Przejdź do treści

Masz zimowy atak alergii? Alergolog wyjaśnia przyczyny i radzi, co zrobić

Chora kobieta leży na kanapie
Masz zimowy atak alergii? Alergolog wyjaśnia przyczyny i radzi, co zrobić/Istock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Wraz z włączeniem grzejników zaczynasz mieć katar i kaszel? Początkowo myślałaś, że to przeziębienie, ale długi czas trwania tych objawów wzbudza twoje wątpliwości. O przyczyny tego zjawiska zapytałam alergologa i pulmonologa, dr Leszka Olchowika. 

Jak odróżnić taką alergię od np. przeziębienia?

Niestety nie zawsze jest to łatwe. Jest dużo cech takich jak katar, blokada nosa, kaszel, zapalenie spojówek, ból głowy, które mogą być wspólne zarówno dla alergii jak i infekcji. Istotnym czynnikiem odróżniającym jest gorączka, z którą nie mamy do czynienia w przypadku alergii.  Zwracamy uwagę na ewentualny ból gardła czy ucha. Ważny jest wywiad rodzinny ukierunkowany na alergię oraz badanie lekarskie. W razie wątpliwości możemy wykonać testy skórne lub swoiste IgE oraz ocenić wskaźniki stanu zapalnego.

W przypadku wątpliwości należy więc udać się po poradę do lekarza pierwszego kontaktu, który w razie potrzeby skieruje nas do alergologa.

Alergia na roztocza i sierść zwierząt – dlaczego nasila się zimą?

Nadchodzą jesienne chłody , dzień jest krótszy, a słońca coraz mniej. Zamykamy okna i włączamy grzejniki. Z naszych szczelnych mieszkań robi się klosz . To czas kiedy alergeny roztoczowe oraz pochodzące od  naszych ulubieńców – zwierząt domowych zaczynają odgrywać coraz większą rolę.

Suche powietrze oraz mniejsza cyrkulacja powietrza powodują, że wdychamy więcej alergenów, które unoszą się razem z kurzem i innymi zanieczyszczeniami. Wbrew pozorom częstsze wietrzenie mieszkania nie jest jednak najlepszym rozwiązaniem:  

Kolejną przyczyną  nasilającą objawy alergii mogą być czynniki zewnątrzdomowe  pochodzące ze smogu np. dwutlenek siarki, który w połączeniu z kropelkami mgły tworzy kwas siarkawy – czyli oddychamy „ kwasem”. Wywołuje to podrażnienie dróg oddechowych  mogące w konsekwencji powodować napady astmy. Jest to błędne koło – chcieliśmy wywietrzyć mieszkanie a tymczasem wpuściliśmy zanieczyszczone powietrze  i zamknęliśmy okna. Należy pamiętać, że okres jesienno-zimowy to czas infekcji , które mogą prowadzić do zaostrzenia astmy

przegrzewanie organizmu

Alergia na roztocza i sierść zwierząt – jak złagodzić objawy?

Jest to dosyć uciążliwe, ale nie jesteśmy bezradni. To nie tylko ciągłe odkurzanie. Bardzo istotna jest atmosfera wewnątrzdomowa tzn. temperatura w nocy nie powinna przekraczać 20°C, a w ciągu dnia 21,5°C. Wilgotność względna nie powinna przekraczać poziomu 45-55%. W wyższych temperaturach wysychają błony śluzowe, a wysoka temperatura w połączeniu z wysoką wilgotnością stwarza idealne warunki do rozwoju roztoczy i pleśni. 

Zamiast podkręcać grzejniki, lepiej jest więc przyzwyczaić się do nieco niższej temperatury. Wilgotność i temperaturę w mieszkaniu mierzą tzw. stacje pogodowe, czyli małe urządzenia, które kupimy już za kilkadziesiąt złotych. 

Dr Leszek Olchowik zwraca także uwagę na sposób zabezpieczania pościeli oraz innych przedmiotów, na których mogą gromadzić się alergeny. 

Jednym z najbardziej skutecznych sposobów walki z roztoczami  jest stosowanie pościeli barierowej, czyli pokrowców na materac, kołdrę i poduszkę. Są to tkaniny „oddychające”, ale nie przepuszczające ani roztoczy, ani ich odchodów. Pościel często wietrzymy i regularnie pierzemy w temp. powyżej 60 stopni. Pluszowe zabawki możemy mrozić w zamrażarce  lub prac w temperaturach powyżej 60 stopni.

Pomocne w walce z alergią będzie także stosowanie urządzeń stworzonych specjalnie do usuwania zanieczyszczeń powietrza. Specjalista poleca oczyszczacz, dzięki któremu pozbędziemy się nie tylko roztoczy, ale także cząsteczek smogu czy bakterii: 

Kilka razy w tygodniu odkurzamy mieszkanie stosując odkurzacze  z filtrami HEPA. Kolejny czynnik to oczyszczacz powietrza – pochłania on drobinki kurzu i oczyszcza powietrze, zapobiegając rozprzestrzenianiu roztoczy.  

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.