4 min.
Lekarz reumatolog – jakie schorzenia leczy specjalista z dziedziny reumatologii?

Fot. Khunatorn / stock.adobe.com
Reumatolog jest lekarzem specjalizującym się w diagnostyce i leczeniu chorób układu kostno-stawowego oraz schorzeń tkanki łącznej o podłożu zapalnym. Jego rolą jest także prowadzenie szeregu działań o charakterze profilaktycznym. Kiedy należy udać się na wizytę do reumatologa?
Spis treści
Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami
Marta Dąbrowska
lekarz
Schorzenia reumatyczne kojarzą się najczęściej z przypadłościami osób starszych. Bóle kości, stawów czy mięśni nie są jednak zarezerwowane dla konkretnego wieku. Ich leczeniem zajmuje się właśnie reumatolog, a w przypadku najmłodszych pacjentów – reumatolog dziecięcy. Skierowanie do specjalisty w publicznej placówce otrzymuje się od lekarza rodzinnego, jednak można również wybrać wizytę prywatną. Jakie objawy powinny skłonić do konsultacji z reumatologiem?
Kim jest lekarz reumatolog?
Reumatolog to lekarz, który po ukończeniu studiów wyższych na kierunku lekarskim odbył staż, a także specjalizację z dziedziny reumatologii zakończoną egzaminem państwowym. Dyscyplina, którą się zajmuje, wchodzi w skład medycyny wewnętrznej. Skupiona jest na rozpoznawaniu, leczeniu i profilaktyce chorób reumatycznych kości i stawów oraz stanów zapalnych tkanki miękkiej. Zadaniem reumatologa jest więc objęcie pacjenta kompleksową opieką, która ma na celu poprawę stanu zdrowia i komfortu życia.
Dodatkowo reumatolog dziecięcy odpowiedzialny jest za kontakt z najmłodszymi pacjentami. Powinien więc wyróżniać się odpowiednim podejściem nacechowanym wyjątkową empatią i cierpliwością. Rolą reumatologa dziecięcego jest bowiem nie tylko prowadzenie leczenia, ale również wytłumaczenie związanych z nim zagadnień w prosty i przystępny sposób.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Co leczy reumatolog?
Lekarz reumatolog zajmuje się diagnostyką i leczeniem wielu różnorodnych chorób związanych z nieprawidłowościami w funkcjonowaniu układu kostno-stawowego lub tkanki łącznej. Do najczęściej spotykanych należą m.in.:
- reumatoidalne zapalenie stawów,
- twardzina układowa,
- dna moczanowa,
- choroba zwyrodnieniowa stawów,
- zapalenie naczyń,
- osteoporoza,
- fibromialgia,
- zespoły bólowe kręgosłupa,
- sarkoidoza,
- gorączka reumatyczna,
- zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa,
- dysplazje kostno-stawowe.
Kiedy wizyta u reumatologa może okazać się konieczna?
Choć dolegliwości bólowe o podłożu reumatycznym najczęściej przytrafiają się osobom starszym, mogą dotyczyć również ludzi młodych. Jeżeli więc zaobserwuje się niepokojące objawy, chory powinien zwrócić się do specjalisty w celu postawienia odpowiedniej diagnozy. Wizyta u lekarza reumatologa, w tym reumatologa dziecięcego, zalecana jest, gdy występują:
- bóle kości, mięśni lub stawów o charakterze intensywnym lub nawracającym, szczególnie jeśli towarzyszy im podwyższona temperatura ciała,
- trudności w poruszaniu się, a także schylaniu oraz podnoszeniu lub trzymaniu przedmiotów,
- zaczerwienienie, opuchlizna lub sztywność stawów.
Symptomów tych nie należy lekceważyć. W ramach konsultacji można wybrać się do lekarza pierwszego kontaktu, który w razie potrzeby skieruje do reumatologa.
Zobacz także
Reumatolog czy ortopeda – którego lekarza wybrać?
Reumatolog to nie jedyny lekarz zajmujący się schorzeniami układu ruchu. Innym specjalistą jest ortopeda, który również diagnozuje różnego typu zaburzenia. Rodzi się więc pytanie: z kim skonsultować ból kości, stawów lub mięśni? Kto postawi właściwe rozpoznanie – reumatolog czy ortopeda? Wszystko uzależnione jest od rodzaju dolegliwości. Ortopeda zajmuje się bowiem najczęściej urazami (np. złamaniami czy zwichnięciami), a także leczeniem wad, które pacjent posiada od urodzenia lub nabytych. To właśnie ortopeda wykonuje zabiegi operacyjne dotyczące układu kostno-stawowego. Z kolei do reumatologa warto wybrać się wtedy, gdy bóle kostno-stawowe nie są efektem wypadku, a także nie mijają pod wpływem stosowania środków farmakologicznych.
Jak wygląda wizyta u reumatologa?
Jak wygląda wizyta u reumatologa? Przede wszystkim lekarz musi zebrać odpowiedni wywiad. W związku z tym pacjent powinien dokładnie opowiedzieć o swoich dolegliwościach (kiedy się pojawiły, jak długo trwają, jaki mają charakter). Należy też przygotować się na pytania o choroby przewlekłe, przyjmowane leki, a także występowanie schorzeń reumatycznych w rodzinie. Oprócz tego warto zabrać ze sobą wyniki ostatnich badań krwi.
Gdy reumatolog uzyska wszelkie niezbędne informacje, przechodzi do badania. W zależności od zgłoszonych dolegliwości może ono dotyczyć nie tylko sprawdzenia funkcji stawów czy mięśni, ale również stanu skóry czy węzłów chłonnych.
Pierwsza wizyta u reumatologa często nie kończy się zdiagnozowaniem konkretnej choroby, ponieważ wymaga to przeprowadzenia dodatkowych badań. W określeniu rodzaju schorzeń reumatycznych pomagają takie narzędzia diagnostyczne jak badania krwi i moczu, RTG kości i stawów, USG narządów ruchu, tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny czy biopsja. Lekarz reumatolog wypisze więc odpowiednie skierowanie. Dopiero analiza wyników na następnej wizycie będzie w stanie przybliżyć go do postawienia rozpoznania i wdrożenia terapii.
Udostępnij
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

31.03.2023
„Jak się żyje w szpitalu psychiatrycznym, na oddziale zamkniętym? Trochę jak w małej wiosce, gdzie wszyscy się znają i wiele ich łączy” – mówi Krystyna Piątkowska

31.03.2023
Uważano, że jest karą za zepsucie moralne. Chorym podawano opium i kamienie szafiru. Jak kiedyś leczono dnę moczanową

31.03.2023
Aktywność może być praktykowana nie po to, żeby „wyglądać”, a żeby „się czuć” – dobrze i zdrowo. Jak nie zrezygnować z siłowni po miesiącu

29.03.2023