2 min.
Koenzym Q-10 (ubichinon) i jego właściwości

Koenzym Q (ubichinon)
Znajdziesz w: podrobach, m.in. w wątrobie i sercu; czerwonym mięsie, zwłaszcza wołowym; rybach; natce pietruszki; awokado; orzechach i sezamie; warzywach kapustnych.
Spis treści
Koenzym Q-10 (ubichinon) – dzienne zapotrzebowanie, właściwości i zastosowanie
Zapotrzebowanie dobowe: 30–200 mg
Rola: wewnętrzny antyoksydant organizmu, chroniący szczególnie naczynia krwionośne i serce, w większej ilości występuje też w nerkach, trzustce i wątrobie; udział we wzroście i przemianach energetycznych komórek; procesy odpornościowe; obniżanie poziomu cukru we krwi.
Zastosowanie: nadciśnienie tętnicze, wysoki poziom cholesterolu LDL i choroby serca; paradontoza; uzupełnienie poziomu tego składnika u palaczy i osób w podeszłym wieku.
Koenzym Q-10 (ubichinon) – skutki niedoboru i przedawkowania
Objawy niedoboru: osłabienie i chroniczne zmęczenie; napady padaczkowe.
Skutki nadmiaru: zmęczenie, utrata apetytu, zawroty i bóle głowy, nadwrażliwość na światło, bezsenność; zgaga i zaburzenia żołądkowe, m.in. biegunka. Koenzymu Q nie należy łączyć z niektórymi lekami, m.in. obniżającymi ciśnienie krwi i poziom cholesterolu czy przeciwzakrzepowymi, bo wchodzi z nimi w interakcje.
Koenzym Q-10 (ubichinon) – źródła w pożywieniu
Źródła: podroby, m.in. wątroba i serce; czerwone mięso, zwłaszcza wołowe; ryby; natka pietruszki; awokado; orzechy i sezam; soja i olej sojowy; oliwa; olej z pestek winogrona; warzywa kapustne. Ogrzewanie tych produktów częściowo niszczy koenzym Q.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

24.03.2023
Są wyrafinowanymi myśliwymi, którzy w wymyślny sposób uśmiercają swoje ofiary. Czy grzyby mogą uratować świat?

24.03.2023
Uważano, że ich przyczyną może być smutek, post, a nawet ciąża. Jak kiedyś leczono galopujące suchoty, czyli gruźlicę

22.03.2023
„Neurolog uznał, że nie mam zespołu Tourette’a, bo nie mam tiku przeklinania, który dotyczy 10 proc. chorych” – mówi Piotr, który z zaburzeniem tym żyje od 25 lat

21.03.2023