Przejdź do treści

Rak języka – objawy, leczenie, przerzuty. Jak rozpoznać nowotwór języka?

Lekarz badający raka języka
Fot. pathdoc / stock.adobe.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
"Apogeum, jeśli chodzi o liczbę zakażeń trzeciej fali, mamy za sobą". Obostrzeń będzie mniej, ale nie dla wszystkich województw
„Apogeum, jeśli chodzi o liczbę zakażeń trzeciej fali, mamy za sobą”. Obostrzeń będzie mniej, ale nie we wszystkich województwach
Ludzie w autobusie
Nowy, niezidentyfikowany szczep koronawirusa wykryto na Litwie. Większość zakażonych „nie czuje objawów”
Magdalena Czyrynda-Koleda i Monika Stromkie-Złomaniec o karmieniu piersią: nie musisz być superwoman ani nikomu niczego udowadniać. Mamy przedpremierowy fragment „Karmię piersią, jem zdrowo!”
Lekarka szczepi kobietę
EMA oświadcza, że korzyści szczepionki Johnson & Johnson przewyższają ryzyko występowania zakrzepów krwi
Lekarka ze szczepionką
Niewykorzystane szczepionki przeciw COVID-19 mogą być podane chętnym! Zmiany w rozporządzeniu

Rak języka to nowotwór złośliwy. Najczęściej występuje u mężczyzn po 60. roku życia, którzy palą papierosy i nadużywają wysokoprocentowego alkoholu. Pierwsze objawy zwykle są niespecyficzne, co sprawia, że choroba rozpoznawana jest późno, a to przyczynia się do pogorszenia rokowania chorych. Jakie są objawy raka języka? 

Rak języka

Rak języka to jeden z powszechnych nowotworów złośliwych jamy ustnej. Najczęstszym typem histopatologicznym jest rak płaskonabłonkowy.

Głównymi czynnikami ryzyka tego nowotworu jest:

  • wieloletnie palenie papierosów,
  • nadużywanie wysokoprocentowego alkoholu (a zwłaszcza współwystępowanie tych dwóch czynników).

Przy raku języka pierwsze objawy są niespecyficzne, w związku z czym bywają lekceważone przez pacjentów lub leczone jako inne schorzenie. Niestety, rak języka, nawet we wczesnym zaawansowaniu, daje przerzuty do węzłów chłonnych szyi i przerzuty odległe (płuca, wątroba). Późne rozpoznanie nowotworu języka znacznie pogarsza rokowanie chorych.

Mężczyzna z rakiem jamy ustnej

Rak języka: przyczyny

Podstawowe czynniki, które odgrywają największą rolę w patogenezie raka języka, to palenie papierosów i innych wyrobów tytoniowych oraz spożywanie nadmiernej ilości wysokoprocentowego alkoholu.

Najgroźniejsze jest połączenie obu tych czynników, gdyż mikrouszkodzenia błony śluzowej spowodowane przez alkohol ułatwiają penetrację szkodliwych substancji zawartych w dymie papierosowym. W krajach, w których popularne jest żucie tabaki (głównie część krajów azjatyckich), ten czynnik także odgrywa znaczną rolę w rozwoju nowotworu języka.

Drugim bardzo istotnym czynnikiem ryzyka jest zakażenie wirusem HPV. Rak, który wykazuje korelację z tym wirusem, pojawia się częściej u osób młodszych, które nie palą i nie nadużywają alkoholu. Wirus brodawczaka ludzkiego jest szeroko rozpowszechniony i obecnie zwraca się dużą wagę do badań przesiewowych i szczepień w jego kierunku.

Pozostałe czynniki mają znaczenie drugorzędne. Należą do nich: niedbałość o higienę jamy ustnej, spożywanie bardzo ostrych potraw, używanie protez, które w wyniku złego dopasowana podrażniają śluzówkę.

W obrębie języka występują również zmiany śluzówkowe, które określane są mianem stanów przedrakowych. Ich obecność sprzyja rozwojowi nowotworu złośliwego, ale nie ma całkowitej pewności, że przy tego typu zmianach rak się rozwinie. Należą do nich: erytroplazja, leukoplakia, liszaj płaski i włóknienie podśluzówkowe.

Pierwsze objawy raka języka

Pierwsze objawy raka języka są dość niespecyficzne. Najczęściej zaobserwować można zmianę na języku, która może być zlokalizowana w jego dowolnej części. Może mieć postać czerwonej lub białej plamki, zgrubienia śluzówki, nadżerki, owrzodzenia.

Początkowo pacjenci nie kojarzą jej z chorobą nowotworową, a ze stanem zapalnym czy aftą. W związku z tym lekceważą ją lub podejmują nieadekwatne do stanu leczenie. Zdarza się również, że lekarze w pierwszej kolejności włączają antybiotyk lub lek przeciwgrzybiczy. To przedłuża właściwe rozpoznanie, a zatem pogarsza rokowanie.

Objawy raka języka

Zmianie na języku często towarzyszą dolegliwości bólowe. Mogą one występować podczas przełykania czy przy dotyku. Ból może promieniować do ucha.

Pozostałe objawy zależą od wielkości guza oraz od obecności przerzutów, najczęściej do węzłów chłonnych szyi. Mogą pojawić się trudności w jedzeniu i połykaniu, w związku z tym pacjenci tracą na wadze. Rozrastający się guz ogranicza ruchomość języka, zatem występują również problemy w mówieniu.

Czasem może pojawić się szczękościsk i ślinotok. Jeżeli guz obejmuje nasadę języka i schodzi do gardła dolnego, występuje chrypka, czasem nawet duszność. Owrzodziałe zmiany mają tendencję do podkrwawiania, zatem może dochodzić do krwioplucia. W przypadku obecności przerzutów do węzłów chłonnych szyi widoczny jest guz na szyi.

anestezjolog Anna Kociszewska-Bald

Jak wygląda leczenie nowotworu języka?

Leczenie raka języka zależy od stopnia zaawansowania choroby. O sposobie leczenia decyduje konsylium onkologiczne, w skład którego wchodzą: laryngolog, onkolog, radio- i chemioterapeuta. Podstawową metodą leczniczą jest wycięcie zmiany wraz z marginesem zdrowych tkanek oraz operacja węzłowa szyi.

Powstały ubytek języka zaopatruje się przez miejscową plastykę albo przeszczepiony z innej okolicy ciała płat skórno-mięśniowy. Po zabiegu często konieczna jest radioterapia. Dla niektórych osób radioterapia stanowi leczenie podstawowe. Chemioterapia wykorzystywana jest rzadko, ma większe znaczenie przy rakach związanych z zakażeniem wirusem brodawczaka ludzkiego.

Rak języka – przerzuty a rokowania

Przy raku języka rokowanie uzależnione jest od stopnia zaawansowania. Niestety, ponieważ nowotwory te wykrywane są późno i zwykle w stadium, kiedy występują już przerzuty do węzłów chłonnych szyi, rokowanie nie jest zbyt pomyślne. Szacuje się, że pięcioletnie przeżycie wynosi około 50 proc.

Zobacz także

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

rak, koronawirus

Pokonali raka dzięki zakażeniu koronawirusem? Zadziwiające przypadki pacjentów cierpiących na nowotwory krwi

Granulocyty – czym są, budowa i normy na leukocyty

Alicja Sekret

Alicja Sekret: Chodzi o to, by chorzy „uczyli” siebie nawzajem, że mimo danej przypadłości mogą i mają pełne prawo żyć tak, jak tego pragną

„Tej chorobie się nie poddam”. Dzieci chore na raka chwyciły za mikrofony i wyrażają to, co czują poprzez rap

„Tej chorobie się nie poddam”. Dzieci chore na nowotwór chwyciły za mikrofony i wyrażają to, co czują, poprzez rap

Dziecko

Pediatra o nowotworach wśród dzieci: niepokojące są złamania, których ciężkość jest nieadekwatna do mechanizmu urazu

rak piersi, mastektomia

Dr n. med. Sławomir Mazur i dr n. med. Tadeusz Witwicki o obustronnej mastektomii prewencyjnej: znane osoby informujące o swojej chorobie robią bardzo dobrą robotę

Dr hab. med. Anna Wójcicka, genetyczka

Dr hab. med. Anna Wójcicka, genetyczka: wiedza o obciążeniu genetycznym to broń w naszych rękach

amazonka w pandemii/ Getty Images

Ewa Wawrzonkowska: Dobrze byłoby wprowadzić do okresowych badań pracowniczych wizytę u ginekologa

Sarah Harding choruje na raka piersi. „Nie wiem, ile miesięcy mi pozostało” – mówi 38-letnia piosenkarka

kobieta blondynka

Cytologia klasyczna czy cytologia płynna – którą z nich wybrać?

Paulina Młynarska

Paulina Młynarska: gdy tylko przejdę rekonwalescencję, kupię sobie jakiś piękny nowy biustonosz, sukienkę, rzucę grzywą i będę dumnie paradować z moimi implantami po ulicach

Pomacaj się

„Mastektomia to nie koniec życia ani kobiecości. Po niej można dalej funkcjonować, żyć i cieszyć się tym życiem” – mówią autorki niezwykłych zdjęć kobiet po raku piersi i akcji „Pomacaj się”

Paulina Łopatniuk

Paulina Łopatniuk, patomorfolożka: „Wszystko, co żywe, może nowotworzyć”

Anna Charko: Życie z chorobą jest jak wyprawa w Himalaje

„W latach 80. pacjent od razu szedł pod nóż. Agresywne operacje często niepotrzebnie okaleczały ludzi” – mówi prof. Wojciech Zegarski

„W chorobie doświadczałam momentów załamania”. Agata Buzek opowiedziała o swojej walce z rakiem

kobieta w bieliźnie

„To strasznie podstępna choroba, niedająca żadnych objawów”. Rak jelita grubego każdego dnia zabija w Polsce 33 osoby

DiLO, zielona karta, szybka ścieżka onkologiczna, pakiet onkologiczny – kompendium wiedzy

Luciana Rebello z matką Albą Gomes / Facebook

Zgoliła głowę, aby wesprzeć córkę walczącą z rakiem. „Tak wygląda miłość matki”

Tchawica – budowa, funkcje i najczęstsze choroby tchawicy

Grasica – gdzie jest i jakie pełni funcje? Choroby grasicy

Kobieta

„Polska pod względem zachorowalności na raka szyjki macicy znajduje się na 1. miejscu w Europie” – alarmuje położna Natalia Korzeniowska

Rak szyjki macicy / Istockphoto

3,2 tys. – tyle kobiet co roku w Polsce dowiaduje się, że ma raka szyjki macicy. „Pierwsza reakcja na diagnozę? Niedowierzanie, strach, zaprzeczenie…” – mówi dr Robert Jach, ginekolog-onkolog

Top 10 produktów chroniących przed rakiem

Najpopularniejsze

Respirator

Jak wygląda intubacja i podłączenie pacjenta do respiratora? Wyjaśnia anestezjolożka Zofia Patyna-Giżejowska

Para na kanapie

Seks analny – co to jest i jakie są najlepsze pozycje analne?

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Poznaj sposoby masturbacji

Kobieta

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

Ból trzustki - kobieta trzymająca się za brzuch

Ból trzustki – jak boli trzustka i jak odróżnić ból trzustki od bólu żołądka?

MCH – co to, podwyższone i poniżej normy. MCH w morfologii

białe plamy na paznokciach

Białe plamy na paznokciach – co oznaczają i jak się ich pozbyć?

Kiedy występuje niskie ciśnienie i wysoki puls?

Niskie ciśnienie i wysoki puls – kiedy występują? Co to oznacza?

Saturacja — czym jest i jaką zbadać?

Saturacja – czym jest i jak ją zbadać? Jaki jest prawidłowy poziom saturacji?

Kobieta i mężczyzna

Jak uprawiać seks analny, żeby nie bolało? Mamy kilka porad

„Każdy orgazm jest czymś pięknym, jednak ten rodzaj orgazmu jest wyjątkowy”. Seksuolożka o kobiecym wytrysku

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

ozdrowieńcy po COVID-19

Czy od ozdrowieńca możesz się zarazić koronawirusem? Wyjaśnia prof. Anna Boroń-Kaczmarska

Orgazm - jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Orgazm – jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Torbiel - twarz kobiety z widocznymi krostkami

Torbiel – czym jest, gdzie występuje i czy jest groźna dla zdrowia?