Przejdź do treści

Przepuklina udowa – jakie leczenie podjąć w jej przypadku?

Przepuklina udowa u kobiety Hello Zdrowie
Jakie są objawy przepukliny udowej? Dowiedz się, kto jest najbardziej narażony na jej pojawienie się Adobe Stock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Z przepukliną udową najczęściej zmagają się kobiety, które rodziły naturalnie. Schorzenie początkowo objawia się dyskomfortem w okolicach pachwiny i uda, jeśli jednak nie zostanie szybko zdiagnozowane, może nawet doprowadzić do śmierci. Dlatego warto wiedzieć, jakie są przyczyny i objawy tej dolegliwości oraz co robić, gdy się pojawi.

Co to jest przepuklina? 

Przepuklina to schorzenie, które związane jest z przemieszczaniem się określonych struktur organizmu, zazwyczaj ma związek z narządami jamy brzusznej. Przez powstałą w jamie brzusznej szczelinę, którą nazywa się wrotami przepukliny, przechodzą jej tkanki. Wówczas dochodzi do uwypuklenia otrzewnej, czyli wypełnienia tkankami worka przepukliny. Wyróżnia się kilka rodzajów przepuklin, najczęściej są to: 

Każdy rodzaj przepukliny wymaga wizyty u lekarza i podjęcia odpowiedniego leczenia. Zaniedbanie tego schorzenia w skrajnych przypadkach może skończyć się nawet śmiercią.

kobieta z bólem brzucha

Przepuklina udowa – co to za schorzenie? 

Przepuklina udowa jest jednym z najrzadszych rodzajów przepukliny. Powstaje na skutek przemieszczania się przez kanał udowy niektórych narządów jamy brzusznej do pachwiny. Co ciekawe, ze schorzeniem tym znacznie częściej zmagają się kobiety, a szczególnie te, które rodziły dzieci siłami natury. Bardziej narażone są też panie po 65. roku życia ma to związek z osłabionymi mięśniami, a więc dobrą profilaktyką wydaje się aktywność fizyczna, mająca na celu poprawić siłę układu mięśniowego. U mężczyzn problem występuje znikomo.

Kanał udowy – co to takiego?

Kanał udowy jest wypełniony luźną tkanką łączną, u zdrowego człowieka ma zamkniętą postać. Otwiera się, kiedy dochodzi do powstania przepukliny. Jest niewielki, ma średnio od 3 do 4 cm długości i sąsiaduje z: 

  • więzadłem pachwinowym (u góry), 
  • mięśniem grzebieniowym oraz grzebieniem kości łonowej (u dołu), 
  • żyłą i tętnicą udową (z boku), 
  • więzadłem rozstępowym (od środka). 
kobieta cierpiąca na ból zlokalizowany w okolicy karku

Przyczyny przepukliny udowej 

Przepuklina udowa pojawia się w momencie, gdy ściana powłok brzusznych się osłabia. 

Wówczas dochodzi do przemieszczania się tkanek jamy brzusznej na zewnątrz. O przepuklinie udowej mówi się, gdy wspomniane tkanki znajdą się w kanale udowym, a później w przyśrodkowej części uda. Schorzeniu sprzyjają: 

  • częste i uporczywe zaparcia, 
  • otyłość, 
  • ciąże i zwiększająca się w związku z tym masa ciała, 
  • podnoszenie ciężarów i ciężkich przedmiotów, 
  • palenie papierosów (niszczą włókna kolagenowe), 
  • inne stany, które sprawiają, że zmniejsza się odporność jamy brzusznej.  

Część badaczy uważa, że schorzenie pojawia się również na skutek uwarunkowań genetycznych. Ich zdaniem przepuklina udowa pojawia się u osób z zaburzeniem budowy kolagenu. To właśnie z tego powodu mają się osłabiać powłoki brzuszne. Przepuklina udowa może być także efektem ubocznym, który wynika z leczenia innego rodzaju przepuklin.

Objawy przepukliny udowej 

Przepuklina udowa zazwyczaj na początku objawia się pobolewaniem w okolicach pachwiny oraz przyśrodkowej i górnej części uda. Ból staje się bardziej dokuczliwy po kaszlu, wysiłku fizycznym oraz wypróżnianiu się. Po jakimś czasie można wyczuć pod skórą twardy, dość elastyczny guzek, który ma do kilku centymetrów średnicy. Najczęściej jest on zlokalizowany z przodu, w okolicy pachwiny. 

Objawy nasilają się, gdy pojawią się komplikacje w postaci uwięźniętej przepukliny udowej. Mówi się o niej wówczas, gdy dojdzie do zablokowania przepływu krwi do tkanek, które przemieściły się w jamie brzusznej. Wówczas może dojść do niedokrwienia, a w przypadku braku szybkiej reakcji i niepodjęcia leczenia, nawet do martwicy. Do podstawowych objawów przepukliny udowej zalicza się: 

  • ból w pachwinie, 
  • ból w udzie, 
  • niedrożność układu pokarmowego – bóle brzucha, wzdęcia, zaparcia, wymioty, 
  • zaczerwienienie skóry w miejscu, gdzie jest guzek.

Przepuklina udowa – leczenie 

Jedynym sposobem leczenia przepukliny udowej jest operacja, nie ma możliwości pozbycia się tego problemu w inny sposób. Zabieg może być przeprowadzony laparoskopowo. Wówczas przez niewielkie nacięcia zrobione przez chirurga wprowadza się wziernik z kamerą i narzędzia chirurgiczne. Lekarz odprowadza worek przepuklinowy do wnętrza jamy brzusznej. Zakłada specjalną siatkę, która ma wzmocnić ściany brzucha i która po jakimś czasie zrasta się z tkankami.  Niekiedy chirurg podczas operacji musi usunąć uwięźniętą pętlę jelita, ale nie zawsze jest to konieczne. 

Po zabiegu pacjent dochodzi do siebie nawet przez 6 tygodni. W tym czasie musi unikać podnoszenia ciężkich rzeczy i wystrzegać się intensywnej aktywności fizycznej. Zaleca mu się także lekkostrawną dietę, która nie będzie powodowała wzdęć oraz zaparć.  

 

Bibliografia:

  1. Kuś H., Mackiewicz Z., Przepukliny brzuszne, PZWL, Warszawa 2019. 
  2. Mackiewicz Z., Współczesne leczenie przepuklin brzusznych, Warszawa 2006. 
  3. Ścierski A., Przepukliny pachwinowe i udowe u dorosłych, Alfa Medica Press, Bielsko-Biała 2011.  

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.