Przejdź do treści

Rak języka – objawy, leczenie, przerzuty. Jak rozpoznać nowotwór języka?

Lekarz badający raka języka
Fot. pathdoc / stock.adobe.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim

Rak języka to nowotwór złośliwy. Najczęściej występuje u mężczyzn po 60. roku życia, którzy palą papierosy i nadużywają wysokoprocentowego alkoholu. Pierwsze objawy zwykle są niespecyficzne, co sprawia, że choroba rozpoznawana jest późno, a to przyczynia się do pogorszenia rokowania chorych. Jakie są objawy raka języka? 

Rak języka

Rak języka to jeden z powszechnych nowotworów złośliwych jamy ustnej. Najczęstszym typem histopatologicznym jest rak płaskonabłonkowy.

Głównymi czynnikami ryzyka tego nowotworu jest:

  • wieloletnie palenie papierosów,
  • nadużywanie wysokoprocentowego alkoholu (a zwłaszcza współwystępowanie tych dwóch czynników).

Przy raku języka pierwsze objawy są niespecyficzne, w związku z czym bywają lekceważone przez pacjentów lub leczone jako inne schorzenie. Niestety, rak języka, nawet we wczesnym zaawansowaniu, daje przerzuty do węzłów chłonnych szyi i przerzuty odległe (płuca, wątroba). Późne rozpoznanie nowotworu języka znacznie pogarsza rokowanie chorych.

Mężczyzna z rakiem jamy ustnej

Rak języka: przyczyny

Podstawowe czynniki, które odgrywają największą rolę w patogenezie raka języka, to palenie papierosów i innych wyrobów tytoniowych oraz spożywanie nadmiernej ilości wysokoprocentowego alkoholu.

Najgroźniejsze jest połączenie obu tych czynników, gdyż mikrouszkodzenia błony śluzowej spowodowane przez alkohol ułatwiają penetrację szkodliwych substancji zawartych w dymie papierosowym. W krajach, w których popularne jest żucie tabaki (głównie część krajów azjatyckich), ten czynnik także odgrywa znaczną rolę w rozwoju nowotworu języka.

Drugim bardzo istotnym czynnikiem ryzyka jest zakażenie wirusem HPV. Rak, który wykazuje korelację z tym wirusem, pojawia się częściej u osób młodszych, które nie palą i nie nadużywają alkoholu. Wirus brodawczaka ludzkiego jest szeroko rozpowszechniony i obecnie zwraca się dużą wagę do badań przesiewowych i szczepień w jego kierunku.

Pozostałe czynniki mają znaczenie drugorzędne. Należą do nich: niedbałość o higienę jamy ustnej, spożywanie bardzo ostrych potraw, używanie protez, które w wyniku złego dopasowana podrażniają śluzówkę.

W obrębie języka występują również zmiany śluzówkowe, które określane są mianem stanów przedrakowych. Ich obecność sprzyja rozwojowi nowotworu złośliwego, ale nie ma całkowitej pewności, że przy tego typu zmianach rak się rozwinie. Należą do nich: erytroplazja, leukoplakia, liszaj płaski i włóknienie podśluzówkowe.

Pierwsze objawy raka języka

Pierwsze objawy raka języka są dość niespecyficzne. Najczęściej zaobserwować można zmianę na języku, która może być zlokalizowana w jego dowolnej części. Może mieć postać czerwonej lub białej plamki, zgrubienia śluzówki, nadżerki, owrzodzenia.

Początkowo pacjenci nie kojarzą jej z chorobą nowotworową, a ze stanem zapalnym czy aftą. W związku z tym lekceważą ją lub podejmują nieadekwatne do stanu leczenie. Zdarza się również, że lekarze w pierwszej kolejności włączają antybiotyk lub lek przeciwgrzybiczy. To przedłuża właściwe rozpoznanie, a zatem pogarsza rokowanie.

Objawy raka języka

Zmianie na języku często towarzyszą dolegliwości bólowe. Mogą one występować podczas przełykania czy przy dotyku. Ból może promieniować do ucha.

Pozostałe objawy zależą od wielkości guza oraz od obecności przerzutów, najczęściej do węzłów chłonnych szyi. Mogą pojawić się trudności w jedzeniu i połykaniu, w związku z tym pacjenci tracą na wadze. Rozrastający się guz ogranicza ruchomość języka, zatem występują również problemy w mówieniu.

Czasem może pojawić się szczękościsk i ślinotok. Jeżeli guz obejmuje nasadę języka i schodzi do gardła dolnego, występuje chrypka, czasem nawet duszność. Owrzodziałe zmiany mają tendencję do podkrwawiania, zatem może dochodzić do krwioplucia. W przypadku obecności przerzutów do węzłów chłonnych szyi widoczny jest guz na szyi.

anestezjolog Anna Kociszewska-Bald

Jak wygląda leczenie nowotworu języka?

Leczenie raka języka zależy od stopnia zaawansowania choroby. O sposobie leczenia decyduje konsylium onkologiczne, w skład którego wchodzą: laryngolog, onkolog, radio- i chemioterapeuta. Podstawową metodą leczniczą jest wycięcie zmiany wraz z marginesem zdrowych tkanek oraz operacja węzłowa szyi.

Powstały ubytek języka zaopatruje się przez miejscową plastykę albo przeszczepiony z innej okolicy ciała płat skórno-mięśniowy. Po zabiegu często konieczna jest radioterapia. Dla niektórych osób radioterapia stanowi leczenie podstawowe. Chemioterapia wykorzystywana jest rzadko, ma większe znaczenie przy rakach związanych z zakażeniem wirusem brodawczaka ludzkiego.

Rak języka – przerzuty a rokowania

Przy raku języka rokowanie uzależnione jest od stopnia zaawansowania. Niestety, ponieważ nowotwory te wykrywane są późno i zwykle w stadium, kiedy występują już przerzuty do węzłów chłonnych szyi, rokowanie nie jest zbyt pomyślne. Szacuje się, że pięcioletnie przeżycie wynosi około 50 proc.

Zobacz także

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Kobieta

„Sztuczna inteligencja może ratować życie”. Wykryła raka piersi u pacjentki cztery lata przed rozwojem choroby

Przełomowe odkrycie polskich naukowców. Odkryli gen, którego mutacja odpowiedzialna jest za raka piersi

„Jako pielęgniarka zawsze starałam się ulżyć pacjentom w cierpieniu. Ale gdy sama zachorowałam, nie mogłam poradzić sobie ze strachem” – mówi Iwona Michalczuk, która chorowała na nowotwór trzonu macicy

Test ROMA – model matematyczny, który stwierdza ryzyko wystąpienia złośliwego nowotworu jajnika

Rak podstawnokomórkowy – objawy, rodzaje. Jak wygląda i czy swędzi?

Komórki dendrytyczne w leczeniu chorób nowotworowych. Czy to przyszłość onkologii?

Sproszkowane kraby, lewatywa z winogron, pijawki i operacje szpikulcem. Jak kiedyś leczono raka

Lekarze Kliniki Otolaryngologii CMKP przeprowadzili udaną operację rzadkiego guza szyi

Wielki sukces polskich specjalistów! Lekarze z klinik CMKP i WUM przeprowadzili udaną operację rzadkiego guza szyi

Lampa UV do manicure

Manicure z użyciem lamp UV powoduje raka? Polscy onkolodzy komentują

„Kiedy usłyszałam diagnozę, pomyślałam sobie: Czyli że co? Ja za pół roku umrę? Mam 28 lat!”. Rozmawiamy z Patrycją Lisiecką, która stworzyła projekt fotograficzny Młode z Rakiem

Katarzyna Grochola przeszła operację nowotworu płuca. "Walka z chorobą polega na tym, żeby się po pierwsze nie przestraszyć"

Katarzyna Grochola przeszła operację nowotworu płuca. „Walka z chorobą polega na tym, żeby się po pierwsze nie przestraszyć”

Kobieta trzyma dłoń w lampie uv do paznokci

Lampa UV do paznokci może powodować raka? Wyniki badań naukowców szokują

Chris Evert

Ikona tenisa Chris Evert o swoich zmaganiach z ciężką chorobą: „Na 90 procent już do mnie nie wróci”

Krzysztof Szewczyk

Krzysztof Szewczyk po latach wyznał, dlaczego zniknął z telewizji. Dziennikarz zmagał się ze śmiertelną chorobą

Inteligentny nóż jest w stanie wykryć nowotwór w ciągu kilku sekund

To prawdziwy przełom w diagnostyce raka! Inteligentny nóż jest w stanie wykryć nowotwory macicy w ciągu kilku sekund

Trzynastolatka została wyleczona z „nieuleczalnej” białaczki. To wielki sukces lekarzy, którzy zastosowali nowatorską terapię

„Umieralność na raka trzonu macicy rośnie u nas od 17 lat. Jest to zjawisko niespotykane w Europie” – mówi dr Joanna Didkowska

Hailey Bieber po raz kolejny w tym roku ma problemy ze zdrowiem. Tym razem chodzi o zmianę na jajniku

Hailey Bieber po raz kolejny w tym roku ma problemy ze zdrowiem. Tym razem chodzi o zmianę na jajniku

W Polsce z powodu raka sromu umiera w Polsce 200 kobiet. "Niemal powszechny brak badań sromu ma konsekwencje dla pacjentów" - podkreśla Marta Frej

W Polsce z powodu raka sromu umiera rocznie 200 kobiet. „Niemal powszechny brak jego badań ma konsekwencje dla pacjentów” – podkreśla Marta Frej

Ewa Chodakowska / MWMEDIA WARSZAWA

Ewa Chodakowska przeszła operację usunięcia nowotworu. „To zmiana, która zazwyczaj nie daje żadnych objawów”

Przełomowe badanie nad leczeniem glejaka. Szczepionka przeciwko rakowi mózgu może wydłużyć życie pacjenta nawet o kilka lat

Przełomowe badanie nad leczeniem glejaka. Szczepionka przeciwko rakowi mózgu może wydłużyć życie pacjenta nawet o kilka lat

Kobieta

Chirurdzy przeszczepili nos kobiecie. Wcześniej wyhodowali go na jej przedramieniu

12 rodzajów raka w 36 lat życia? „To zadziwiające, że żyje”

Miała 12 rodzajów raka w ciągu zaledwie 36 lat życia. Naukowcy po raz pierwszy spotkali się z takim przypadkiem

Często sięgasz po ciepłe napoje? Te zbyt gorące mogą powodować raka przełyku / pexels

Często sięgasz po ciepłe napoje? Te zbyt gorące mogą sprzyjać rozwojowi raka przełyku