Przejdź do treści

Jesteśmy ślepi na problem ubóstwa menstruacyjnego w Polsce. „Otwórzmy oczy”, by przełamać okresowe tabu

Podpaska
Jesteśmy ślepi na problem ubóstwa menstruacyjnego w Polsce. "Otwórzmy oczy", by przełamać okresowe tabu/ Pexels, fot. Alina Blumberg
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

„Podpaski za opaski” – to hasło przewodnie akcji „Otwórz oczy”, która jest inicjatywą organizacji zrzeszonych w ramach Okresowej Koalicji. Symbolem kampanii jest czerwona opaska na oczach, która ma zasłonić oczy postaciom na pomnikach w całej Polsce. By pokazać, jak ślepi jesteśmy na ubóstwo menstruacyjne. 

Nastolatki nie rozmawiają z rodzicami o menstruacji

Problem ubóstwa menstruacyjnego dotyka co piątą kobietę w naszym kraju a spośród 1,9 mld osób menstruujących na świecie, ok. 500 mln nie może w pełni dbać o higienę podczas okresu. Takie dane płyną z raportu opublikowanego przez Kulczyk Foundation. Ponadto aż 42 proc. kobiet deklaruje, że w ich domu o menstruacji się nie rozmawia, a temat jest krępujący dla aż 23 proc. badanych. Menstruuje blisko połowa społeczeństwa, a aż co piąta Polka boryka się z zakupem preferowanych środków higienicznych.

– Wiedza, zdrowie i higiena menstruacyjna mają fundamentalny wpływ na życie i dobrostan milionów ludzi na całym świecie: ich brak ma negatywne skutki w obszarze zdrowotnym, edukacyjnym, psychospołecznym i ekonomicznym. Dotyka niemal każdego aspektu życia dziewcząt i kobiet a w konsekwencji wpływa na całe społeczeństwo. Chcemy rozwiązać szereg problemów oraz zmienić sposób myślenia i mówienia o menstruacji – najwyższy czas! – tłumaczy dr hab. Iwona Chmura – Rutkowska z Okresowej Koalicji.

Brak rozmowy z najbliższymi oraz niewystarczająca wiedza nt. własnego ciała powodują, że menstruacja jest kwestią, która niemal nie funkcjonuje w przestrzeni publicznej, a problemy, jakie jej towarzyszą, są ignorowane. Miesiączka to wciąż temat tabu, o którym się nie rozmawia. Przykładem tego są np. dyskusje pod postami o menstruacji w social mediach, które budzą ogromne emocje i kontrowersje, nie tylko wśród męskiej części odbiorców.

„Krwawy problem. Ubóstwo menstruacyjne: dlaczego i jak musimy je zakończyć”. Pierwszy na świecie raport dotyczący higieny menstruacyjnej

Wykluczenie menstruacyjne to realne zagrożenie

Dodatkowo brak dostępu do odpowiednich artykułów menstruacyjnych oraz stygmatyzujące otoczenie może powodować wykluczenie menstruacyjne. Na te, w szczególności narażone są kobiety m.in. z niepełnosprawnością, z przemocowych rodzin/związków, przebywające w zakładach penitencjarnych, w szpitalach czy w kryzysie bezdomności.

– Nie możemy rozwiązać problemu, jeśli pozostawimy go niewidzialnym. Czas przełamać tabu i zacząć normalnie rozmawiać o problemach związanych z menstruacją. Dlatego nawołuję, żeby każdy zdjął czerwoną opaskę. Zobaczenie problemu to pierwszy krok, by zmienić rzeczywistość, w której żyjemy! – mówi Dominika Kulczyk, Prezeska Kulczyk Foundation, która weszła w skład Okresowej Koalicji.

„Podpaski za opaski”

 W terminie 26-28 maja Koalicja organizuje specjalny challenge na Instagramie – za każde zdjęcie osoby z czerwoną opaską na oczach z hasztagiem #podpaskizaopaski Okresowa Koalicja przekaże paczkę podpasek dla dziewczynek i kobiet, które ich potrzebują.

28 maja w Dzień Higieny Menstruacyjnej otworzymy również wystawę zdjęć pod hasłem „Otwórz oczy i zobacz”, pokazującą różne doświadczenia menstruacji i kobiecości na świecie. Fotografie wykonane przez Łukasza Bąka, Tomasza Lazara i Marka Straszewskiego będzie można zobaczyć w Elektrowni Powiśle w Warszawie oraz w Internecie.

Inicjatorem akcji jest Okresowa Koalicja, zrzeszenie organizacji oraz aktywistek/aktywistów i ekspertek/ekspertów działających na rzecz przeciwdziałania problemowi ubóstwa i wykluczenia menstruacyjnego w Polsce. Koalicja powstała 8 marca ogłaszając następne 12 miesięcy (do 8 marca 2022 r.) Rokiem Menstruacji.

miesiączka

Skutki ubóstwa menstruacyjnego

Ubóstwo menstruacyjne stanowi element szerszego problemu, jakim jest zdrowie i higiena menstruacyjna. Jest na tyle złożony i wielowymiarowy, że definiując ubóstwo menstruacyjne należy brać pod uwagę wszystkie jego składowe:

  1. dostęp do preferowanych i odpowiednich środków higienicznych, takich jak tampony lub podpaski;
  2. dostęp do bezpiecznych miejsc do zmiany i utylizacji artykułów menstruacyjnych oraz urządzeń sanitarnych;
  3. znajomość i zrozumienie miesiączki jako procesu biologicznego oraz edukacji nt. zdrowia i higieny menstruacyjnej;
  4. sprzyjające środowisko, w którym temat miesiączki nie jest piętnowany.

Brak możliwości dbania o zdrowie i higienę menstruacyjną powoduje skutki:

  1. zdrowotne: endometriozę, infekcje układu moczowo-płciowego i ból,
  2. psychospołeczne: piętno i poczucie wstydu,
  3. edukacyjne: absencja szkolna i przymusowe porzucanie nauki,
  4. ekonomiczne: ograniczona zdolność do zaangażowania się w pracę zawodową.

Jak inne państwa walczą z ubóstwem menstruacyjnym?

Poważne skutki ubóstwa menstruacyjnego w końcu zaczęły być dostrzegane przez kolejne rządy na świecie. Oto przykłady krajów, które podjęły działania zaradcze:

  • W Szkocji od 2018 r. uczennice i studentki mają darmowy dostęp do podpasek w szkołach, a od 2020 r. dostęp ten rozszerzono dla wszystkich kobiet i osób menstruujących w kraju.
  • W Nowej Zelandii i w Anglii w 2020 roku wprowadzono bezpłatne podpaski i tampony w szkołach.
  • W 2021 r. we Francji wprowadzono darmowe podpaski i tampony na uczelniach.

 Zdrowie i higiena menstruacyjna to kwestie praw człowieka – to prawo do godności, które przysługuje każdemu człowiekowi bez względu na płeć. Niestety, ograniczony dostęp do środków menstruacyjnych i urządzeń sanitarnych oraz stygmatyzujące środowisko powodują, że część społeczeństwa nie może godnie żyć i funkcjonować w czasie menstruacji.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Okresowa Koalicja (@okresowakoalicja)

 

 Tekst napisany na podstawie materiałów przesłanych przez organizacje zrzeszone w ramach Okresowej Koalicji.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.