Przejdź do treści

Lekarze z całego świata będą mogli sprawdzić naszą historię pacjenta – zapowiada Agnieszka Kister z Centrum E-Zdrowia

medyk w maseczce
Lekarze z całego świata świecie będą mogli sprawdzić naszą historię pacjenta – zapowiada Agnieszka Kister z Centrum E-Zdrowia / Unsplashed
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Dostęp do grafików lekarzy wszystkich placówek medycznych w jednym miejscu, wizyta u specjalisty za jednym kliknięciem i internetowa historia medyczna pacjenta, która docelowo ma być dostępna dla medyków na całym świecie. Takie zmiany planuje Ministerstwo Zdrowia w niedalekiej przyszłości.

E-medycyna w Polsce: co nas czeka w najbliższych miesiącach i latach?

Pandemia udowodniła nam, jak bardzo potrzebny jest dynamiczny i sprawny rozwój e-medycyny w Polsce. O tej kwestii mówiła w rozmowie z „Dziennikiem Gazetą Prawną” Agnieszka Kister z Centrum E-Zdrowia. Jest to podległa Ministerstwu Zdrowia instytucja odpowiadającej za cyfryzację ochrony zdrowia.

Od stycznia tego roku mamy obligatoryjną e-receptę i jak twierdzi Kister – system działa bardzo dobrze. Zaledwie kilka procent recept jest obecnie wystawianych w Polsce w formie papierowej – przede wszystkim tam, gdzie przepisy przewidują tę jej postać (np. recepta transgraniczna). W najbliższym czasie planowane jest wprowadzenie elektronicznego skierowania. Rozwiązanie jest już po pilotażu, na etapie wdrażania na terenie całego kraju.

To niejedyne zmiany na lepsze (przynajmniej w teorii), które nas czekają w najbliższym czasie.

„W dalszym kroku chcemy wprowadzić centralną e-rejestrację, a także platformę do teleporad, zintegrowaną z platformą e-zdrowie, żeby te teleporady były łatwo dostępne dla pacjentów i powiązane z Internetowym Kontem Pacjenta (IKP). Te dwa rozwiązania, czyli centralna rejestracja i platforma teleporad, mam nadzieję, że będą już funkcjonować pod koniec przyszłego roku” – zapowiedziała Kister.

Historia medyczna pacjenta docelowo dostępna dla lekarzy z całego świata

Za rok część naszej historii medycznej być zatem dostępna w internecie – rzecz jasna wyłącznie dla opiekujących się nami lekarzy. Niezależnie od tego, do którego specjalisty i gdzie trafimy, będzie mógł on sprawdzić, na co się leczymy, jakie leki bierzemy, jakie szczepienia mamy wykonane, na co jesteśmy uczuleni – zadeklarowała przedstawicielka Centrum E-Zdrowia, tym razem w rozmowie z RMF.

Docelowo nasza historia chorób i leczenia ma być dostępna dla lekarzy na całym świecie. Ma to m.in. ratować nas po wypadkach, wymagających nagłej interwencji medycznej. Największym wyzwaniem jest teraz zmuszenie wszystkich placówek medycznych do zdigitalizowania naszych kart zdrowia.

„Wiele dokumentów ma być w formie elektronicznej już w przyszłym roku” – twierdzi Kister.

Czekacie na te rozwiązania z niecierpliwością czy nie jesteście do nich przekonani?

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.