Przejdź do treści

Jakie są przyczyny i sposoby leczenia torbieli w obrębie nerek? Czy torbiel może mieć charakter złośliwy?

nerki w 3D
Fot. freshidea / stock.adobe.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim

Torbiele na nerkach to przestrzenie płynowe znajdujące się w obrębie ich miąższu. W ponad 90% przypadków są to zmiany łagodne, niektóre z nich nie wymagają leczenia, a jedynie obserwacji. Zdarzają się jednak torbiele o charakterze złośliwym. Mogą być zlokalizowane w jednej nerce lub występować obustronnie. Podstawowym narzędziem diagnostycznym jest badanie USG.

Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami

Zuzanna Pujanek
dr n. med.

Torbiel na nerce może pojawić się w każdym okresie życia. Czasem stwierdzane są nawet torbiele na nerce u noworodka (jeżeli mają charakter wrodzony). Jednakże zdecydowanie częściej dotyczą osób dorosłych i mają charakter nabyty. W ponad 90% przypadków są to zmiany łagodne, które czasami wykrywane są w przypadkowym badaniu, a pacjent nie odczuwa żadnych dolegliwości. Czasami jednak mogą mieć charakter złośliwy. Różna jest również lokalizacja torbieli w nerce. Niekiedy ich obecność stwierdza się w jednym narządzie, czasami mnogie zmiany obejmują obie nerki. Torbiele na nerce u mężczyzn występują częściej niż u kobiet.

Torbiel na nerce – czy to groźna diagnoza?

Słysząc diagnozę, należałoby się zastanowić, co oznacza torbiel na nerce. Pacjenci po usłyszeniu diagnozy często pytają, czy torbiel na nerce oznacza raka. Torbiel to zmiana wypełniona treścią płynową, w obrębie której czasem może rozwinąć się nowotwór złośliwy, jednakże są to sytuacje rzadkie. Wyróżniamy kilka rodzajów torbieli. Najbardziej pospolitym i najczęstszym jest torbiel prosta. Poza nią spotykamy zwyrodnienie wielotorbielowate nerek oraz nabytą torbielowatość nerek. Każda z tych chorób przebiega nieco inaczej, daje inne objawy i niesie za sobą inne zagrożenia.

Podstawowym badaniem diagnostycznym przy podejrzeniu torbieli nerek jest USG. Po jego wykonaniu lekarz decyduje o dalszym postępowaniu, które może obejmować pogłębioną diagnostykę i kwalifikację do usunięcia torbieli lub postępowanie wyczekujące, czyli obserwację i okresową kontrolę. Objawy torbieli nerek są niespecyficzne, ich nasilenie bywa różne w zależności od wielkości zmiany oraz ich liczby i lokalizacji.

ból brzucha

Torbiel prosta na nerce

Torbiele proste są zwykle pojedyncze. Występują u około ⅓ społeczeństwa, a ich częstość wzrasta wraz z wiekiem. Przy takim rodzaju torbieli na nerce objawy zwykle nie występują. Zmiany wykrywane są w przypadkowym badaniu USG. Jeżeli rozmiary torbieli są znaczne, mogą pojawić się bóle w boku, bóle okolicy lędźwiowej, czasem może dojść do zakażenia torbieli lub krwawienia w jej obrębie, co skutkować może krwiomoczem. Przy bezobjawowej torbieli na nerce leczenie nie jest wymagane, zaleca się obserwację i kontrolne badania USG. Jeżeli objawy występują, usuwa się torbiel chirurgicznie lub wykonuje się jej opróżnienie i sklerotyzację.

Zwyrodnienie wielotorbielowate nerek z obecnością torbieli korowych na nerce

Jest to schorzenie genetyczne związane z występowaniem wielu torbieli korowych w nerce, a także torbieli rdzeniowych (oba te typy nazywamy torbielami miąższowymi w nerce). Różne są rodzaje dziedziczenia (postać autosomalna i recesywna). Choroba przez długi czas może nie dawać objawów. Pierwszym jej symptomem może być nadciśnienie tętnicze. Przy tego typu torbieli w nerce objawy obejmują także bóle okolicy lędźwiowej oraz krwiomocz, może też rozwinąć się kamica nerkowa. W przypadku tych torbieli w nerce leczenie operacyjne raczej nie jest zalecane, w dużej mierze terapia ogranicza się do zapobiegania rozwojowi przewlekłej niewydolności nerek.

Zobacz także

Nabyta torbielowatość nerek – torbiele na nerce po dializoterapii

O tym typie schorzenia mówimy, jeżeli w miąższu nerek pojawi się minimum 5 torbieli u osoby przewlekle dializowanej. Dializy włącza się do leczenia przy mocznicy, która jest wyrazem pełnoobjawowej schyłkowej niewydolności nerek. Szacuje się, że im dłuższy czas dializy, tym większe prawdopodobieństwo pojawienia torbieli miąższowych, zdarzają się także torbiele ze zwapnieniami na nerce oraz torbiele z przegrodami na nerce. Przy dializie trwającej dłużej niż 8 lat wykrywalność choroby wynosi około 92%. Torbiele są zazwyczaj bezobjawowe. Jeżeli pojawiają się dolegliwości, najczęściej spotykamy krwiomocz. Torbiele nie wymagają leczenia, ale konieczna jest regularna obserwacja, gdyż w tego typu torbieli na nerce rak może się rozwinąć częściej niż w innych przypadkach. Wykrywalność zmian nowotworowych sięga około 5%.

Torbiele na nerce – jak leczyć zmiany?

W większości przypadków, niezależnie od przyczyny, torbiele na nerce nie wymagają leczenia farmakologicznego czy chirurgicznego. Zalecana jest obserwacja i regularna kontrola w badaniu przesiewowym, jakim jest USG. W przypadku występowania nasilonych dolegliwości bólowych stosuje się leki przeciwbólowe i rozkurczowe, a w przypadku krwiomoczu wskazany jest odpoczynek, brak wysiłku fizycznego i zapobieganie niedokrwistości (do której skłonność mają zwłaszcza pacjenci dializowani).

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Dwie kobiety konsultują wynik anoskopii odbytu Hello Zdrowie

Anoskopia – badanie, cena. Czym się różni od rektoskopii?

Mycie rąk przez dziecko by była ochrona przed pasożytami w kale i tasiemczycą Hello Zdrowie

Tasiemiec w kale – jak go rozpoznać?

Przepuklina udowa u kobiety Hello Zdrowie

Przepuklina udowa – jakie leczenie podjąć w jej przypadku?

Badanie tympanogram kobieta u lekarza Hello Zdrowie

Tympanometria – na czym polega badanie? Czy jest bolesne?

Przedawkowanie magnezu – czy jest możliwe? Jak się objawia?

Gert-Jan Oskam

Sparaliżowany mężczyzna po 12 latach zaczął chodzić. Pomogła pionierska operacja w Szwajcarii

Stopa kobiety na mchu modzele i nagniotki Hello Zdrowie

Czym są nagniotki i jak się ich pozbyć?

Kobieta dostaje zastrzyk z heparyny.

Heparyna – zastosowanie, przeciwwskazania i skutki uboczne

Kobieta cierpi na zatrucie pokarmowe

Zatrucie pokarmowe – objawy, leczenie, pierwsza pomoc

mierzenie ciśnienia krwi hipotensja

Hipotensja – zbyt niskie ciśnienie, które utrudnia funkcjonowanie

Kobieta leży chora w łóżku z chusteczkami, obok niej stoją lekarstwa

Stan zapalny w organizmie – o czym może świadczyć?

stopy i palce młotkowate na mokrym piasku

Czym są palce młotkowate? Jak je leczyć?

Obsesja to zaburzenie u kobiety Hello Zdrowie

Czym jest obsesja? Jak można ją leczyć?

Kobieta w czasie terapii behawioralnej

Czym jest terapia behawioralna i jakie niesie korzyści?

Ręka chorej na białaczkę osoby na szpitalnej pościeli_leukemia/HelloZdrowie

Leukemia, czyli białaczka – śmiertelnie niebezpieczny nowotwór

Traumatolog – czym się zajmuje? Kiedy warto się do niego udać?

Jakie są przyczyny zgagi? Jak sobie z nią radzić na co dzień?

Co to jest szpiczak mnogi? Objawy, rokowania, diagnostyka 

Cholesterol całkowity – co to? Kiedy jego poziom jest niebezpieczny?

Skąd się biorą pryszcze? Jak skutecznie się ich pozbyć?

Czym jest kolposkopia? Na czym polega? Interpretacja wyników

noworodek

Czym jest zespół kociego krzyku i jak leczyć to zaburzenie?

Podniebienie gotyckie – co to? Przyczyny, objawy, leczenie

Opryszczka w nosie. Jakie są jej przyczyny i sposoby leczenia?