5 min.
Skuteczne metody leczenie liszaja płaskiego. Domowe sposoby czy leki na receptę?

Fot. RFBSIP / Adobe
Liszaj jest chorobą przewlekłą, której objawem są grudkowe wykwity na skórze i błonach śluzowych. Mogą wystąpić na twarzy, szyi, rękach, nogach, ale również w jamie ustnej czy na paznokciach. Leczenie może mieć charakter ogólny, co wiąże się z doustnym przyjmowaniem medykamentów, bądź miejscowy, gdy stosowane są maści i kremy.
Spis treści
Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami

Agnieszka Widera
lekarz
Liszaj płaski objawia się intensywnym wykwitem na skórze bądź błonach śluzowych, najczęściej jamy ustnej. Przyczyna choroby nie jest znana. Liszaj u większości pacjentów ustępuje samoistnie po około roku. Jednak dyskomfort wynikający z tej przypadłości skłania chorych do szukania ulgi, najpierw w domowych sposobach leczenia, lekach bez recepty, a ostatecznie tych przepisanych przez specjalistę.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Jak wygląda liszaj – rodzaje
Liszaj płaski (zwany też liszajem płaskim Wilsona) jest chorobą o nieznanej etiologii, która występuje u wszystkich ras i we wszystkich grupach wiekowych. Jego występowanie związane jest głównie z procesami autoimmunologicznymi. Nie jest zaraźliwy, może natomiast ujawnić się w wyniku stosowania niektórych leków.
Na skórze objawia się swędzącymi grudkowymi wykwitami, które są błyszczące i wieloboczne (mogą mieć również układ linijny), czerwone lub sinofioletowe (wraz z upływającym czasem wykwity skórne stają się brunatne). Wygląd liszaja zależy od czasu trwania choroby oraz lokalizacji.
Choroba ta może zajmować każdą okolicę ciała, jednak zmiany najczęściej występują symetrycznie na nadgarstkach, przedramionach i w dolnej części pleców. Liszaj na podudziach, powierzchniach dłoni i podeszew objawia się jako nadmiernie zrogowaciały naskórek. Zajęcie skóry głowy prowadzi natomiast do łysienia. Liszaj na błonach śluzowych jamy ustnej to linijne, drzewkowate lub obrączkowate zbielenie nabłonka, białe grudki lub zmiany rumieniowo-nadżerkowe, pojawiające się zazwyczaj na błonach śluzowych policzków, bocznych brzegach języka, rzadziej na ustach. Natomiast obecność tej patologii na podniebieniu jest bardzo rzadko opisywana. Objawy liszaja czasami występują też na błonach śluzowych narządów płciowych (sromu, prącia) i odbytu. Symptomy tego typu zdecydowanie częściej można zaobserwować u mężczyzn, w postaci zmian obrączkowatych na prąciu. Liszaj występujący na paznokciach powoduje podłużne bruzdowanie lub zanik płytek, objaw ten może poprzedzać wykwity skórne lub z nimi współistnieć.
Główne odmiany liszaja płaskiego:
- przerosła (brodawkująca) – występuje najczęściej na podudziach, tworzy „plamy” zamiast typowych grudek liszaja;
- mieszkowa – występuje w obrębie owłosionej skóry głowy, są to drobne grudki;
- zanikowa – zmiany obrączkowate z przebarwieniami w środku;
- pęcherzowa – może wystąpić na dłoniach i stopach oraz na błonach śluzowych.
Jak leczyć liszaja płaskiego?
Sposób prowadzenia leczenia liszaja płaskiego zależy od postaci choroby oraz stanu zaawansowania. Leczenie ogólne polega na przyjmowaniu doustnie leków, które wpływają na procesy immunologiczne, powodujące objawy skórne. Najczęściej są to kortykosteroidy, w cięższych przypadkach stosowany jest metotreksat w połączeniu ze steroidami lub cyklosporyną. W odmianach umiejscowionych na błonach śluzowych, np. przy leczeniu liszaja płaskiego w jamie ustnej, stosowane są też sulfony, łącznie z małymi dawkami steroidów. Leczenie miejscowe opiera się na stosowaniu maści i kremów zawierających sterydy – tworząc opatrunki zamknięte, zdecydowanie poprawia się efektywność leczenia. W aptekach dostępne są maści bez recepty z hydrokortyzonem, który z pewnością pomoże zmniejszyć dokuczliwe uczucie swędzenia. W przypadku zmian w obrębie błon śluzowych jamy ustnej stosowana jest tretinoina (kwas witaminy A).
Zobacz także
Wpływ diety na dyskomfort spowodowany liszajem jamy ustnej
Z badań wynika, że 90% pacjentów, cierpiących z powodu liszaja płaskiego w jamie ustnej, dostrzega u siebie takie dolegliwości, jak: suchość, ból, pieczenie, „palenie” oraz zaburzenia smaku. Zdecydowana większość, ze względu na wyżej wymienione przypadłości, miała problem z przyjmowaniem pokarmów, w szczególności kwaśnych, słonych, ostrych, pikantnych, gorących, gazowanych lub bardzo twardych. Dieta wykluczająca wyżej wymienione typy pokarmów ogranicza oraz może prowadzić do zaburzeń w odżywianiu. Warto więc pamiętać o przyjmowaniu różnorodnych produktów, bogatych w antyoksydanty, w tym w witaminy. Witaminy A i E odgrywają bardzo ważną rolę w utrzymaniu stanu zdrowia błony śluzowej jamy ustnej – ze względu na swoje właściwości neutralizujące i redukujące aktywność czynników rakotwórczych zmniejszają ryzyko transformacji nowotworowej.
Domowe sposoby na leczenie liszaja w jamie ustnej
Z ziół tradycyjnie stosowanych do złagodzenia objawów liszaja płaskiego w jamie ustnej w herbarzach najczęściej wymieniane są: wyciąg z liści malin, kwiatów nagietka, korzenia lukrecji gładkiej, owoców borówki czernicy, ziela bylicy piołun czy korzenia łopianu większego. Mieszanki tych ziół używane były od lat do wykonywania naparów do płukania jamy ustnej.
Najnowsze w naszym serwisie
Udostępnij
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

20.03.2023
„Dla osoby głuchej język polski jest językiem obcym. We własnym kraju czujemy się jak obcokrajowcy” – mówi Zuzanna Szymańska z Akademii Młodych Głuchych

20.03.2023
„Profesjonalna ofiara karmi się zainteresowaniem emocjonalnym i zaangażowaniem innych” – mówi Dominika Cwynar

17.03.2023
Po operacji każdy poszedł za głosem swojego nowego serca, do innego domu. Jak kiedyś leczono: historia przeszczepów

17.03.2023