobacz statystyki
Koronawirus w Polsce – mapa i aktualności
Koronawirus doprowadził już na świecie do ponad 80 tys. zakażen, z czego ok. 28 tys. osób udało się wyleczyć, a prawie 3 tys. zmarły. Obecnie wirus dotarł do Europy i sieje panikę we Włoszech, gdzie pojawia się coraz więcej chorych. Ich liczba w tym momencie to 229 osób. W Polsce do tej pory nie potwierdzono żadnego przypadku zarażenia, jednak jak uważa Minister Zdrowia Łukasz Szumowski, pojawienie się wirusa i w naszym kraju jest nieuniknione. Co dobrze wiedzieć o wirusie z Wuhan? Jak się przed nim dobrze zabezpieczyć? Wytyczne opublikowało na swojej stronie Ministerstwo Zdrowia. Warto je poznać!
Koronawirus – czym jest ?
Koronawirusy są jednym z gatunków wirusów należących do podrodziny Coronavirinae z rodziny Coronaviridae w rzędzie Nidovirales. Wyróżnia się cztery rodzaje koronawirusów: alfa, beta, delta oraz gamma. Przenoszą je ptaki lub ssaki. Zwierzęta jednak nie tylko zarażają, ale też chorują. Najczęściej umierają na: zakaźne zapalenie oskrzeli u ptaków, zakaźne zapalenie otrzewnej u kotów czy epidemiczną biegunkę u świń.
Nazwa koronawirusa „Corona” wywodzi się z języka łacińskiego i oznacza koronę, wieniec. Osłonki tych wirusów w mikroskopii elektronowej wydają się właśnie „ukoronowane” pierścieniem małych struktur.
Ludzkie koronawirusy
Koronawirusy atakują też ludzi. Obecnie znanych jest siedem gatunków koronawirusów, które wywołują infekcję u człowieka. Nie wszystkie są jednak śmiertelnie groźne. Uważa się bowiem, że to właśnie one są przyczyną nawet kilkunastu procent wszystkich przeziębień. Wiele osób nie zdaje sobie więc sprawy, że przeszło zakażenie tym wirusem. Osoby zdrowieją bez specjalistycznej pomocy medycznej.
Są jednak i takie koronawirusy, które są odpowiedzialne za SARS (zespół ciężkiej ostrej niewydolności oddechowej) oraz MERS (bliskowschodni zespół oddechowy). W obu tych przypadkach śmiertelność jest znacząca. Jak podaje Ministerstwo Zdrowia, ciężki przebieg choroby w przypadku koronawirusa SARS-Cov-2 występuje u ok. 15-20 proc. chorych. Do zgonów dochodzi u 2-3 proc. osób zakażonych wirusem.
Prawdopodobnie dane te zawyżone, gdyż u wielu osób z lekkim przebiegiem zakażenia nie dokonano potwierdzenia laboratoryjnego – dodaje MZ.
Objawy zarażenia koronawirusem
Nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Najczęściej występujące objawy to gorączka, kaszel, duszności, bóle mięśni, zmęczenie. Okres wylęgania wirusa może trwać do 14 dni. Najczęściej 5-6 dni. W tym czasie osoby narażone na zarażenie powinny obserwować swój stan zdrowia.
Szczególnie w przypadku pojawienia się symptomów takich jak:
Kto jest najbardziej narażony na zarażenie?
Uważać powinny oczywiście osoby, które w ostatnim czasie były na obszarach ryzyka lub miały kontakt z osobą zarażoną. W szczególności powinny uważać osoby w podeszłym wieku, którym towarzyszą choroby oraz te z obniżoną odpornością.

Co musisz wiedzieć o koronawirusie? Ministerstwo Zdrowia publikuje wytyczne/ www.gov.pl
Co musisz wiedzieć o koronawirusie? Ministerstwo Zdrowia publikuje wytyczne
Jak można zarazić się koronawirusem?
Jaką drogą można zarazić się koronawirusem z Wuhan?
COVID-19 może najprawdopodobniej być transmitowany poprzez:
- bezpośredni kontakt fizyczny;
- bezpośredni kontakt z kroplami oddechowymi, gdy zarażona osoba kicha, kaszle lub wydycha;
- pośredni kontakt poprzez dotknięcie zanieczyszczonych powierzchni, na których wirus może przetrwać przez bardzo krótki czas.
Oznacza to, że wirus może przenosić się z jednej osoby na drugą, szczególnie w zatłoczonych, zamkniętych przestrzeniach lub w trakcie „bliskich kontaktów” (mniej niż 1 metr)
– podaje Główny Inspektorat Sanitarny.
Jak ustrzec się przed wirusem? Zalecenia MZ
Dokładnie i często myj ręce
Ministerstwo Zdrowia podkreśla, że pierwszą i najważniejszą profilaktyką w przypadku zarażenia koronawirusem jest częste i dokładne mycie rąk z użyciem mydła i wody, a przy braku do nich dostępu – płynów/żeli na bazie alkoholu (min. 60 proc.). To właśnie dzięki myciu rąk zabijemy wirusa, jeśli znajduje się on na naszych dłoniach.

Co musisz wiedzieć o koronawirusie? Ministerstwo Zdrowia publikuje wytyczne/ www.gov.pl
Zakrywaj usta i nos przy kichaniu i kasłaniu
Podczas kaszlu i kichania zakryj usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką – natychmiast wyrzuć chusteczkę do zamkniętego kosza i umyj ręce używając mydła i wody, a jeśli nie masz do nich dostępu – płynów/żeli na bazie alkoholu (min. 60 proc.) – podaje MZ.
To bardzo ważne, by nie kichać przed siebie, w ten sposób ograniczamy rozsiewanie wirusa dalej. Nie należy także kichać lub kasłać w dłonie, aby nie zanieczyszczać dotykanych przestrzeni lub osób.

Podczas kaszlu i kichania zakryj usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką – natychmiast wyrzuć chusteczkę do zamkniętego kosza i umyj ręce używając mydła i wody, a jeśli nie masz do nich dostępu – płynów/żeli na bazie alkoholu (min. 60 proc.)/ www.gov.pl
Zachowaj bezpieczną odległość
Należy zachować co najmniej 1 metr odległości pomiędzy sobą a innymi ludźmi. W szczególności, jeśli osoby obok nas kaszlą, kichają lub mają gorączkę.
Gdy ktoś zarażony wirusem powodującym chorobę układu oddechowego, taką jak COVID-19, kaszle lub kicha, wydala pod ciśnieniem małe kropelki śliny i śluzu zawierające wirusa. Jeśli jesteś zbyt blisko, istnieje ryzyko, że możesz wdychać wirusa – tłumaczy MZ.

Co musisz wiedzieć o koronawirusie? Ministerstwo Zdrowia publikuje wytyczne/ www.gov.pl
Unikaj dotykania oczu, nosa i ust
Dłonie przede wszystkim dotykają wielu różnych powierzchni. Jeśli w ten sposób wirus znajdzie się na skórze, łatwo może dostać się do środka organizmu właśnie tą drogą. Dotykając rękami twarzy, przenosimy do dróg oddechowych i jamy ustnej bakterie i wirusy.
Gorączka, kaszel, trudności w oddychaniu – zgłoś się po pomoc medyczną
Objawy ze strony układu oddechowego z towarzyszącą gorączką mogą mieć wiele przyczyn np. wirusową (wirusy grypy, adenowirusy, rynowirusy, koronawirusy, wirusy paragrypy) czy bakteryjną (pałeczka Haemophilus influenzaea, pałeczka krztuśca, chlamydia, mykoplazama), jak podaje MZ. Warto jednak zasięgnąć porady medycznej, by wykluczyć, czy powodem nie jest zakażenie koronawirusem 2019-nCoV.
Unikaj podróży
Ministerstwo Zdrowia zaleca także, aby nie podróżować w szczególności, jeśli zauważamy u siebie takie objawy jak kaszel, kichanie, trudności z oddychaniem i gorączkę.

Co musisz wiedzieć o koronawirusie? Ministerstwo Zdrowia publikuje wytyczne/ www.gov.pl
Koronawirus – jaki jest stan obecny?
Z oficjalnego, aktualizowanego raportu (dostępnego tutaj) wiemy, że:
- do tej pory potwierdzono 80234 przypadków zakażenia koronawirusem (najwięcej w Chinach, ale wirus pojawił się już także w Tajlandii, Japonii, Kanadzie, Stanach Zjednoczonych, Australii, Finlandii, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Nepalu, Francji, Niemczech i we Włoszech),
- z powodu koronawirusa zmarło 2701 osób,
- wyleczono 27706 osób.
Wszelkie bieżące informacje dotyczące zasad postępowania z osobami z podejrzeniem zakażenia koronawirusem umieszczane są na stronie GIS i MZ, a informacje dla podróżujących na stronie resortu dyplomacji.
Zobacz także
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

02.06.2023
„Przed diagnozą maskowałam się, chciałam się dostosowywać, a i tak nigdy mi się nie udawało” – mówi Katarzyna Zwolska-Płusa z fundacji Dziewczyny w Spektrum

02.06.2023
„Dziś wiem, jak bardzo odłączone od siebie i swoich ciał są osoby zmagające się z ortoreksją. To nie ma prawa skończyć się dobrze” – mówi Ola

29.05.2023
„20 proc. pacjentek, niejednokrotnie nawet z zaawansowaną endometriozą, nie ma żadnych dolegliwości bólowych” – mówi dr Jan Olek

27.05.2023