Przejdź do treści

Małpia ospa w Polsce. Ministerstwo Zdrowia podało liczbę zakażonych osób

Lekarz w kostiumie ochronnym patrzy przez szybę
Małpia ospa w Polsce. Ministerstwo Zdrowia podało liczbę zakażonych osób/ Fot. iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o ponad stu przypadkach zakażenia małpią ospą w Polsce. Resort dodał, że od końca maja zgłoszono 187 przypadków podejrzeń choroby w naszym kraju.

Coraz więcej zakażeń małpią ospą

Małpia ospa, która do tej pory występowała endemicznie głównie w Afryce Subsaharysjskiej, dynamicznie rozprzestrzenia się po świecie. 7 maja br. Brytyjska Agencja Bezpieczeństwa Zdrowotnego (UKHSA) poinformowała o pierwszym przypadku zakażenia małpią ospą na Wyspach Brytyjskich. Zachorował mężczyzna, który wrócił z Nigerii, kraju, w którym choroba ta występuje naturalnie. Od tego czasu przypadki zakażeń wykryto w 39 krajach w Europie. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) w związku z epidemią małpiej ospy 23 lipca wprowadziła globalny stan zagrożenia.

Jak podała we wtorek, 16 sierpnia agencja Reutera, wirusa wykryto dotąd w ponad 80 krajach poza Afryką Zachodnią i Środkową, a najbardziej dotknięte są: Brazylia, Stany Zjednoczone i Kanada. W Europie najwięcej przypadków odnotowano w Hiszpanii (5719), Niemczech (3186), Wielkiej Brytanii (2914) i Francji (2673).

W ostatnich dniach potwierdzono również przypadki śmiertelne w trzech państwach – po jednym w Brazylii i Indiach oraz dwa w Hiszpanii.

Wirus małpiej ospy jest niebezpieczny dla dzieci / istock

Ponad stu chorych na małpią ospę w Polsce

Pierwszy przypadek małpiej ospy w Polsce potwierdzono 10 czerwca. Jak poinformowało Ministerstwo Zdrowia, od 31 maja 2022 r. do Państwowej Inspekcji Sanitarnej wpłynęło 187 podejrzeń zakażenia wirusem. Potwierdzono 104 zachorowania na małpią ospę. 

Resort wyjaśnił, że obecnie w szpitalach przebywa 28 pacjentów, a 76 osób zostało wypisanych ze szpitali po upływie okresu zakaźności. Dodano również, że 65 przypadków zostało wykluczonych, a 12 jest w trakcie badania.

Jeszcze przed wykryciem pierwszego przypadku małpiej ospy w Polsce, pod koniec maja, szef resortu zdrowia Adam Niedzielski podpisał rozporządzenia określające zasady postępowania, gdyby wirus ten dotarł do naszego kraju. Wynika z nich, że osoby chore na małpią ospę, zakażone wirusem małpiej ospy oraz podejrzane o zakażenie będą obowiązkowo hospitalizowane.

Kwarantanna w przypadku narażenia na ospę małpią lub pozostawania w styczności z wirusem będzie wynosić 21 dni, licząc od dnia następującego po ostatnim dniu narażenia albo styczności. Tyle samo trwa kwarantanna w przypadku Eboli, ospy prawdziwej oraz wirusowych gorączek.

Małpia ospa - co warto o niej wiedzieć? / istock

Małpia ospa – co to za choroba

Małpia ospa to rzadka choroba zakaźna, która do tej pory występowała endemicznie głównie w Afryce Subsaharysjskiej. Jej źródłem jest wirus z rodzaju Orthopoxvirus, a zarazić się nim można głównie poprzez kontakt z gryzoniami – głównie wiewiórkami, rzadziej małpami. Do zakażenia dochodzi najczęściej w wyniku pogryzienia lub bezpośredniego kontaktu z chorymi zwierzętami, ich krwią lub płynami ustrojowymi.

Z jednego na drugiego człowieka wirus może przejść drogą kropelkową albo przez kontakt z wydzielinami chorego, np. śliną. Na szczęście według specjalistów ryzyko zakażenia się od innej osoby małpią ospą jest niskie. W dużej mierze wynika to z tego, że charakterystyczne pęcherze na skórze pozwalają na szybkie zidentyfikowanie i odizolowanie osoby chorej. Oprócz nich małpia ospa daje objawy grypopochodne, takie jak:

Niestety, śmiertelność wśród chorych jest wysoka. Według danych WHO umiera do 10 proc. osób zakażonych małpią ospą.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.