Przejdź do treści

Jak pomóc osobie, która ma wstrząs anafilaktyczny? Lek. Łukasz Durajski przedstawia zalecenia Polskiego Towarzystwa Alergologicznego

Jak pomóc osobie, która ma wstrząs anafilaktyczny? Lek. Łukasz Durajski przedstawia zalecenia Polskiego Towarzystwa Alergologicznego
Jak pomóc osobie, która ma wstrząs anafilaktyczny? Lek. Łukasz Durajski przedstawia zalecenia Polskiego Towarzystwa Alergologicznego / Unsplash
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

„Czas to pieniądz. W przypadku anafilaksji to powiedzenie sprawdza się w 100 proc.” – podkreśla pediatra lek. Łukasz Durajski na swoim profilu na Instagramie @doktorekradzi. Lekarz publikuje wytyczne przygotowane przez PTA, które dokładnie opisują, jak postępować w przypadku ataku anafilaktycznego.

Bezcenne 5 minut

Czas do wystąpienia niewydolności krążeniowo-oddechowej bezpośrednio zagrażającej życiu w wyniku anafilaksji na leki to bezcenne 5 minut. Dlatego tak ważna jest edukacja z zakresu świadomości i sposobu udzielania pomocy” – podkreśla na profilu @doktorekradzi lek. Łukasz Durajski.

Pewnie przeszłaś co najmniej jeden kurs pierwszej pomocy. A ile z niego pamiętasz? No właśnie…  Jak podkreśla Durajski, przeciętny człowiek przeważnie nie udziela pierwszej pomocy, bo nie wie, jak ta pomoc powinna być udzielona. Według niego często dzieje się tak również ze strachu – nie wiemy, co zrobić i jak pomóc, więc wolimy nie pomagać, żeby nie zrobić krzywdy.

Pokutuje przekonanie, że źle udzielona pomoc, która groziłaby konsekwencjami zdrowotnymi, grozi też konsekwencjami prawnymi. Nic bardziej mylnego!” – zaznacza lekarz.

I publikuje wytyczne dotyczące pierwszej pomocy osobom, które dostały wstrząsu anafilaktycznego, przygotowane przez Polskie Towarzystwo Alergologiczne. „Warto przeczytać, warto wiedzieć, warto nie bać się!” – apeluje pediatra.

Po czym poznać wstrząs anafilaktyczny?

Anafilaksja to reakcja alergiczna powstająca w odpowiedzi na alergeny obecne m.in w jadzie owadów, lekach i pożywieniu. Objawy wstrząsu anafilaktycznego są zagrożeniem dla życia, dlatego konieczna jest szybka pomoc medyczna. Pierwszym krokiem do udzielenia pomocy osobie, która ma atak anafilaktyczny, jest prawidłowe rozpoznanie, czy mamy na pewno z nim do czynienia. Jak wyjaśnia PTA, dolegliwości takie mogą wystąpić w kilku sytuacjach: po posiłku, podaniu leku, użądleniu i wysiłku. Jeśli zauważymy:

  • objawy skórne (świąd, obrzęk, rumień, pokrzywka),
  • symptomy świadczące o niewydolności układu oddechowego (duszność, stridor – świst krtaniowy)
  • problemy z wydolnością układu krążenia (omdlenie, spadek ciśnienia, tachykardia),
  • objawy z przewodu pokarmowego (nagłe wymioty, kurczowe bóle, biegunka),

to jest to wstrząs anafilaktyczny. Co zrobić w takiej sytuacji? Jak pomóc osobie, która go się z nim zmaga? Ważne, żeby zapamiętać kilka kluczowych etapów postępowania.

ataki paniki / unsplash

Wstrząs anafilaktyczny – pierwsza pomoc

Jeśli wiemy już, że jesteśmy świadkami ataku anafilaktycznego, to powinniśmy wykonać te kilka kroków, które na swojej stronie zaleca Polskie Towarzystwo Alergologiczne:

  1. Połóż chorego i podnieś jego nogi ku górze.
  2. Głośno wołaj o pomoc.
  3. Zadzwoń na 112 lub 999.
  4. Jeżeli chory ma przy sobie adrenalinę, podaj mu w mięsień czworogłowy uda (przednio-boczna powierzchnia uda).
  5. Po podaniu adrenaliny bezwzględnie trzeba wezwać pogotowie ratunkowe.
ampułkostrzykawka z adrenalina / iStock

Jak podać adrenalinę?

Jeśli osoba chora może mieć przy sobie adrenalinę w dwóch formach: wstrzykiwacza i ampułostrzykawki. W przypadku tej pierwszej postępuj według tych wskazówek Polskiego Towarzystwa Alergologicznego:

  1. Chwyć wstrzykiwacz tak, aby pięść była zaciśnięta wokół niego, a pomarańczowa końcówka była skierowana w dół.
  2. Drugą ręką zdejmij niebieskie zabezpieczenie.
  3. Trzymaj pomarańczowa końcówkę ok. 10 cm. od uda i przez ubranie uderz mocno w udo (usłyszysz kliknięcie).
  4. Przytrzymaj wstrzykiwacz 5 sekund przy udzie, a następnie odciągnij na bok.
  5. Rozmasuj miejsce wstrzyknięcia.

Jeśli chory ma przy sobie adrenalinę w postaci ampułostrzykawki, wykonaj te kroki:

  1. Zdejmij nasadkę igły, ale nie zdejmuj nasadki na tłoku.
  2. Wbij igłę w udo.
  3. Nie podawaj adrenaliny przez ubranie (wyjątkiem jest cienka tkanina).
  4. Naciskaj tłok do czasu, aż poczujesz opór.
  5. Wyjmij igłę.
  6. Rozmasuj miejsce wstrzyknięcia.

Zapisz sobie gdzieś te zasady! Dzięki nim możesz komuś uratować życie.

Łukasz Durajski

„Doktorek radzi”, czyli Łukasz Durajski jest pediatrą, którego profil na Instagramie obserwuje ponad 67 tysięcy użytkowników. Jest Przewodniczącym Zespołu ds. Szczepień Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie, dlatego na swoim profilu chętnie dzieli się wiedzą na temat szczepień.

Poza tym rozprawia się z mitami zdrowotnymi, daje przydatne wskazówki, informuje i wyjaśnia różne zdrowotne zawiłości.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Łukasz Durajski (@doktorekradzi)

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.