Przejdź do treści

Koronarografia: co to za badanie? Jak się do niego przygotować i jakie może mieć powikłania?

koronarografia serca - czerwone serce i stetoskop
Fot. hui_u / Adobe
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
10 rzeczy, które możesz zrobić, aby łatwiej osiągnąć orgazm
Orgazm? Proszę bardzo! Poznaj 10 sposobów, aby łatwiej go osiągnąć
zakochana para
„Nieszczerość tylko pozornie oszczędza komuś przykrości. W rzeczywistości dostarcza jej w nadmiarze, ale z opóźnionym zapłonem”. O szczerości w relacjach rozmawiamy z psycholog Katarzyną Łapińską
Desery
Szefowie kuchni kontra rak piersi. Pink Pudding Challenge promuje zdrowe jedzenie i zapobiega nowotworom
młoda kobieta w czarnych ciuchach stoi na scenie podczas konferencji tedx
„Rak szyjki macicy jest winą chorej” – mocne słowa artystki, której choroba zmieniła życie
„Cała prawda o programie SZMATA 4+” – obrzydliwy mem, który uderza we wszystkie matki

Koronarografia to angiografia naczyń wieńcowych. Polega na podaniu do naczyń kontrastu, który wybarwia je i umożliwia ich ocenę za pomocą promieniowania rentgenowskiego (RTG). Badanie jest bezbolesne, jednakże może nieść za sobą kilka poważnych powikłań. Istnieje wiele wskazań do wykonania koronarografii.

Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami

Zuzanna Pujanek
dr n. med.

Koronarografia serca to inaczej koronarografia naczyń wieńcowych. W zasadzie prawidłowa nazwa procedury to angiografia naczyń wieńcowych. Badanie jest określane jako procedura zabiegowa, która polega na podaniu kontrastu. Związek chemiczny wybarwia naczynia serca i umożliwia ich obrazowanie z użyciem promieni rentgenowskich. Dzięki temu możliwe jest określenie stanu tętnic, zaawansowania zmian miażdżycowych, funkcjonowania lewej komory serca, a także skuteczności wcześniejszego leczenia (w przypadku koronarografii kontrolnej). Zabieg koronarografii jest bezbolesny. Przy koronarografii wskazania obejmują wiele stanów związanych bezpośrednio z różnymi postaciami choroby niedokrwiennej serca. Powikłania po koronarografii zdarzają się, jednakże nie są one częste i zabieg uważany jest za bezpieczny.

Co to jest koronarografia serca?

Koronarografia jest badaniem dość powszechnie stosowanym, zwłaszcza że we współczesnym świecie zdecydowanie wzrasta liczba pacjentów z chorobami mięśnia sercowego. Zabieg wykonywany jest w celach diagnostycznych i leczniczych. Jest to badanie inwazyjne, które umożliwia ocenę naczyń wieńcowych, głównie pod kątem zmian miażdżycowych i zatorowych. Istotą badania jest podanie środka kontrastowego, dzięki któremu wybarwiają się naczynia serca i możliwe jest ich obserwowanie za pomocą promieniowania rentgenowskiego.

Mężczyzna z wynikiem badania EKG

Koronarografia serca: jakie są wskazania do zabiegu?

Wskazań do koronarografii jest wiele. Przede wszystkim związane są one z różnymi chorobami układu krążenia. Najważniejszym wskazaniem do pilnego zabiegu jest świeży zawał serca. Ponadto koronarografię diagnostyczną wykonuje się w przypadku stabilnej choroby wieńcowej, podejrzenia zwężeń w naczyniach wieńcowych. Do koronarografii wskazaniem są także bóle wieńcowe po przebytym zawale mięśnia sercowego oraz nawrót dolegliwości bólowych po krótkim okresie poprawy. Czasami koronarografia jest także wskazana przy zaburzeniach rytmu serca, wadach zastawkowych. Lekarz może zalecić wykonanie zabiegu, jeżeli badania diagnostyczne (a zwłaszcza próby obciążeniowe) wykazują nieprawidłowości. Zabieg koronarografii wykonywany jest także w każdym przypadku nagłego zatrzymania krążenia o nieznanej etiologii. Częsta jest koronarografia po zawale w celu oceny prawidłowości przebiegu dotychczasowego leczenia.

Koronarografia – przygotowanie

Przygotowanie do koronarografii nie jest trudne. Przede wszystkim w dniu zabiegu należy pozostawać na czczo. Podczas wcześniejszej rozmowy z lekarzem dowiadujemy się, jakie leki przyjąć w dniu badania, a jakie pominąć (ważne jest, aby samodzielnie o tym nie decydować). Z racji tego, że zabieg może być wykonany z dostępu przez tętnicę promieniową lub udową, należy ogolić pachwiny. Kobiety powinny ponadto zmyć lakier do paznokci, który może zaburzać niektóre odczyty ważne dla monitorowania stanu ogólnego podczas procedury. Pozostałe elementy przygotowania pacjenta do koronarografii są indywidualne i lekarz omówi je z chorym przed zabiegiem.

Zobacz także

Koronarografia: przebieg i bezpieczeństwo

Sam zabieg nie jest długi i zwykle trwa około 30–45 minut. Często pacjenci pytają, czy koronarografia boli. To zabieg raczej bezbolesny, nieprzyjemności porównywalne są z pobraniem krwi. Czy koronarografia jest bezpieczna? Mimo iż po zabiegu mogą wystąpić powikłania, zdarzają się one rzadko i badanie uważane jest za bezpieczne.

Powikłaniami koronarografii mogą być zmiany naczyniowe w postaci krwiaka, tętniaka rzekomego, zatoru lub zakrzepu. Zdarzają się one jednak stosunkowo rzadko. Częstszymi powikłaniami po koronarografii są reakcje alergiczne na kontrast oraz niewydolność nerek po podaniu środka kontrastowego. Należy jednak pamiętać, że takie działania uboczne również nie dotyczą wielu pacjentów.

Koronarografia – przeciwwskazania

W zasadzie istnieje jedno bezwzględne przeciwwskazanie do koronarografii – brak zgody chorego na wykonanie zabiegu. Pozostałe przeciwwskazania mają charakter względny, często nie są przeciwwskazania samymi w sobie, a jedynie stanami, które wymagają dodatkowego postępowania. Należą do nich m.in.: zaawansowana niewydolność nerek, obrzęk płuc, świeżo przebyty udar mózgu, ciężka niedokrwistość, czynne krwawienie z przewodu pokarmowego, zaburzenia gospodarki elektrolitowej.

Najnowsze w naszym serwisie

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy

Zainteresują cię również:

Noga z zaznaczonym na czerwono punktem pięty

Czym jest i jak wygląda ostroga piętowa? Przyczyny, objawy i leczenie schorzenia powstałych w wyniku zmian zapalnych włókien

Lekarka w okularach robi badanie okulistyczne pacjentce w krótkich włosach

Bielmo na oku – przyczyny, objawy i leczenie zmętnienia rogówki. Czy można zapobiec temu schorzeniu?

Tabletki na drewnianej dużej łyżce

Neuroleptyki – wskazania, rodzaje oraz działanie leków przeciwpsychotycznych. Jakie zaburzenia się nimi leczy?

Olulista wykonuje pacjentce badanie okulistyczne

Zwyrodnienie plamki żółtej – przyczyny i objawy. Jak wygląda leczenie schorzenia?

Lekarz pokazuje mężczyźnie zdjęcie rentgenowskie kręgoslupa

Zwyrodnienie kręgosłupa – obraz choroby, przyczyny i leczenie. Jakimi ćwiczeniami można spowolnić rozwój choroby?

Wykrzywione dłonie starszej kobiety

Jak wygląda choroba zwyrodnieniowa stawów, czyli osteoartroza wielostawowa, gonartroza, koksartroza i inne

Kobieta w szarej bluzce leży na łóżku z termoforem

Jaka jest przyczyna tworzenia się skrzepów podczas okresu i o czym to świadczy? Czy okres ze skrzepami jest groźny?

Kobieta stoi przed lustrem i trzyma się jedną ręką za skroń, a drugą pod okiem

Neuropatia obwodowa – jakie są jej przyczyny i objawy? Leczenie obwodowych bólów neuropatycznych

Lekarka oglądająca zdjęcie roentgenowskie płuc.

Co to jest niedodma płuc? Objawy, diagnostyka obrazowa, leczenie. Czynniki zwiększające ryzyko wystąpienia

oko kobiety wpisane w różne algorytmy

Irydologia, czyli czytanie zdrowia z oczu. Na czym polega ta metoda i gdzie wykonać takie badanie?

Kobieta cierpiąca na otosklerozę podczas badania laryngologicznego.

Otoskleroza – leczenie operacyjne i zachowawcze, objawy choroby

Kobieta odczuwająca szum w głowie trzyma się za skronie.

Co oznacza ciągły szum w głowie? Przyczyny i postępowanie lecznicze