Przejdź do treści

Jak przewidzieć wypadanie włosów? Wyjaśnia Marta Klowan

Twoja skóra głowy daje ci znaki! Jak przewidzieć wypadanie włosów? Wyjaśnia Marta Klowan
Twoja skóra głowy daje ci znaki! Jak przewidzieć wypadanie włosów? Wyjaśnia Marta Klowan / Pexels.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Wiesz, że skóra głowy może powiedzieć ci dużo o twoim stanie zdrowia? Obserwując ją, możesz podjąć decyzję, jakie badania wykonać i uniknąć wypadania włosów w przyszłości. Trycholożka Marta Klowan w poście na swoim profilu na Instagramie podpowiada, jak to robić.

Jak przewidzieć wypadanie włosów?

Skóra głowy daje nam pewne sygnały, które zapowiadają, że niedługo nasze włosy mogą zacząć wypadać. A, jak wiadomo, lepiej zapobiegać niż leczyć, więc im szybciej zareagujemy na niepokojące objawy, tym lepiej. Które z nich pomogą nam przewidzieć wypadanie włosów? Wymienia je w najnowszym poście na Instagramie trycholożka Marta Klowan:

  1. Pieczenie skóry głowy;
  2. Rumień – skóra głowy jest zaróżowiona lub czerwona;
  3. Ból skóry głowy;
  4. Przetłuszczenie;
  5. Suchość.

Przy każdym objawie warto wykonać inne badania, które pomogą poradzić nam sobie z problemem wypadania włosów już w zarodku.

Dermatologia to rozliczne choroby, które często mają podłoże genetyczne

Jakie badania wykonać?

Jeśli piecze nas skóra głowy, warto wykonać morfologię, sprawdzić zawartość witaminy D3 i wykonać badanie eGfR. Jeśli zauważymy rumień, sprawdźmy ferrytynę, żelazo, B6 i cholesterol. Ból skóry głowy powinien być sygnałem, by przebadać się pod kątem zawartości witaminy B12 w organizmie oraz magnezu i miedzi. Warto zrobić też próby wątrobowe. 

Przetłuszczona skóra głowy to znak, żeby wykonać badania na zawartość cynku, kwasu foliowego, ferrytyny oraz wykonać tzw. profil hormonów kobiecych. Z kolei przesuszona skóra głowy albo łupież sygnalizują potrzebę wykonania badań pod kątem witaminy D3 i ferrytyny oraz morfologii i posiewu kału w kierunku pasożytów oraz bakterii probiotycznych.

Pamiętaj, że często te objawy są zwiastunem problemów zdrowotnych. Mogą świadczyć m.in. o niewłaściwej pracy tarczycy czy zmianach hormonalnych. Najlepiej więc zrobić badania jak najszybciej i zacząć działać!

Marta Klowan – kim jest?

To ekspertka pielęgnacji włosów, trycholożka, autorka poradników. Włosami zajmuje się od niemal 20 lat. Jak sama o sobie pisze: 

„Łączę pracę trychologa z wybranymi elementami kosmetologii, dermatologii i fryzjerstwa. Kładę nacisk na naturalną pielęgnację i holistyczne podejście do pacjenta trychologicznego, otaczając kompleksową opieką wymagające włosy”.

Profil Marty Klowan na Instagramie obserwuje obecnie ponad 23 tys. osób.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Marta Klowan (@marta_klowan)

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.