Przejdź do treści

Kieliszek czerwonego wina dziennie poprawi pracę serca? Naukowcy obalili słynny mit

Kobieta z kieliszkiem w dłoni
Kieliszek czerwonego wina dziennie poprawi pracę serca? Naukowcy obalili słynny mit / iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Żadna ilość alkoholu nie jest dobra dla serca, grzmią naukowcy ze Światowej Federacji Serca (World Heart Federation). „Twierdzenia takie to nie tylko dowód na brak wiedzy, ale również próba wprowadzenia w błąd opinii publicznej” – napisała w oświadczeniu członkini WHF prof. Monika Arora.

Alkohol i jego dobroczynne działanie

W weekend często sięgasz po lampkę wina? Czasem i w tygodniu delektujesz się alkoholowym trunkiem, by ukoić nerwy po ciężkim dniu w pracy? Wśród społeczeństwa panuje powszechny pogląd, że kieliszek wina od czasu do czasu jest wręcz wskazany dla lepszej pracy serca. Jak jednak podkreślają naukowcy ze Światowej Federacji Serca, powtarzanie tezy o dobroczynnym działaniu alkoholu przynosi więcej szkody niż pożytku.

Eksperci w nowym dokumencie, zatytułowanym „Wpływ spożywania alkoholu na zdrowie układu sercowo-naczyniowego: mity i miary”, stanowczo zaznaczyli, że każdy poziom alkoholu może mieć niekorzystny wpływ na zdrowie. Wskazali, że delektowanie się wysoko procentowymi trunkami to główny czynnik ryzyka – nie tylko chorób układu krążenia, ale i rozwoju nowotworów, chorób układu pokarmowego oraz chorób zakaźnych i urazów. Zdaniem kardiologów spożywanie alkoholu ma istotny wpływ na wystąpienie choroby wieńcowej, udaru, niewydolności serca, nadciśnieniowej choroby serca, kardiomiopatii, migotania przedsionków i tętniaka.

„Dowód na brak wiedzy i próba wprowadzenia w błąd”

Eksperci wymienili również, że w 2019 roku z powodu alkoholu zmarło ponad 2,4 miliona osób, co stanowi 4,3 proc. wszystkich zgonów na świecie i 12,6 proc. zgonów mężczyzn w wieku od 15 do 49 lat. Alkohol jest substancją psychoaktywną i szkodliwą, która może powodować znaczne szkody w ludzkim ciele, zaznaczyli.

Odnieśli się również do badań, które twierdzą, że alkohol może chronić przed chorobami układu krążenia. Jak wyjaśnili, badania te w dużej mierze są czysto obserwacyjne i nie uwzględniają innych czynników, takich jak wcześniejsze schorzenia i historia alkoholizmu u osób uważanych za abstynentów. Podkreślili, że do tej pory nie znaleziono wiarygodnej korelacji między umiarkowanym spożyciem alkoholu a niższym ryzykiem chorób serca.

„Przedstawianie alkoholu jako niezbędnego do dynamicznego życia społecznego odwróciło uwagę od szkód związanych z jego piciem, podobnie jak częste i szeroko nagłaśniane twierdzenia, że kieliszek czerwonego wina dziennie może zapewnić ochronę przed chorobami układu krążenia. Twierdzenia takie to nie tylko dowód na brak wiedzy, ale również próba wprowadzenia w błąd opinii publicznej przez osoby związane z przemysłem alkoholowym” – napisała w komunikacie prasowym członkini WHF prof. Monika Arora.

 

Źródło: world-heart-federation.org

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.