Przejdź do treści

Koronarografia: co to za badanie? Jak się do niego przygotować i jakie może mieć powikłania?

koronarografia serca - czerwone serce i stetoskop
Fot. hui_u / Adobe
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
termofor
Masz bolesne miesiączki? Poznaj 6 sposobów na złagodzenie bólów menstruacyjnych
„Wiele przepłakałam, bo straciłam najważniejszą część wyglądu każdej kobiety. Teraz wiem, że nie jestem z tego powodu gorsza”. Kobiety pokazują, że mimo łysienia czują się atrakcyjne
Zdrowy obiad za dychę
Przepisy na zdrowy obiad do 10 złotych!
3 problemy ze skórą głowy
Bulion, sałatka, a może stir-fry? Algożercy, szykujcie się na ucztę!

Koronarografia to angiografia naczyń wieńcowych. Polega na podaniu do naczyń kontrastu, który wybarwia je i umożliwia ich ocenę za pomocą promieniowania rentgenowskiego (RTG). Badanie jest bezbolesne, jednakże może nieść za sobą kilka poważnych powikłań. Istnieje wiele wskazań do wykonania koronarografii.

Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami

Zuzanna Pujanek
dr n. med.

Koronarografia serca to inaczej koronarografia naczyń wieńcowych. W zasadzie prawidłowa nazwa procedury to angiografia naczyń wieńcowych. Badanie jest określane jako procedura zabiegowa, która polega na podaniu kontrastu. Związek chemiczny wybarwia naczynia serca i umożliwia ich obrazowanie z użyciem promieni rentgenowskich. Dzięki temu możliwe jest określenie stanu tętnic, zaawansowania zmian miażdżycowych, funkcjonowania lewej komory serca, a także skuteczności wcześniejszego leczenia (w przypadku koronarografii kontrolnej). Zabieg koronarografii jest bezbolesny. Przy koronarografii wskazania obejmują wiele stanów związanych bezpośrednio z różnymi postaciami choroby niedokrwiennej serca. Powikłania po koronarografii zdarzają się, jednakże nie są one częste i zabieg uważany jest za bezpieczny.

Co to jest koronarografia serca?

Koronarografia jest badaniem dość powszechnie stosowanym, zwłaszcza że we współczesnym świecie zdecydowanie wzrasta liczba pacjentów z chorobami mięśnia sercowego. Zabieg wykonywany jest w celach diagnostycznych i leczniczych. Jest to badanie inwazyjne, które umożliwia ocenę naczyń wieńcowych, głównie pod kątem zmian miażdżycowych i zatorowych. Istotą badania jest podanie środka kontrastowego, dzięki któremu wybarwiają się naczynia serca i możliwe jest ich obserwowanie za pomocą promieniowania rentgenowskiego.

Mężczyzna z wynikiem badania EKG

Koronarografia serca: jakie są wskazania do zabiegu?

Wskazań do koronarografii jest wiele. Przede wszystkim związane są one z różnymi chorobami układu krążenia. Najważniejszym wskazaniem do pilnego zabiegu jest świeży zawał serca. Ponadto koronarografię diagnostyczną wykonuje się w przypadku stabilnej choroby wieńcowej, podejrzenia zwężeń w naczyniach wieńcowych. Do koronarografii wskazaniem są także bóle wieńcowe po przebytym zawale mięśnia sercowego oraz nawrót dolegliwości bólowych po krótkim okresie poprawy. Czasami koronarografia jest także wskazana przy zaburzeniach rytmu serca, wadach zastawkowych. Lekarz może zalecić wykonanie zabiegu, jeżeli badania diagnostyczne (a zwłaszcza próby obciążeniowe) wykazują nieprawidłowości. Zabieg koronarografii wykonywany jest także w każdym przypadku nagłego zatrzymania krążenia o nieznanej etiologii. Częsta jest koronarografia po zawale w celu oceny prawidłowości przebiegu dotychczasowego leczenia.

Koronarografia – przygotowanie

Przygotowanie do koronarografii nie jest trudne. Przede wszystkim w dniu zabiegu należy pozostawać na czczo. Podczas wcześniejszej rozmowy z lekarzem dowiadujemy się, jakie leki przyjąć w dniu badania, a jakie pominąć (ważne jest, aby samodzielnie o tym nie decydować). Z racji tego, że zabieg może być wykonany z dostępu przez tętnicę promieniową lub udową, należy ogolić pachwiny. Kobiety powinny ponadto zmyć lakier do paznokci, który może zaburzać niektóre odczyty ważne dla monitorowania stanu ogólnego podczas procedury. Pozostałe elementy przygotowania pacjenta do koronarografii są indywidualne i lekarz omówi je z chorym przed zabiegiem.

Zobacz także

Koronarografia: przebieg i bezpieczeństwo

Sam zabieg nie jest długi i zwykle trwa około 30–45 minut. Często pacjenci pytają, czy koronarografia boli. To zabieg raczej bezbolesny, nieprzyjemności porównywalne są z pobraniem krwi. Czy koronarografia jest bezpieczna? Mimo iż po zabiegu mogą wystąpić powikłania, zdarzają się one rzadko i badanie uważane jest za bezpieczne.

Powikłaniami koronarografii mogą być zmiany naczyniowe w postaci krwiaka, tętniaka rzekomego, zatoru lub zakrzepu. Zdarzają się one jednak stosunkowo rzadko. Częstszymi powikłaniami po koronarografii są reakcje alergiczne na kontrast oraz niewydolność nerek po podaniu środka kontrastowego. Należy jednak pamiętać, że takie działania uboczne również nie dotyczą wielu pacjentów.

Koronarografia – przeciwwskazania

W zasadzie istnieje jedno bezwzględne przeciwwskazanie do koronarografii – brak zgody chorego na wykonanie zabiegu. Pozostałe przeciwwskazania mają charakter względny, często nie są przeciwwskazania samymi w sobie, a jedynie stanami, które wymagają dodatkowego postępowania. Należą do nich m.in.: zaawansowana niewydolność nerek, obrzęk płuc, świeżo przebyty udar mózgu, ciężka niedokrwistość, czynne krwawienie z przewodu pokarmowego, zaburzenia gospodarki elektrolitowej.

Najnowsze w naszym serwisie

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

stanik

„Proszę ściągnąć stanik” – mówi lekarz podczas badania. Czy zawsze należy się na to zgadzać?

Wino – wiesz, ile możesz wypić? Sprawdź, zanim sięgniesz po kieliszek

kobieta przed komputerem

„Im bardziej napinasz szyję, tym mocniej „ciągniesz” również za nerwy, które przechodzą przez nadgarstek”. Fizjoterapeuta o syndromie biurowego nadgarstka

istockphoto.com

5 codziennych zagrożeń dla kręgosłupa

istockphoto.com

Serce: 5 sygnałów ostrzegawczych

Masz cerę naczynkową? Zobacz, dlaczego fotoprotekcja jest dla ciebie tak ważna! Ostrzegają dermatolożki z Dermatolook

klimatyzacja

Klimatyzacja – poznaj jej plusy i minusy

Chcesz obniżyć poziom złego cholesterolu? Pokochaj białe owoce i warzywa!

swędząca skóra

Dlaczego skóra swędzi? Sprawdź, jaka może być przyczyna problemu

paznokcie

Paznokcie mówią wiele o twoim zdrowiu. Sprawdź, jakie ostrzeżenia mogą ci wysyłać

kobieta ucząca się reanimacji

Reanimacja a resuscytacja. Jaka jest różnica? Jak je przeprowadzić?

kobieta przemawia do publiczności

Stres popijasz kawą? Uważaj na serce. O tym, czy przyspieszone bicie serca jest dla nas groźne, mówi kardiolog

Migrena na talerzu. Czego nie jeść, by uniknąć bólu głowy?

„W pierwszej kolejności pobiera się serce, następnie płuca, wątrobę, trzustkę i na końcu nerki”. Panna Chirurg, czyli dziewczyna przy stole operacyjnym, opowiada jak wygląda procedura przeszczepiania

Twój chłopak chrapie? To mogą być objawy problemów z sercem

Twój chłopak chrapie? To może być zwiastun problemów z sercem

kobieta w stanie lękowym

Stany lękowe – jak i dlaczego powstają? Pokonywanie lęku

Jak pomóc, gdy ktoś się zadławi?

Kobieta w szpitalu

7 faktów o zaburzeniach krzepliwości krwi, które trzeba znać

Biegacz ze zdjętymi butami sportowymi i skręconą kostką siedzi na ziemi

Objawy i sposoby leczenia skręconej kostki

kobieta na ćwiczeniach

Tiki nerwowe – jakie są przyczyny, rodzaje i objawy powtarzalnych ruchów mięśni?

Młoda dziewczyna siedzi za biurkiem. Ma okulary, trzyma się za klatkę piersiową. Prawdopodobnie boli ją serce

Odczuwasz lęk, niepokój i nierówne bicie serca? Sprawdź, jakie są tego przyczyny

Dziewczyna z długimi włosami, uśmiecha się i pokazuje język

Co można wyczytać z języka? Kolor, nalot i faktura mówią dużo o twoim stanie zdrowia

5-10-8 – prosta zasada zdrowego serca

ilustracja przedstawiająca neuroprzekaźniki

Rola neuroprzekaźników w poprawnym funkcjonowaniu organizmu