Przejdź do treści

Skierowanie – jak długo zachowuje ważność? Do jakich specjalistów nie potrzebujesz skierowania?

Pexels.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Przygotowywanie herbaty na przeziębienie z imbirem, miodem, czosnkiem, cytryną
Imbir na przeziębienie – jak go wykorzystać, aby skutecznie pozbyć się choroby?
3 przepisy na lunch dla wegan. Zaskakująco proste!
3 powody, dla których jesienią warto zacząć się suplementować
3 powody, dla których jesienią warto zacząć się suplementować
Kobieta karniąca dziecko piersią
8 szkodliwych mitów dotyczących karmienia piersią
Dzieci z nowotworem siedzą przy stoliku na krzesełkach i czytają książki, uśmiechają się
„Wyprzedzamy nowotwór”. Kampania zwracająca uwagę na wczesne objawy raka u dzieci, które łatwo pomylić

Skierowanie jest ważne tak długo, jak długo istnieją przesłanki do podjęcia konkretnych działań diagnostycznych bądź terapeutycznych. Od tej zasady istnieją jednak wyjątki. Jakie? Sprawdź, jak długo skierowanie zachowuje ważność, do jakich specjalistów nie potrzebujesz skierowania i czym są e-skierowania.

Skierowanie to dokument wymagany przy dostępie do badań diagnostycznych oraz świadczeń realizowanych w ramach:

 • ambulatoryjnej opieki specjalistycznej,
 • leczenia szpitalnego,
 • leczenia uzdrowiskowego,
 • rehabilitacji leczniczej,
 • opieki nad przewlekle chorymi.

Nie musisz mieć skierowania do: ginekologa i położnika, onkologa, psychiatry, wenerologa, dentysty. Na podstawie jednego skierowania możesz zarejestrować się tylko w jednej placówce, która udziela świadczeń w danym zakresie.

Recepty papierowe i e-recepty

Zazwyczaj skierowanie jest ważne tak długo, jak długo istnieją przesłanki wskazujące na potrzebę podjęcia konkretnych działań diagnostycznych lub terapeutycznych. Innymi słowy: skierowanie zachowuje ważność do czasu jego realizacji, np. poprzez ustalenie terminu przyjęcia do szpitala. Natomiast gdy poradnia obejmie cię opieką, wystawione na twoje nazwisko skierowanie będzie ważne tak długo, jak długo będzie u ciebie występował dany problem zdrowotny i tak długo, jak lekarz specjalista będzie wyznaczał terminy kolejnych wizyt.

Wyjątek stanowią skierowania:

 • do szpitala psychiatrycznego (wystawianie jest w dniu badania, a jego ważność wygasa po upływie 14 dni),
 • na cykl zabiegów fizjoterapeutycznych (powinnaś zarejestrować się w zakładzie rehabilitacji nie później niż 30 dni od dnia wystawienia takiego skierowania),
 • na leczenie uzdrowiskowe (podlega weryfikacji co 18 miesięcy, licząc od dnia wystawienia).

Uwaga! Skierowanie niekompletne, wypisane z brakami, pozbawione części istotnych danych nie może być przyczyną odmowy przyjęcia lub niewpisania na listę oczekujących.

Pamiętaj, że twoim obowiązkiem jest dostarczenie oryginału skierowania (o ile jest ono wymagane) nie później niż w terminie 14 dni roboczych od dnia dokonania wpisu na listę oczekujących, pod rygorem skreślenia cię z listy oczekujących.

Lekarz siedzi przy biurku i wypisuje długopisem skierowania

Skierowania nie muszą przedstawiać następujące osoby korzystające z ambulatoryjnej opieki specjalistycznej:

 • inwalidzi wojenni i wojskowi,
 • osoby represjonowane,
 • kombatanci,
 • niewidome cywilne ofiary działań wojennych,
 • chorzy na gruźlicę,
 • zakażeni wirusem HIV,
 • w zakresie badań dawców narządów,
 • uzależnieni od alkoholu, środków odurzających i substancji psychotropowych (w zakresie lecznictwa odwykowego),
 • uprawnieni (żołnierze lub pracownicy) oraz weterani (w zakresie leczenia urazów lub chorób nabytych podczas wykonywania zadań poza granicami państwa).

Skierowanie do szpitala

Jest ważne do chwili jego realizacji albo traci ważność z chwilą ustania przyczyny skierowania. Jego termin ważności nie jest ściśle określony, jeśli jednak skierowanie do szpitala zostanie przedłożone do realizacji po zbyt długim czasie od daty jego wystawienia, lekarz może zdecydować o konieczności zaktualizowania informacji o stanie twojego zdrowia, aby zweryfikować pierwotną przyczynę wystawienia skierowania. Oryginał skierowania do szpitala należy dostarczyć nie później niż w ciągu 14 dni roboczych od dnia dokonania wpisu na listę oczekujących.

Stosowanie leków / istockphoto.com

Skierowanie na rehabilitację

Jeśli otrzymasz skierowanie na zabiegi fizjoterapeutyczne w warunkach ambulatoryjnych, pamiętaj, że traci ono ważność, gdy nie zostanie zarejestrowane w zakładzie rehabilitacji w ciągu 30 dni od daty jego wystawienia. Skierowanie na rehabilitację stacjonarną jest ważne tak długo, jak długo istnieją przesłanki wskazujące na potrzebę podjęcia działań diagnostycznych albo terapeutycznych.

Skierowanie na leczenie uzdrowiskowe

Świadczenia zdrowotne w zakładach lecznictwa uzdrowiskowego udzielane są na podstawie wystawionego przez lekarza ubezpieczenia zdrowotnego: skierowania na leczenie uzdrowiskowe albo zaświadczenia o braku przeciwwskazań do korzystania z danego rodzaju świadczeń zdrowotnych w danym uzdrowisku. Wniosek o potrzebie leczenia uzdrowiskowego powinien zawierać: opis stanu zdrowia; możliwość leczenia uzdrowiskowego przy wykorzystaniu właściwości naturalnych surowców leczniczych; przebieg choroby będącej wskazaniem do leczenia uzdrowiskowego lub rehabilitacji uzdrowiskowej (w ramach kierunków leczniczych uzdrowisk); efekty przebytego w przeszłości leczenia uzdrowiskowego lub rehabilitacji uzdrowiskowej (o ile pacjent korzystał z tej formy leczenia lub rehabilitacji); opis zdolności do samoobsługi i samodzielnego poruszania się lub zdolność do samoobsługi i samodzielnego przemieszczania się na wózku inwalidzkim.

Osoby dorosłe z leczenia uzdrowiskowego mogą skorzystać nie częściej niż raz na 18 miesięcy. Skierowanie na leczenie uzdrowiskowe/rehabilitację uzdrowiskową zostaje przesłane do oddziału wojewódzkiego NFZ w ciągu 30 dni od daty jego wystawienia (skierowanie przesyła pacjent bądź świadczeniodawca).

O terminie rozpoczęcia turnusu, miejscu i rodzaju leczenia zostaniesz powiadomiona nie później niż 14 dni przed datą rozpoczęcia turnusu.

E-skierowanie

Trwa pilotaż e-skierowań, czyli skierowań elektronicznych, które od 1 stycznia 2021 roku mają być obligatoryjne i całkowicie zastąpią skierowania wystawiane w wersji papierowej. Dzięki e-skierowaniom zniknie obowiązek konieczności dostarczenia skierowania w ciągu 14 dni (wystarczy kontakt telefoniczny z placówką). Elektroniczne skierowanie umożliwi pełną, elektroniczną obsługę procesu skierowania na leczenie, to znaczy od momentu wystawienia skierowania do momentu jego realizacji.

Jak dostarczyć skierowanie?

Otrzymane skierowanie możesz dostarczyć do danej placówki osobiście, przez osobę trzecią albo pocztą. Jeśli skierowanie wyślesz pocztą, liczy się data stempla pocztowego.

Korzystałam m.in. z informacji udostępnionych przez Ministerstwo Zdrowia oraz Narodowy Fundusz Zdrowia. Konsultacja: dr n.med. Jacek Walewski, dyrektor medyczny w Centrum Medycznym Damiana

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Polecamy

Joanna Górska siedzi na plaży

Joanna Górska o życiu po raku: Żyję najpiękniej jak umiem. I to jest najważniejsze

Gluten to puszka Pandory

„Nie przekonuję, żeby porzucić chleb, bo ten można wypiekać z najróżniejszych składników. Ale apeluję do niejedzenia współczesnej pszenicy i jej pochodnych!” – mówi Agnieszka Pająk, health coach

Kim jest wysoko wrażliwa osobowość?

„Osoby wysoko wrażliwe (WWO) wchłaniają nastroje ludzi dookoła, silniej przeżywają stres, mają żywsze sny, bogatszą wyobraźnię i błyskotliwe poczucie humoru” – mówi dr psychologii Monika Baryła-Matejczuk

Bergamotka jest skarbnicą witaminy A i C

„Bergamotka jest prawdziwą skarbnicą witaminy A i C, pomaga przy przeziębieniach, ma pozytywny wpływ na psychikę, pomaga w stresie, ułatwia zasypianie oraz pogłębia sen” – mówi dr Grażyna Pająk

Zainteresują cię również:

Idziesz na badania albo do lekarza po receptę. Jakie masz prawa jako pacjentka?

Stosowanie leków / istockphoto.com

Gdy informacje w ulotce nie zgadzają się z zaleceniami lekarza. Wszystko, co powinnaś wiedzieć na temat informacji zawartych w ulotce

Recepty papierowe i e-recepty

Recepty papierowe i e-recepty. (Prawie) wszystko co powinnaś o nich wiedzieć

Polscy lekarze zbyt często przepisują antybiotyki i niewystarczająco dbają o pacjenta, który jest nimi leczony

Dlaczego nie słuchamy lekarzy? Jest kilka powodów, warto je poznać i wyeliminować

Dlaczego nie warto kłamać u lekarza?

Zdarza ci się skłamać w gabinecie lekarskim? Naprawdę nie warto tego robić

Dawid Ciemięga

„Takie sytuacje to codzienność, wyzywanie od debilek, dziwek. Zdziwilibyście się co się dzieje”. Wyznania lekarza, które powinien przeczytać każdy pacjent

„O, serduszko nie bije”- żarciki za drzwiami gabinetów ginekologów

„Gdy zaszłam w ciążę, szef mi powiedział, że będzie stratny przez to, że ja postanowiłam go wrobić”

Paracetamol - wszystko, co musisz o nim wiedzieć. Wymieniają Młode Farmaceutki

Paracetamol – wszystko, co musisz o nim wiedzieć. O paracetamolu piszą Młode Farmaceutki

Kobiety z pomalowaną górną częścią ciała

„Żyję pełną piersią. Nie dam się rakowi”. Bodypaintingowa kampania społeczna, zobacz niesamowite malunki

Monika Krzywkowska na jesiennej ramówce TVN

Monika Krzywkowska o walce z rakiem: czerniak jest czymś okropnym, ale można przez to przejść, a można go też nie przeżyć

Mikołaj Roznerski wspiera Krótką Instrukcję Obsługi Raka Piersi

Mikołaj Roznerski wspiera Krótką Instrukcję Obsługi Raka Piersi

Patryk Vega Krótka Instrukcja obsługi raka piersi

Patryk Vega wspiera Krótką Instrukcję Obsługi Raka Piersi. „To poradnik, który pomaga oswoić raka, dzieli się wiedzą i daje ogromne wsparcie”

Mołek, Rozenek, Młynarska i Jabłczyńska znikają z Instagrama. Znane Polki biorą "Dzień na U"

Mołek, Rozenek, Młynarska i Jabłczyńska znikają z Instagrama. Znane Polki biorą „Dzień na U”, ty też weź!

Badania piersi – w jakim dniu cyklu je robić?

Badania piersi – w jakim dniu cyklu je robić?

10 rzeczy, za które pokochają cię twoje piersi

10 rzeczy, za które pokochają cię twoje piersi

Rak piersi - co powinnaś o nim wiedzieć?

Rak piersi. Co powinnaś o nim wiedzieć?

5 konsekwencji chodzenia do pracy z grypą

5 konsekwencji chodzenia do pracy z grypą

Dieta w endometriozie. Na co zwrócić uwagę, a czego lepiej unikać? Wyjaśnia dietetyczka

Dieta w endometriozie. Na co zwrócić uwagę, a czego lepiej unikać? Wyjaśnia dietetyczka

6 prostych sposobów na pogorszenie odporności dziecka

6 mitów o raku, w które nadal wierzymy

Ból pleców ‒ jak sobie pomóc?

Naucz dziecko kichać… w łokieć

Najpopularniejsze

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Co robić, aby przenieść doznania na wyższy poziom?

Lekarz siedzi przy biurku i wypisuje długopisem skierowania

Jak długo ważne są skierowania na badania lekarskie? Najważniejsze informacje, o których warto pamiętać.

Kobieta pokazuje język, na nim jest zaznaczony czerwony punkt

Krosta na języku – przyczyny powstawania, leczenie. Skąd się bierze krosta na języku i jakie ma formy?

kobieta, którą bolą plecy

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

Mama zakleja plaster dziekcu. Na zdjeciu widoczne dłonie na drewnianym stole

Zastrzał – 7 domowych sposobów jak sobie z nim poradzić

Kobieta krzywi się z powodu bólu spowodowanego złamanym palcem

Jak rozpoznać złamanie palca – czyli objawy złamanego palca u ręki i stopy?

kobieta z bólem zęba

Ropień zęba – domowe sposoby na opuchliznę

kobieta, leżąca na łóżku, z bolącym brzuchem

Jak rozpoznać zakażenie owsikami? Czy pasożytów można pozbyć się domowymi sposobami?

spuchnięta powieka - kobieca powieka

Spuchnięta powieka – przyczyny i leczenie opuchlizny. Domowe sposoby na opuchnięte powieki.

Regeneracja organizmu po odstawieniu alkoholu. Sprawdź, jakie są efekty, kiedy zrezygnujesz z weekendowego drinka

paznokcie

Paznokcie mówią wiele o twoim zdrowiu. Sprawdź, jakie ostrzeżenia mogą ci wysyłać

https://www.istockphoto.com

To, co wydalamy, wiele mówi o stanie naszego zdrowia. Sprawdź, co trzeba wiedzieć o… kupie

Kobieta trzymająca się za plecy na dole z powodu bólu pleców

Co oznacza ból pleców na dole i jakie podjąć leczenie, by go uśmierzyć?

dłonie

Drętwienie palców u rąk – skąd się bierze i co oznacza?

„Każdy orgazm jest czymś pięknym, jednak ten rodzaj orgazmu jest wyjątkowy”. Seksuolożka o kobiecym wytrysku

grupy inwalidzkie - człowiek na wózku inwalidzkim

Grupy inwalidzkie – rodzaje i przywileje. Dlaczego już nie nadaje się grup inwalidzkich?