Przejdź do treści

Koniec z refundacją ważnego leku dla pacjentów z cukrzycą. Ceny wzrosną ponad dwukrotnie

W Polsce mamy obecnie 3 mln diabetyków\ źródło:IStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Jeszcze tylko do końca roku chorzy na cukrzycę będą mogli nabyć insulinę w atrakcyjnej cenie. Tylko do tego czasu insulina Tresiba będzie bowiem refundowana. Producent leku zdecydował, że od 1 stycznia 2023 roku to się zmieni. Pacjenci będą musieli wydać znacznie więcej.

Na ten lek pacjent nie dostanie dofinansowania

Diabetycy muszą codziennie przyjmować insulinę. Stosowanie odpowiednich preparatów, obok odpowiedniej diety, jest podstawą leczenia cukrzycy. Choroba ta generuje duże koszta. A będą one jeszcze większe, bo popularny roztwór insuliny do wstrzykiwania, mający na celu obniżenie stężenia glukozy we krwi, nie będzie od nowego roku objęty refundacją. O jaki preparat dokładnie chodzi? Jest to:

  •  Tresiba, insulinum degludecum, roztwór do wstrzykiwań we wkładzie, 100 j/ml, 5 wkł.po 3 ml (Penfill), GTIN: 05909991107833
  • Tresiba, insulinum degludecum, roztwór do wstrzykiwań we wstrzykiwaczu, 200 j/ml, 3 wstrzykiwacze po 3 ml (FlexTouch), GTIN: 05909991107864

Oba preparaty jeszcze są dostępne ze zniżką w ramach wskazań refundacyjnych. Pacjenci posiadający zniżkową receptę mogą ją kupić w następujących cenach:

  • Tresiba, 100 j/ml, 5 wkł.po 3 ml (Penfill) – 99,09 zł
  • Tresiba, 3 wstrzykiwacze po 3 ml (FlexTouch) – 116,93 zł

Jednocześnie oba preparaty przysługują bezpłatnie osobom po 75. roku życia – na mocy uprawnienia dodatkowego „S”.

„Minister Zdrowia informuje, że decyzja o braku kontynuowania refundacji jest autonomiczną decyzją Novo Nordisk Pharma Sp. z o.o., a produkt Tresiba będzie mógł być ponownie objęty refundacją, o ile firma złoży odpowiedni wniosek, spełniający warunki opisane w ustawie o refundacji” – informuje resort.

Jednak producent zastrzegł, że refundacji od nowego roku nie będzie.

Leki bez zniżek obecnie kosztują:

  • Tresiba, 100 j/ml, 5 wkł.po 3 ml (Penfill) – 206,17 zł
  • Tresiba, 3 wstrzykiwacze po 3 ml (FlexTouch) – 245,42 zł

Nie wiadomo jednak, ile będzie kosztować insulina po 1 stycznia 2023 roku.

Cukrzyca – co to za choroba?

Cukrzyca to choroba autoimmunologiczna. Jest ona efektem zaburzonego działania lub wydzielania insuliny (hormonu wytwarzanego przez trzustkę). To z kolei doprowadza do zaburzenia przemiany materii węglowodanów, białek oraz lipidów.

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia problem cukrzycy dotyczy prawie pół miliarda osób, a w Polsce choruje na nią ponad 3 miliony osób. Cukrzyca to choroba rozwijająca się w efekcie zaburzeń gospodarki węglowodanowo-insulinowej. Cechą wspólną wszystkich rodzajów cukrzycy jest zbyt wysoki poziom glukozy we krwi (hiperglikemia), jednak prowadzą do tego różne mechanizmy.

W zależności od tego, co odpowiada za podwyższone stężenie glukozy, można wyróżnić kilka typów cukrzycy – typ 1 i 2, cukrzycę ciężarnych, cukrzycę wtórną, a także wymykające się wymienionym definicjom rodzaje cukrzycy – LADA i MODY.

źródło: mgr.farm

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.