Przejdź do treści

Jak rozpoznać przepuklinę mosznową? Jakie są jej objawy i metody leczenia?

mężczyzna cierpiący na ból podbrzusza
Fot. Khunatorn / stock.adobe.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Przepuklina mosznowa jest rodzajem przepukliny pachwinowej skośnej, której zawartość przedostała się do worka mosznowego. Schorzenie objawia się obecnością guza w mosznie. Leczenie przepukliny mosznowej polega na wykonaniu zabiegu chirurgicznego.

Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami

Agnieszka Widera

lekarz

Przepuklina mosznowa może pojawić się u dzieci i dorosłych. Jest to często rozpoznawana wada u noworodków płci męskiej. Niepowikłana przepuklina nie jest groźna, jednak stan jej zadzierzgnięcia wymaga pilnej interwencji lekarskiej.

kobieta z bólem brzucha

Jakie są przyczyny powstania przepukliny mosznowej?

Przepukliną określa się przemieszczenie się narządów poza ich prawidłowe miejsce. Każda przepuklina składa się z trzech części – worka z jego zawartością (narządową) i miejsca zmniejszonego oporu, przez które się przedostaje. Zawartość worka w tym przypadku stanowią najczęściej jelita. Miejscem zmniejszonego oporu jest kanał pachwinowy, przez który przepuklina przedostaje się do moszny. Worek stanowi rozciągnięta otrzewna, która jest błoną znajdującą się wewnątrz brzucha i pokrywającą narządy.

Przepuklina mosznowa jest rodzajem przepukliny pachwinowej skośnej. Położenie guza określa się na podstawie jego stosunku topograficznego do nabrzusznych naczyń krwionośnych. Przepuklina pachwinowa skośna występuje znacznie częściej niż prosta. Pierwsza jest często wrodzona, zazwyczaj występuje w młodym wieku i penetruje w kierunku moszny. Druga jest nabyta, a pojawia się u pacjentów starszych i w wieku średnim. W tym przypadku guz przechodzi przez powłoki brzuszne.

Przepuklina mosznowa u niemowlaka jest spowodowana niezarośnięciem w życiu płodowym wyrostka pochwowego otrzewnej. Wyrostek przebiega wzdłuż jądrowodu i kończy się w mosznie. Fizjologicznie to połączenie przestaje być drożne między 12 a 24 tygodniem wieku płodu. Niezarośnięty wyrostek może doprowadzić do wystąpienia przepukliny mosznowej lub wodniaka jądra/powrózka nasiennego. Na wystąpienie tych wad szczególnie narażone są dzieci urodzone przed terminem (wcześniaki). Jest to spowodowane niepełnym zrośnięciem wyrostka pochwowego. Przepukliny pachwinowe skośne występują znacznie częściej u noworodków płci męskiej (do 10 razy częściej niż u dziewczynek).

Chłopcy są szczególnie narażeni na wystąpienie przepukliny mosznowej, ponieważ przez kanały pachwinowe zstępują z jamy brzusznej do moszny jądra, a za nimi zaopatrujące je naczynia krwionośne oraz nasieniowody. Kanał pachwinowy jest więc fizjologicznym miejscem zmniejszonego oporu.

Przepuklina mosznowa u dorosłych może być spowodowana sytuacjami, podczas których dochodzi do zwiększenia ciśnienia w jamie brzusznej. Duży, nagły wysiłek (np. przy podnoszeniu ciężkich przedmiotów), silne parcie (np. podczas defekacji) czy kichnięcie to tylko niektóre z możliwych przyczyn pojawienia się przepukliny. Zwiększone ciśnienie prowadzi do powstania większego naporu jelit na ścianę brzucha. Jeśli parcie jest połączone z osłabieniem ściany, dochodzi do powstania przepukliny. Kanał pachwinowy jest miejscem szczególnie podatnym na przechodzenie przez nie przepuklin.

Jak wygląda przepuklina mosznowa i jakie są jej objawy?

Przepuklina mosznowa wygląda jak guz, który znajduje się w worku mosznowym. W dotyku jest to dosyć miękka struktura, która nierzadko daje się odprowadzić do jamy brzusznej. Guz zazwyczaj powiększa się podczas wzrostu ciśnienia w jamie brzusznej. Może być ono spowodowane np. kaszlem, kichaniem lub parciem na stolec. Przepuklina mosznowa u dzieci uwypukla się jeszcze bardziej pod wpływem płaczu czy krzyku. Wzrost ciśnienia w brzuchu prowadzi do pojawienia się bólu lub uczucia ciągnięcia, które może promieniować do jądra.

Jeśli doszło do uwięźnięcia bądź zadzierzgnięcia jelit, pojawiają się szybko narastające objawy, takie jak silny ból brzucha oraz nudności i wymioty. Zadzierzgnięcie jest najgroźniejszym powikłaniem przepukliny mosznowej, które powstaje z powodu zaciśnięcia naczyń krwionośnych zaopatrujących jelito. Stan ten może doprowadzić do wystąpienia wstrząsu, który jest zagrożeniem życia.

Szczególnym rodzajem schorzenia jest przepuklina ześlizgowa. Powstaje ona, gdy pod wpływem grawitacji do dużego worka przepuklinowego przedostają się narządy brzuszne (najczęściej fragmenty jelita grubego), które stanowią część ściany worka. Objawia się to wystąpieniem bardzo dużego guza.

Zobacz także

Leczenie przepukliny mosznowej

Podstawą leczenia przepukliny mosznowej jest wykonanie operacji. Jeśli choroba przebiega bez większych dolegliwości, zabieg może być wykonany w systemie planowym. Zadzierzgnięta przepuklina jest wskazaniem do pilnego postępowania operacyjnego.

Chirurgiczna metoda leczenia przepukliny polega na odprowadzeniu jej zawartości z powrotem do brzucha. Zastosowanie w tej operacji znajdują specjalne siatki, które zamykają wrota przepukliny i wspierają ściany kanału pachwinowego.

Bibliografia

Chirurgia, tom 2, pod red. W. Noszczyka, Warszawa 2009, s. 929–939.

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.