Mikrodermabrazja – na czym polega, jakie są efekty i przeciwwskazania?
Mikrodermabrazja to zabieg mechanicznego złuszczania warstwy rogowej naskórka. Zabieg pozwala uzyskać efekt wygładzenia skóry, spłycenia blizn i rozjaśnienia przebarwień, redukcji zaskórników i rozszerzonych porów. Można go wykonać w salonie kosmetycznym, a dzięki dostępności odpowiednich urządzeń możliwe jest także wykonanie mikrodermabrazji domowej.
Mikrodermabrazja – co to za zabieg?
Mikrodermabrazja to zabieg sprowadzający się do złuszczania martwych, rogowaciejących komórek naskórka. Najbardziej zewnętrzna warstwa skóry, czyli naskórek podlega okresowemu złuszczaniu. Obumierające komórki skóry przemieszczają się w kierunku naskórka i zastępowane są przez nowe komórki. Dla prawidłowego funkcjonowania skóry, a także jej nienagannego wyglądu ogromne znaczenie ma regularne złuszczanie naskórka, co zapobiega jego nadmiernemu rogowaceniu oraz naruszeniu ochronnej warstwy hydrolipidowej skóry. Mikrodermabrazja służy mechanicznemu ścieraniu warstwy rogowej naskórka, z jednoczesnym zasysaniem złuszczonych komórek. Dzięki połączeniu ścierania komórek oraz zasysania ich z wykorzystaniem podciśnienia, możliwe jest uzyskanie efektu złuszczenia skóry oraz wykonania próżniowego masażu. Głębokość złuszczania naskórka podczas zabiegu mikrodermabrazji jest kontrolowana, dzięki czemu można ograniczyć zasięg zabiegu wyłącznie do powierzchniowych warstw skóry. Przekłada się to na znikomą inwazyjność zabiegu i brak konieczności gojenia się skóry.
Efekty mikrodermabrazji to przede wszystkim rewitalizacja skóry, przywrócenie jej kolorytu i blasku. Dzięki złuszczaniu wierzchnich warstw skóry, a jednocześnie – pobudzenia podziałów komórkowych i syntezy włókien kolagenowych, możliwe jest zredukowanie widoczności takich defektów skórnych jak drobne zmarszczki, przebarwienia, blizny potrądzikowe czy rozstępy, a także rozszerzone pory i zaskórniki. Pobudzone zostają procesy regeneracji skóry, spowolnione jest jej starzenie się. Mikrodermabrazja na trądzik pozwala na dogłębne oczyszczenie skóry, zredukowanie zaskórników i zminimalizowanie rozwoju zmian trądzikowych. Mikrodermabrazja na blizny pomaga wyrównać powierzchnię skóry oraz stymuluje przebudowę skóry, dzięki czemu możliwe jest spłycenie blizn i wyrównanie ich kolorytu.
Rodzaje mikrodermabrazji
W zależności od tego, jaki rodzaj głowicy zostanie użyty podczas zabiegu, wyróżnić można następujące rodzaje mikrodermabrazji:
- mikrodermabrazja diamentowa, wykorzystująca głowicę pokrytą opiłkami naturalnego diamentu; głowice mogą różnić się średnicą, a także wielkością ziarenek diamentu; tego typu zabieg umożliwia delikatne złuszczanie naskórka, jest zatem dedykowany skórze wrażliwej, ze skłonnością do podrażnień,
- mikrodermabrazja korundowa, wykorzystująca mikronizowane kryształki korundu, które występują w postaci proszku i wyrzucane są pod ciśnieniem w kierunku skóry; tego typu mikrodermabrazja zapewnia silniejsze złuszczanie, stymulując jednocześnie głębsze warstwy skóry do syntezy kolagenu i elastyny,
- mikrodermabrazja tlenowa (oksydermabrazja), wykorzystująca strumień soli fizjologicznej oraz sprzężonego powietrza, dzięki czemu można uzyskać efekt złuszczania skóry oraz jej dotlenienia.
Wskazania do wykonania mikrodermabrazji
Mikrodermabrazja to uniwersalny zabieg złuszczania skóry, pozwalający na poprawę jej wyglądu. W porównaniu z innymi profesjonalnymi metodami złuszczania skóry, takimi jak peelingi chemiczne, dermabrazja czy peelingi laserowe, najbezpieczniejsza jest właśnie mikrodermabrazja. Dla kogo ten zabieg jest idealny? Najważniejsze wskazania do wykonania mikrodermabrazji to:
- nadmierne rogowacenie skóry i jej przesuszenie,
- pojawienie się oznak starzenia skóry – zmarszczek czy przebarwień,
- blizny potrądzikowe,
- blizny na ciele, w tym rozstępy,
- poszerzone pory,
- utrata elastyczności skóry twarzy, szyi, dekoltu, dłoni czy ciała,
- zaskórniki,
- trądzik grudkowo-krostkowy.
Ponadto mikrodermabrazja może poprzedzać inne zabiegi medycyny estetycznej i kosmetologii, gdyż złuszczanie martwego naskórka przyczynia się do głębszej penetracji związków aktywnych.
Zabieg mikrodermabrazji może być wykonywany w celu zredukowania zauważalnych niedoskonałości skóry, a także profilaktycznie, w celu zapobiegania jej rogowaceniu i gromadzeniu martwych komórek naskórka. Pozwala to zachować promienny i młody wygląd skóry, a także zwiększa efektywność działania kosmetyków aplikowanych na skórę.
Mikrodermabrazja – na czym polega?
Zabieg mikrodermabrazji polega na poddaniu określonego obszaru skóry działaniu czynnika złuszczającego. Jak przebiega mikrodermabrazja krok po kroku? W przypadku mikrodermabrazji diamentowej zabieg polega na przesuwaniu po skórze głowicy do mikrodermabrazji w określonym kierunku. Głowica ustawiona jest prostopadle do skóry i przesuwana jest powolnymi, delikatnymi ruchami. Bardzo istotne jest, aby głowica nie była zbyt długo przykładana w jedno miejsce. Zabieg powtarzany jest aż do osiągnięcia zamierzonego efektu. Z kolei mikrodermabrazja korundowa sprowadza się do kierowania strumienia zawierającego kryształki korundu na skórę, z jednoczesnym odsysaniem złuszczonego naskórka. W zabiegu tym wykorzystywane są dwie dysze, z których jedna umożliwia „piaskowanie” skóry, a druga – zasysanie zużytych kryształków korundu i złuszczonych komórek. Z kolei w przebiegu mikrodermabrazji tlenowej skóra poddawana jest działaniu strumienia wodno-tlenowego, emitowanego przez dyszę oddaloną od skóry o 0,5 – 1 cm. Zabieg mikrodermabrazji trwa 20-60 minut, a czas zabiegu zależny jest od obszaru skóry poddawanemu złuszczaniu.
Mikrodermabrazja twarzy, a także innych obszarów ciała jest zabiegiem bezpiecznym, nie wymagającym długotrwałego gojenia się skóry. Bezpośrednio po zabiegu można opuścić gabinet i powrócić do codziennej aktywności. Gdy wykonywana jest mikrodermabrazja, efekty uboczne zdarzają się rzadko i zazwyczaj mają charakter przejściowy. Bezpośrednio po zabiegu może pojawić się zaczerwienienie skóry, pieczenie czy uczucie mrowienia, które ustępuje samoistnie.
Ile razy powinna być wykonana mikrodermabrazja? Efekty po 1 zabiegu są oczywiście zauważalne, jednak w celu osiągnięcia kompleksowej rewitalizacji skóry i jej odnowy, wymagane jest wykonanie serii zabiegów mikrodermabrazji. Jak często powtarzać zabieg? Zazwyczaj wykonywanych jest kilka zabiegów w odstępach dwóch – czterech tygodni. Cena zabiegu mikrodermabrazji twarzy to około 100-150 zł, zaś koszt zabiegu wykonywanego na większym obszarze skóry ciała jest proporcjonalnie wyższy, sięgając kilkuset złotych.
Zalecenia przed i po zabiegu
W celu zapewnienia bezpieczeństwa zabiegu mikrodermabrazji, a także zwiększenia efektywności zabiegu, konieczna jest odpowiednia pielęgnacja skóry przed i po zabiegu. Przed zabiegiem konieczna jest konsultacja ze specjalistą wykonującym zabieg, który oceni stan skóry i wykluczy obecność przeciwwskazań do zabiegu. Planując mikrodermabrazję należy pamiętać, że niewskazane jest opalanie skóry czy wykonywanie peelingów na kilka dni przed zabiegiem. Po zabiegu mikrodermabrazji należy unikać podrażniania skóry, wskazana jest pielęgnacja delikatnymi kosmetykami o działaniu łagodzącym. W pierwszej dobie po zabiegu nie należy korzystać z sauny czy basenu, zalecane jest unikanie wysiłku fizycznego. Natomiast przez tydzień po zabiegu mikrodermabrazji należy unikać ekspozycji na słońce i stosować ochronę anty UV.
Mikrodermabrazja – przeciwwskazania
Nie każdy może zdecydować się na zabieg mikrodermabrazji. Przed wizytą w salonie kosmetycznym najlepiej skonsultować się z dermatologiem, który oceni stan skóry i stwierdzi, czy zabieg jest wskazany. Mikrodermabrazja nie jest polecana osobom, które cierpią na trądzik różowaty. Przeszkodą nie są natomiast pojedyncze pryszcze lub krostki na twarzy. Ponadto zabiegu nie powinno się wykonywać u osób z wirusową lub bakteryjną chorobą skóry a także łuszczycą. Wśród innych przeciwwskazań wymienia się także opryszczkę, nadżerki i otwarte rany na skórze. Nie zawsze możliwe jest wykonanie zabiegu u osób ze skłonnością do powstawania bliznowców, a także z zaburzonymi procesami gojenia się skóry. Mikrodermabrazja polecana jest natomiast osobom, które borykają się z zaskórnikami, rozszerzonymi porami, zmarszczkami. Mikrodermabrazja to prosty i bezpieczny zabieg, dlatego mogą go wykonywać nawet kobiety w ciąży i karmiące piersią.
Mikrodermabrazja domowa
W ostatnich latach pojawiły się urządzenia do domowej mikrodermabrazji. Ich działanie sprowadza się do złuszczania skóry przy pomocy specjalnych nakładek złuszczających, pokrytych np. szafirem, a także zasysania martwego naskórka. Jak wykonywana jest mikrodermabrazja w domu? Urządzenie – a ściślej jego głowica – przesuwana jest delikatnie po powierzchni skóry. Ruchy powinny być wykonywane w kierunku od brody do ust, od środka czoła do boków, od grzbietu nosa do boków oraz od dołu policzków ku górze. Domowa mikrodermabrazja może być wykonywana dwa razy w tygodniu.
Bibliografia:
- Kordus K. i in., Badania motywów wyboru rodzajów mikrodermabrazji oraz opinii o ich skuteczności w praktyce kosmetologicznej; Estetol Med. Kosmetol 2011, 1(1)
- Andrews S. i in., Optimalisation of microdermabrasion for controlled removal of stratum corneum; Int J Pharm 2011, Apr
- Maria Noszczyk: Kosmetologia pielęgnacyjna i lekarska. Warszawa: Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2010.
Polecamy
„To, co widzimy na skórze, to wierzchołek góry lodowej”. O wyzwaniach psychodermatologii mówi dr Maja Czerwińska-Rogowska
Nie warto się chować! Kampania „Daj Się Odkryć” wspiera osoby chore na łuszczycę
Lekarz pokazał na TikToku rezonans twarzy z wypełniaczami. „To smutne” – komentują internauci
Moc miedzi. Pierwiastek, który znaczy więcej, niż myślisz
się ten artykuł?