4 min.
L karnityna – Sprawdź czym jest, jak działa i jakie ma korzyści!

L karnityna to substancja, która pojawia się bardzo często przy tematach odchudzania, treningów, budowania masy ciała czy prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Wiele osób stosuje również suplementację tą substancją, licząc na pozytywne efekty na wielu płaszczyznach. Czym zatem jest L karnityna, jak działa i kiedy warto ją stosować? Odpowiedzi na te pytania prezentujemy poniżej.
Spis treści
L karnityna — czym jest?
L karnityna to organiczny związek chemiczny. Występuje on w naszym organizmie naturalnie oraz w niektórych produktach żywnościowych. L karnityna jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu, który sam ją również wytwarza. Związek ten należący do grupy aminokwasów jest głównie wytwarzany przez naszą wątrobę i w nieco mniejszym stopniu przez serce, mięśnie szkieletowe, jelita i nerki. Karnityna tworzy się w naszym organizmie z dwóch substancji — metioniny i lizyny, wskutek czego znajdziemy ją w naszym ciele w formie L karnityny.
Jak działa L karnityna?
Działanie L karnityny to nieco skomplikowany proces. Polega on na tym, iż transportuje kwasy tłuszczowe do mitochondriów, gdzie są przetwarzania energię. L karnityna wpływa też na aktywność hormonu testosteronu i tarczycy. Ważnym działaniem L karnityny jest również branie udziału w metabolizmie węglowodanów. Najprościej ujmując cały proces, L karnityna przyczynia się do efektywniejszego wykorzystywania tłuszczów i do produkcji większej ilości energii z niego. Dzięki temu możemy zahamować odkładanie się tkanki tłuszczowej w organizmie oraz ją redukować. Mamy też więcej siły na trenowanie oraz ogólne funkcjonowanie.
L karnityna jest bezpieczną substancją. Jej nieodpowiednie używanie może spowodować jedynie np. okresowy ból brzucha, biegunkę czy nudności. Takie skutki uboczne nie powinny jednak zachęcać do nadużywania tego związku lub stosowania go niezgodnie z przeznaczeniem.
L karnityna a odchudzanie
L karnityna bardzo często pojawia się w świetle odchudzania i przez wiele osób jest niezwykle chwalona w tym procesie. W rzeczywistości samodzielnie L karnityna nie jest “złotym środkiem” na odchudzanie i samoistne jej przyjmowanie nie spowoduje nagłej utraty wagi ciała. Jej największym plusem jest istotna pomoc w odchudzaniu. Jeśli będziemy stosowali odpowiednią dietę oraz tryb życia i aktywność fizyczną, L karnityna pomoże nam redukować tkankę tłuszczową, zapobiegnie jej odkładaniu się oraz da nam więcej siły na wykonywanie ćwiczeń. L karnityna zapobiega również nadmiernemu wykorzystywaniu glikogenu, gdyż pomaga wykorzystywać do produkcji energii kwasy tłuszczowe.
L karnityna — suplementacja i korzyści
Jeśli zależy nam na utrzymaniu odpowiedniego poziomu L karnityny w organizmie, możemy skorzystać z suplementacji tym związkiem. Dzienna zalecana dawka L karnityny waha się między 500 mg a 2000 mg. Samo suplementowanie L karnityną powinno odbywać się przy spożywaniu głównie węglowodanów prostych. Pomoże to zwiększyć wchłanianie się substancji, która standardowo wynosi ok. 20%.
Regularne przyjmowanie L karnityny zapobiega powstawaniu niedoborów oraz doprowadza do poprawy funkcjonowania naczyń krwionośnych. Ważnym plusem posiadania odpowiedniej ilości tego związku w organizmie jest redukcja chronicznego zmęczenia. L karnityna poprawia również funkcjonowanie mózgu oraz redukcję tkanki tłuszczowej.
Dla kogo przeznaczona jest suplementacja L karnityną?
Istnieje kilka sytuacji, w których przyjmowanie L karnityny jest korzystne i wskazane. Z pewnością będzie to sytuacja, kiedy chcemy zwiększyć wydolność naszego organizmu i kiedy trenujemy np. sporty wytrzymałościowe. L karnityna pomaga również pośrednio pozbywać się tkanki tłuszczowej dzięki swoim skutkom działania. O tej substancji i jej suplementacji nie powinni zapominać również weganie i wegetarianie, gdyż w pożywieniu L karnityna dostępna jest głównie właśnie w mięsie i produktach zwierzęcych. L karnityna zalecana jest również w celach leczniczych do poprawienia funkcjonowania układu sercowo naczyniowego, choć w tym wypadku o suplementacji powinien powiadomić nas lekarz.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

22.03.2023
„Neurolog uznał, że nie mam zespołu Tourette’a, bo nie mam tiku przeklinania, który dotyczy 10 proc. chorych” – mówi Piotr, który z zaburzeniem tym żyje od 25 lat

21.03.2023
„Czym innym jest spędzać z dzieckiem czas i pytać je o różne rzeczy, a czym innym węszyć, podglądać, nasłuchiwać. To forma agresji”. O nadopiekuńczych rodzicach mówi psycholożka Magdalena Halicka

20.03.2023
„Dla osoby głuchej język polski jest językiem obcym. We własnym kraju czujemy się jak obcokrajowcy” – mówi Zuzanna Szymańska z Akademii Młodych Głuchych

20.03.2023