Przejdź do treści

Lekarze wycięli pacjentce 14-kilogramowego guza jajnika. „Niechlubny rekordzista”

Lekarze ze szpitala w Iławie usunęli 14-kilogramowego guza
Pacjentka z Iławy miała monstrualnego guza jajnika - ważył 14 kg / Zdjęcie: Adobe Stock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Lekarze ze szpitala powiatowego w Iławie usunęli monstrualnego guza jajnika u 46-letniej pacjentki. Niechlubny rekordzista, jak go określili, ważył 14 kilogramów. Kobieta trafiła na oddział w stanie zagrożenia życia. „Nie bagatelizujmy swojego zdrowia – profilaktyka może uratować życie!” – apelują medycy.

Monstrualny guz jajnika

W Powiatowym Szpitalu im. Władysława Biegańskiego w Iławie (woj. warmińsko-mazurskie) miała miejsce operacja, która zapisała się na kartach historii tej placówki. Jej wyjątkowość wynikała z rozmiaru guza, z jakim przyszło się zmierzyć medykom. „Niechlubny rekordzista” – takimi słowami określono 14-kilogramowego guza jajnika, który wymagał pilnej interwencji chirurgicznej.

„Dzielimy się z dumą zakończeniem operacji usunięcia monstrualnego guza jajnika u naszej pacjentki” – napisano na profilu iławskiego szpitala na Facebooku.

Pacjentka trafiła na oddział ginekologiczno-położniczy w stanie zagrożenia życia z niewydolnością krążeniowo-oddechową. Decyzja o operacji była natychmiastowa. Operacja, choć była ogromnym wyzwaniem dla zespołu chirurgów i anestezjologów, zakończyła się sukcesem. Pacjentka pod opieką lekarzy oczekuje na dalsze konsultacje.

„Nie bagatelizujmy swojego zdrowia”

Medycy z iławskiego szpitala podkreślili, że guz urósł do takiej wielkości w wyniku zaniedbania.

Zachęcamy wszystkich do regularnych badań i profilaktyki, aby uniknąć podobnych sytuacji. Nie bagatelizujmy swojego zdrowia – profilaktyka może uratować życie!” – apelują.

Torbiel na jajniku to łagodny nowotwór w kształcie worka wypełnionego płynem, który wykazuje niskie ryzyko zezłośliwienia. Jeśli w obrazie USG jajnika w torbieli znajduje się tkanka lita, znacznie wzrasta prawdopodobieństwo, iż jest to rak jajnika. Dlatego nie należy bagatelizować zmian i regularnie uczęszczać na kontrole ginekologiczne.

Cysta zazwyczaj wielkością przypomina orzecha, jednak może być większa od rozmiarów pomarańczy, może – co potwierdza przypadek pacjentki z Iławy – ważyć 14 kg. Nie da się przeoczyć takiej zmiany, ponieważ jeśli torbiel zaczyna się rozrastać, to uciska sąsiadujące tkanki i narządy, co zwykle objawia się:

  • bólem podbrzusza,
  • zaburzeniami w cyklu owulacyjnym
  • czy uczuciem ciągłego, naglącego parcia na pęcherz.

Historyczny guz jajnika: ważył 100 kg, miał metr średnicy

Choć lekarze z iławskiego szpitala określili 14-kilogramowy guz mianem „niechlubnego rekordzisty”, to nie jest on najcięższym, jaki operowano w szpitalu w Polsce. W kwietniu 2023 r. zespół Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie wyciął 24-letniej pacjentce guza, który miał ponad metr średnicy i ważył blisko 100 kg. Był umiejscowiony w lewym jajniku. Kobieta ważyła wówczas 182 kg przy 158 cm wzrostu.

„Jako zespół, mieliśmy jedynie orientacyjną świadomość, z czym mamy do czynienia. Obwód brzucha nie pozwalał na wykonanie badań obrazowych, gdyż pacjentka nie zmieściła się w tomografie. Badanie USG też było orientacyjne, głowica nie sięgnęła drugiego końca cysty” — tłumaczył prof. dr hab. n. med. Tomasz Kluz, kierownik Kliniki Ginekologii, Ginekologii Onkologicznej i Położnictwa wspomnianego szpitala.

Pacjentka przed zabiegiem zmagała się z bólem pleców, nie była w stanie pokonywać pieszo dłuższych odcinków, łapała zadyszki. „Moja ogólna kondycja była kiepska” — mówiła. Wizytę w szpitalu odwlekała z powodu strachu, a to był błąd, przed którym po operacji chciała przestrzec inne kobiety.

„Kobiety, które mają podobne problemy, nie powinny bać się wizyt u lekarza. To jedyna szansa, aby wyzdrowieć i wrócić do normalnego życia” —apelowała 24-letnia kobieta, której wypowiedź cytował rzeszowski szpital.

Źródło: Facebook.com

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.