3 min.
Kichasz, gdy patrzysz na słońce? Biotechnolog Dawid Polak wyjaśnia to zjawisko

Kichanie a patrzenie w słońce / unsplash
09.08.2022
Młoda krew wydłuża życie? Naukowcy w końcu poznali odpowiedź
09.08.2022
„Tam na dole”, „muszelka”, „siusia”. Badanie pokazało, jak Polki nazywają swoje narządy płciowe
09.08.2022
Nie żyje Olivia Newton-John. Gwiazda „Grease” od 30 lat chorowała na nowotwór
08.08.2022
Rewolucja w medycynie. Naukowcy ożywili część komórek u świni, która już nie żyła
08.08.2022
Szczepionka komórkowa na raka coraz bliżej? Pracują nad nią polscy naukowcy
Początek wakacji, środek parku, niebo bez ani jednej chmury. Słońce przygrzewa, rozmarzona wystawiasz do niego twarz… i zaczynasz kichać. Znasz ten scenariusz? Kichanie podczas patrzenia na słońce zdarza się wielu z nas. O zjawisku pisze Dawid Polak, biotechnolog.
Spis treści
Dlaczego kichamy, patrząc na słońce?
„Dlaczego kichamy od patrzenia na słońce? Pierwszy opisał to zjawisko Arystoteles, zadając filozoficzne pytanie: 'Dlaczego ciepło słoneczne powoduje kichanie, a ciepło ognia już nie?’. W naukowy sposób próbował zbadać ten problem w latach 50. XX wieku francuski okulista o nazwisku Sedan. Odkrył on, że niektórzy jego pacjenci zaczynali kichać, kiedy stosował oftalmoskop podczas badania siatkówki oka” – tak zaczyna swój post na Instagramie Dawid Polak, biotechnolog.
Naukowcy uważają, że światło jest odpowiedzialne za tzw. „odruch kichania spowodowany światłem”, czyli ACHOO (z ang. Autosomal Compelling Helio-Opthalmic Outburst, w języku polskim jest też stosowana nazwa Autosomalny Posłoneczny Syndrom Intensywnego Kichania, czyli APSIK).
„Odruch ten występuje mniej więcej u jeden czwartej populacji i jak udowodnili badacze jest on dziedziczony autosomalnie dominująco. Znaczy to, że jeżeli jeden z rodziców taki odruch wykazuje, to istnieje 50 proc. szansy, że dziecko będzie również kichało po spojrzeniu na światło słoneczne. Istnieją też badania mówiące, że ACHOO jest nie tyle dziedziczone co nabywane w trakcie naszego życia. Z obserwacji wynika, że przedstawiciele białej rasy dotknięci są zespołem ACHOO na poziomie ok. 23-38 proc., podczas kiedy chodziło o rasę czarną, było to zjawisko bardzo rzadkie, bo dotyczące ok. 2-8 proc. osób” – wyjaśnia ekspert.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Co wywołuje kichanie, podczas patrzenia na słońce?
Jak wyjaśnia biotechnolog, jedna z teorii mówi, że odpowiada za to podrażnienie nerwu trójdzielnego (nerw czaszkowy).
„Tenże nerw unerwia zarówno mięśnie żucia, jak i śluzówkę nosa czy gruczoł łzowy. Stąd też podejrzenia o jego udziale w omawianym zjawisku” – dodaje ekspert.
Druga teoria mówi o uogólnieniu przywspółczulnym.
„Przywspółczulny układ nerwowy jest elementem autonomicznego unerwienia, dzięki któremu mózg wysyła różne impulsy do różnych części naszego ciała. Czasem jednak mózg może się pomylić, przez co źrenica, na którą padło intensywne światło, pobudza uogólnionym kanałem również inne struktury, w tym wypadku – błonę śluzową nosa. Błona śluzowa nosa otrzymuje sygnał, że została podrażniona, czego efektem jest kichnięcie” – pisze Dawid Polak.
Dawid Polak – kim jest?
Dawid Polak jest biotechnologiem i popularyzatorem nauki, jak sam o sobie pisze. Jego profil na Instagramie @biotech.geek, na którym dzieli się wiedzą, obserwuje ponad 38 tys. internautek i internautów.
Wyświetl ten post na Instagramie
Udostępnij!
Zobacz także
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Polecamy

09.08.2022
„Kiedyś lekarze mówili, że parkinson lubi spokój. Teraz zmieniają zdanie. Po diagnozie trzeba się szybko otrząsnąć”

08.08.2022
Klątwa MONW, czyli otyłość, której nie widać. Jak ją rozpoznać i jak z nią walczyć, mówi Klaudia Wiśniewska, dietetyczka

07.08.2022
Joanna Jędrusik: „Tinder zapełnia jakąś pustkę, a jednocześnie inne pustki tworzy”

06.08.2022