Przejdź do treści

Maść nagietkowa – tani środek na wiele dolegliwości. Zastosowanie, działanie i cena

pomarańczowe kwiaty nagietka i dwa słoiczki z maścią
Fot. Alexander Raths / Adobe
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Maść nagietkowa jest tradycyjnym preparatem leczniczym wykorzystywanym w medycynie od setek lat. Można ją kupić w aptekach i sklepach zielarskich. Zawiera wiele cennych związków o działaniu przeciwzapalnym i łagodzącym, co pozwala na jej zastosowanie przy bliznach, żylakach, oparzeniach i innych problemach skórnych.

lek. Marta Dąbrowska

Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami

Marta Dąbrowska

lekarz

Maść nagietkowa ceną przebija większość preparatów na rynku, ponieważ koszt opakowania to wydatek rzędu od kilku do kilkunastu złotych, w zależności od producenta. Można ją także przygotować samodzielnie, bo do produkcji potrzeba jedynie dwóch składników. W jakich proporcjach je zmieszać?

Maść nagietkowa – właściwości

Podstawowym składnikiem maści nagietkowej jest sam nagietek – popularna roślina ozdobna, której koszyczki lub kwiaty wykorzystywano do celów leczniczych w medycynie ludowej. Hodowany i suszony, stał się jednym z najpopularniejszych surowców roślinnych. Cenne właściwości zawdzięcza zawartym w nim związkom, takim jak: olejki eteryczne, gorycze, śluzy, kumaryny, fitosterole, flawonoidy, kwasy fenolowe, polisacharydy i saponiny trójterpenowe. Nagietek zawiera też sole mineralne (zwłaszcza magnez) i witaminę C.

napar

Maść nagietkowa – zastosowanie

Maść nagietkowa jako preparat leczniczy i kosmetyczny ma bardzo szerokie zastosowanie. Jest nie tylko znakomitym środkiem przeciwzapalnym i odkażającym, ale też przyspiesza gojenie ran. Często stosuje się ją jako preparat łagodzący i regenerujący skórę u chorych z ranami pooperacyjnymi, oparzeniami czy głębokimi zadrapaniami. Maść łagodzi świąd, działa antybakteryjnie i grzybobójczo. Charakterystyczne dla maści nagietkowej działanie pozwala ją stosować u osób w każdym przedziale wiekowym, także u najmłodszych. Jest niezastąpiona w łagodzeniu podrażnień skóry u niemowląt.

Maść nagietkowa – na co pomaga ten preparat?

Maści na bazie nagietka to produkty naturalne i bezpieczne, które nie mają skutków ubocznych, dlatego można je stosować np. na zmiany skórne typu trądzik czy blizny pooperacyjne, które źle się zagoiły. Maść nagietkową na trądzik poleca się szczególnie osobom, które potrzebują preparatów o działaniu antybakteryjnym i wygładzającym bruzdy, a nie chcą się wykosztować na drogie kosmetyki. Zawartość nagietka nie tylko regeneruje skórę, ale też przeciwdziała jej nadmiernemu łuszczeniu. Maść nagietkową na twarz można nakładać także przy oparzeniach słonecznych, gdy skóra potrzebuje ukojenia. Szerokie spektrum zastosowania tego produktu pozwala go użyć również na:

  • żylaki i hemoroidy, ponieważ ma działanie przeciwzapalne i łagodzące podrażnienia. Maść nagietkowa na żylaki zawiera też flawonoidy, które mają wpływ na krążenie krwi;
  • rany powstałe na skutek zadrapań lub urazów;
  • zmiany łuszczycowe i egzemę, ponieważ regeneruje naskórek;
  • pękające naczynka krwionośne;
  • atopowe zapalenie skóry;
  • suchą skórę;
  • zajady;
  • odciski;
  • ropne zapalenia skóry;
  • odmrożenia;
  • odleżyny;
  • wybroczyny;
  • grzybica skóry;
  • ukąszenia owadów.

Stosowanie maści nagietkowej w ciąży jest bezpieczne. Uważa się ją za sprawdzony kosmetyk przeciw rozstępom.

Zobacz także

Jak zrobić maść nagietkową? Przepis

Mało kto wie, ale maść zawierającą wyciąg z nagietka można zrobić samodzielnie z zaledwie dwóch składników. Do domowej produkcji wystarczą jedynie kwiaty nagietka i olej roślinny, kokosowy lub kostka zwykłego smalcu. Przepis jest niezwykle prosty i nie wymaga specjalnych umiejętności. Osoby, które nie czują się na siłach i nie wiedzą, jak zrobić maść nagietkową, mogą kupić gotowe produkty. Cena takiej maści to koszt kilku lub kilkunastu złotych.
Przepis na maść nagietkową zawiera jedynie dwa składniki. Żeby samodzielnie przygotować maść, trzeba kupić suszony kwiat nagietka i olej, który stanie się bazą natłuszczającą. Potrzeba:

  • 2 garści suszonego kwiatu nagietka kupionego w aptece lub w sklepie zielarskim (1 garść to około 30 g);
  • kostkę smalcu, opcjonalnie: około 200 g oleju kokosowego lub roślinnego;
  • słoiczek lub zamykane pudełko o pojemności minimum 250 g;
  • łyżkę do mieszania;
  • sitko do przecedzania;
  • garnek do sporządzania mikstury.

Sposób przygotowania: smalec lub inne podłoże należy rozpuścić w garnku na wolnym ogniu i dodać susz ziołowy. Miksturę należy doprowadzić do wrzenia, a następnie odstawić do ostygnięcia na czas nie krótszy niż 30 minut. Schłodzony wywar powinno się rozpuścić, aby można go było przecedzić przez sitko. Odcedzony i gotowy płyn przelewa się do słoiczka, a potem umieszcza w zacienionym miejscu.

Koszt przyrządzenia maści według własnego przepisu to niewiele ponad kilka złotych, zwłaszcza gdy jest sporządzana na bazie smalcu. Wydatki mogą wzrosnąć w przypadku innych rodzajów podłoża.

Bibliografia

Matławska I., Farmakognozja – podręcznik dla studentów farmacji, Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, Poznań 2008 s. 233.

Najnowsze w naszym serwisie

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.