3 min.
Lekarze z całego świata będą mogli sprawdzić naszą historię pacjenta – zapowiada Agnieszka Kister z Centrum E-Zdrowia

Lekarze z całego świata świecie będą mogli sprawdzić naszą historię pacjenta – zapowiada Agnieszka Kister z Centrum E-Zdrowia / Unsplashed
Najnowsze
18.01.2021
Koronawirus w przyszłości będzie wywoływał irytujące, niegroźne przeziębienie – twierdzą naukowcy
18.01.2021
W Wielkiej Brytanii szczepią 140 osób na minutę. Już połowa seniorów powyżej 80. roku życia została zaszczepiona
18.01.2021
Polska Akademia Nauk potwierdza: pandemia negatywnie wpłynęła na zdrowie psychiczne
18.01.2021
Dlaczego lepiej używać szklanej butelki dla dzieci zamiast plastikowej? Wyjaśnia chemiczka Sylwia Panek
18.01.2021
Blue Monday. Czy to naprawdę najbardziej dołujący dzień w roku?
Dostęp do grafików lekarzy wszystkich placówek medycznych w jednym miejscu, wizyta u specjalisty za jednym kliknięciem i internetowa historia medyczna pacjenta, która docelowo ma być dostępna dla medyków na całym świecie. Takie zmiany planuje Ministerstwo Zdrowia w niedalekiej przyszłości.
Spis treści
E-medycyna w Polsce: co nas czeka w najbliższych miesiącach i latach?
Pandemia udowodniła nam, jak bardzo potrzebny jest dynamiczny i sprawny rozwój e-medycyny w Polsce. O tej kwestii mówiła w rozmowie z „Dziennikiem Gazetą Prawną” Agnieszka Kister z Centrum E-Zdrowia. Jest to podległa Ministerstwu Zdrowia instytucja odpowiadającej za cyfryzację ochrony zdrowia.
Od stycznia tego roku mamy obligatoryjną e-receptę i jak twierdzi Kister – system działa bardzo dobrze. Zaledwie kilka procent recept jest obecnie wystawianych w Polsce w formie papierowej – przede wszystkim tam, gdzie przepisy przewidują tę jej postać (np. recepta transgraniczna). W najbliższym czasie planowane jest wprowadzenie elektronicznego skierowania. Rozwiązanie jest już po pilotażu, na etapie wdrażania na terenie całego kraju.
To niejedyne zmiany na lepsze (przynajmniej w teorii), które nas czekają w najbliższym czasie.
„W dalszym kroku chcemy wprowadzić centralną e-rejestrację, a także platformę do teleporad, zintegrowaną z platformą e-zdrowie, żeby te teleporady były łatwo dostępne dla pacjentów i powiązane z Internetowym Kontem Pacjenta (IKP). Te dwa rozwiązania, czyli centralna rejestracja i platforma teleporad, mam nadzieję, że będą już funkcjonować pod koniec przyszłego roku” – zapowiedziała Kister.
Historia medyczna pacjenta docelowo dostępna dla lekarzy z całego świata
Za rok część naszej historii medycznej być zatem dostępna w internecie – rzecz jasna wyłącznie dla opiekujących się nami lekarzy. Niezależnie od tego, do którego specjalisty i gdzie trafimy, będzie mógł on sprawdzić, na co się leczymy, jakie leki bierzemy, jakie szczepienia mamy wykonane, na co jesteśmy uczuleni – zadeklarowała przedstawicielka Centrum E-Zdrowia, tym razem w rozmowie z RMF.
Docelowo nasza historia chorób i leczenia ma być dostępna dla lekarzy na całym świecie. Ma to m.in. ratować nas po wypadkach, wymagających nagłej interwencji medycznej. Największym wyzwaniem jest teraz zmuszenie wszystkich placówek medycznych do zdigitalizowania naszych kart zdrowia.
„Wiele dokumentów ma być w formie elektronicznej już w przyszłym roku” – twierdzi Kister.
Czekacie na te rozwiązania z niecierpliwością czy nie jesteście do nich przekonani?
Poleć artykuł znajomym
Zobacz także
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

17.01.2021
Siwa przed trzydziestką. „Nie zamierzam robić z siebie pajaca. Tak bym się czuła, gdybym szła na kompromisy odnośnie tego, co można robić ze swoim ciałem”

16.01.2021
Kim Cattrall: Bezsenność? To jakby trzytonowy goryl siedział mi na piersi

15.01.2021
Minął 13. miesiąc, od kiedy Julia nie opuściła domu. „Nie chcę ryzykować życiem”

14.01.2021