Przejdź do treści

Jakich chorób Polacy boją się najbardziej? To nie wirusy budzą w nas grozę

Kobieta siedzi na parapecie przy oknie. Jest smutna.
Polacy najbardziej boją się choroby nowotworowej/ fot. Mart Production/ Pexels
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Naukowcy sprawdzili, jakich chorób obawiają się nasi rodacy. Jak wynika z raportu „Polki i Polacy a choroby i zdrowie”, najbardziej lekceważymy choroby zakaźne, takie jak grypa czy COVID-19. A przed jakimi czujemy największy lęk?

Tych chorób boją się Polacy

Raport „Polki i Polacy a choroby i zdrowie” powstał we współpracy Ośrodka Badań Socjomedycznych oraz Instytutu Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej. Eksperci w czerwcu 2023 r. przeprowadzili ankietę w grupie 805 osób dorosłych. Uczestników badania zapytano o własne obawy związane z chorobą oraz jakie postawy zdrowotne wykazują nasi rodacy.

Zgodnie z wynikami raportu, najmniejszą grozę budzą infekcje wirusowe. Najbardziej z kolei obawiamy się choroby nowotworowej, udaru i choroby Alzheimera. Autorzy publikacji podkreślają także, że wysoko w rankingu znalazła się depresja. Wskazało ją 36 proc. badanych.

Jakich chorób najbardziej boją się Polacy?

  • choroba nowotworowa – 62 proc.,
  • udar mózgu – 51 proc.,
  • choroba Alzheimera – 47 proc.,
  • choroby rzadkie – 45 proc.,
  • choroba wieńcowa – 37 proc.,
  • depresja – 36 proc.,
  • cukrzyca – 35 proc.

Jak wynika z raportu, Polacy najmniej obawiają się infekcji, takich jak COVID-19 czy grypa. Badacze zwracają również uwagę na bagatelizowanie otyłości, która znalazła się dopiero na 9. miejscu. Stosunkowo rzadko nasi rodacy wskazywali także obawę przed zakażeniem wirusem HIV. Naukowcy przypominają jednak, że w 2023 roku w Polsce odnotowano rekordową i nienotowaną dotychczas liczbę zakażeń HIV (2380 przypadków).

Czego najmniej boją się Polacy?

  • marskość wątroby – 30 proc.,
  • otyłość – 25 proc.,
  • HIV-AIDS – 24 proc.,
  • grypa – 20 proc.,
  • COVID-19 – 20 proc.

„Polki i Polacy mają trudności w przekładaniu strachu na prozdrowotne decyzje”

W raporcie wskazano także, że Polacy obawiają się również niepełnosprawności spowodowanej zachorowaniem (72 proc.). Na kolejnych miejscach znalazły się lęk przed utratą dochodów w związku z leczeniem (71 proc.) oraz uzależnienie od innych (67 proc.). Wśród obaw znalazły się także przedwczesna śmierć (56 proc.) oraz samotność wynikająca z choroby (50 proc.). Polacy niepokoją się także o to, czy będą w stanie zaopiekować się swoimi bliskimi. Z taką obawą zmaga się 57 proc. badanych.

Autorzy raportu podkreślają jednak, że mimo strachu mało czasu poświęcamy na profilaktykę, by zapobiec chorobie.

„Pomimo stosunkowo dużych obaw przed chorobami, Polki i Polacy mają trudności w przekładaniu strachu na konkretne, prozdrowotne decyzje i zachowania” – twierdzą autorzy opracowania.

Uczestnicy badania przyznali, że nie podejmują żadnych czynności prewencyjnych, by zminimalizować ryzyko przedwczesnej śmierci czy rozwoju choroby. 75 proc. ankietowanych przyznało jednak, że w ostatnim roku wykonało badania krwi. Niestety zaledwie co druga osoba potwierdziła, że poddała się jakimkolwiek badaniom profilaktycznym.

„Wskazuje to na potrzebę edukacji zdrowotnej i promocji badań mających na celu wczesne wykrywanie potencjalnych zagrożeń zdrowotnych, których Polki i Polacy się obawiają” – podkreślają autorzy raportu.

 

Źródło: PAP

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.