Przejdź do treści

Ból gardła – domowe sposoby. Co na ból gardła w ciąży?

Ból gardła
Ból gardła - to nie zawsze infekcja Istock.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Trudności z połykaniem, silne pieczenie, kłucie, a czasem łaskotanie. Ból gardła ma różne oblicza i różne przyczyny. Nie zawsze wywołany jest infekcją. Ból gardła może być spowodowany przez choroby takie jak: ropień zęba, przerost migdałków, angina oraz zapalenie zatok. Jak pozbyć się tej dolegliwości, jakie są najskuteczniejsze domowe sposoby na ból gardła?

Przyczyny bólu gardła – to nie musi być infekcja

Najczęstszą przyczyną bólu gardła są infekcje wirusowe, których czas trwania waha się od czterech do dziesięciu dni. Gdy rozwija się takie zapalenie gardła, objawy to ból gardła, stany podgorączkowe, katar, bóle głowy. Dłuższe występowanie dolegliwości wymaga konsultacji lekarskiej. Fachowa pomoc jest potrzebna także w wypadku trudności w oddychaniu, wysokiej gorączki lub bólu ucha i gardła. Może okazać się, że to nic poważnego, np. ból gardła często towarzyszy próchnicznym i ropnym zmianom zębów oraz dziąseł albo jest efektem nadużywania ostrych przypraw.

Silne drapanie w gardle, ciągły przymus chrząkania, nadmierna produkcja śluzu, chrypka i utrata głosu mogą sugerować zapalenie więzadeł głosowych lub krtani. Najczęściej za ból gardła odpowiada angina, która dodatkowo objawia się zaczerwienieniem gardła oraz włóknikowymi nalotami w obrębie migdałków.

Jak najszybszej konsultacji lekarskiej wymagają bóle gardła towarzyszące połykaniu, trudności w połykaniu najpierw pokarmów twardych, a potem i papkowatych. Często występuje także chrypka. Tak najczęściej wyglądają objawy raka gardła.

Ból gardła nie musi mieć jednak podłoża laryngologicznego. Często wynika z refluksu żołądkowo-przełykowego, czyli cofania się treści pokarmowych do przełyku. „Refluksowy” ból gardła objawia się suchym i piekącym gardłem i wymaga konsultacji z gastrologiem. Bardzo częstą dolegliwością są bóle gardła zaraz po przebudzeniu. Najczęściej mają one związek ze zbyt suchym powietrzem w pomieszczeniu. Ból mija najczęściej z pierwszymi łykami porannej herbaty.

Inne możliwe przyczyny bólu gardła to:

  • zapalenie dziąseł,
  • zmiany próchnicze zębów,
  • zapalenie jamy ustnej,
  • zapalenie zatok przynosowych,
  • przerost migdałków.

Ból gardła u dziecka

Przyczyną bólu gardła u dzieci mogą być infekcje wirusowe i bakteryjne. Zazwyczaj wirusowe zapalenie gardła wywołane jest przez enterowirusy, rotawirusy czy adenowirusy, a zapalenie bakteryjne gardła – przez paciorkowce Streptococcus pyogenes, Haemophilus influenzae czy Streptococcus pneumoniae. Jak rozpoznać bóle gardła spowodowane przez infekcje wirusowe i bakteryjne? Ból gardła w przebiegu infekcji wirusowych jest umiarkowany, nie towarzyszy mu wysoka gorączka, może pojawić się obfity, wodnisty katar. Natomiast gdy przyczyną bólu gardła jest gronkowiec w gardle, objawy to silny ból gardła przy przełykaniu, wysoka gorączka, gęsty, żółtawy katar oraz powiększenie szyjnych i podżuchwowych węzłów chłonnych.

Inne przyczyny bólu gardła u dzieci to przerost trzeciego migdałka czy alergie. U dzieci możliwe jest także nadmierne przesuszenie śluzówki gardła, wynikające z przyjmowania niedostatecznych ilości płynów czy przebywania w klimatyzowanych pomieszczeniach, a także biernego palenia.

Co na ból gardła u dziecka?

Gdy u dziecka pojawi się ból gardła, warto jest zastosować naturalne metody łagodzenia bólu. Jak złagodzić ból gardła u dziecka? Można wypróbować następujące domowe sposoby:

  • nawadnianie organizmu
  • wietrzenie pomieszczeń,
  • inhalacje z soli fizjologicznej lub z wykorzystaniem olejków eterycznych.

Co na chrypkę u dziecka i ból gardła można jeszcze zastosować? W celu złagodzenia dolegliwości bólowych można wykorzystać syropy na ból gardła, spraye czy tabletki do ssania – oczywiście dostosowane do wieku malucha. Gdy dolegliwość utrzymuje się przez kilka dni, towarzyszy mu ból ucha, wysoka gorączka czy wysypka – konieczna jest konsultacja w lekarzem, który przepisze odpowiednie leki na receptę.

5 mitów na temat bólu gardła.

Co na ból gardła w ciąży?

Jeśli nie jest konieczne stosowanie leków na receptę, można złagodzić dolegliwości bólowe i podrażnienie śluzówki gardła naturalnymi sposobami. U kobiet w ciąży, które cierpią na ból gardła, domowe sposoby o potwierdzonej skuteczności można stosować bez obaw o bezpieczeństwo mamy i dziecka. Należy wypijać sporo wody, co nawilża śluzówkę gardła, a także gorącą herbatę z sokiem z malin czy miodem. Czym płukać bolące gardło? Skuteczna są płukanki ziołowe oraz picie naparów z siemienia lnianego. Bardzo skuteczny jest także syrop z cebuli – wystarczy pokrojoną cebulę zasypać cukrem, umieścić w słoiku i poczekać, aż cebula puści sok.

Domowe sposoby na ból gardła

Osoby doświadczające bólu gardła starają się wypróbować rozmaite metody na złagodzenie dolegliwości bólowych. W wielu przypadkach skuteczne okazują się być naturalne metody leczenia. Jak szybko pozbyć się bólu gardła? Jeśli odczuwasz ból gardła, domowe sposoby walki z tą dolegliwością, które są szczególnie godne polecenia to:

Wypijanie odpowiedniej ilości płynów

Pij dużo, czyli 2–3 litry płynów dziennie. Co pić? Dobra jest herbata z malin, które zawierają salicylany, substancje działające podobnie jak kwas acetylosalicylowy (jeśli mamy na niego alergię, ta opcja odpada). Warto sięgać też po napary z lipy, jeżówki, tymianku oraz po wodę z cytryną, imbirem (ma właściwości przeciwzapalne) i miodem. Pamiętaj, że do zalecanych 2–3 litrów płynów można wliczyć także zupy. Z bólem gardła świetnie radzi sobie rosół. Dr Stephen Rennard, pulmonolog z University of Nebraska Medical Center, odkrył, że wywar z kurczaka i warzyw zawiera substancje działające przeciwzapalnie. W badaniach przeprowadzonych przez amerykańskiego naukowca zaobserwowano bowiem, że zupa ta powoduje ograniczenie rozprzestrzeniania się neutrofili, białych krwinek pojawiających się w organizmie przy infekcji.

Płukanki na gardło

W ten sposób nawilżasz śluzówkę, co przynosi ulgę w bólu. Poza tym płukanki przyspieszają usuwanie drobnoustrojów z górnych dróg oddechowych. Jak płukać gardło? Specjaliści nie polecają stosowania do tego celu roztworu wody z solą, bo działa on krótko i może podrażnić błonę śluzową. Znacznie lepsze są napary z ziół, np. rumianku, lipy, babki lancetowatej, tymianku czy szałwii.  Na wyróżnienie zasługuje zwłaszcza ta ostatnia. Według badań przeprowadzonych przez naukowców z uniwersytetów w Salerno (Włochy) i w Jenie (Niemcy), są już naukowe dowody na to, że szałwia działa przeciwbólowo i przeciwzapalnie. – Wykazaliśmy, że karnozol i kwas karnozolowy, bioaktywne składniki ziół wykorzystywanych w kuchni i tradycyjnej medycynie, oddziałują na dwa podstawowe enzymy zapalne – powiedział dr Giuseppe Bifulco, współautor badań. Takie same właściwości według naukowców ma rozmaryn.

Odpowiednia dieta

Zapomnij o zbyt gorących lub zimnych potrawach, odstaw na półkę ostre przyprawy (dodatkowy ogień pogorszy sprawę), unikaj gazowanych napojów, kawy, alkoholu, kwaśnych owoców i warzyw, herbatników, chipsów itp. Idealna dla ciebie będzie dieta… niemowlęca. Gardło ukoją łagodne, przecierane zupy, miksowane potrawy, owsianki, gotowane warzywa, galaretki, kisiele.

Wykorzystanie leczniczych właściwości miodu

Nie dość, że jest pyszny, to w dodatku zawiera m.in. inhibinę i lizozym, składniki pomagające zwalczyć bakterie. Lecznicze właściwości miodu potwierdziło badanie przeprowadzone przez prof. Iana Paula z Uniwersytetu w Pensylwanii. Poddał on testom 105 dzieci z infekcjami górnych dróg oddechowych. Wszystkie dostawały przed snem na zmianę: placebo, popularny syrop przeciwkaszlowy oraz dawkę miodu. Okazało się, że w te dni, gdy dzieci otrzymywały miód pszczeli, objawy infekcji, a szczególnie kaszel, stawały się łagodniejsze. Syrop był mniej skuteczny. Jednak miód miodowi nierówny – najwięcej substancji bakteriobójczych znajdziemy w lipowym i gryczanym. Taki właśnie dodawajmy więc do herbaty, gdy szukamy ratunku dla gardła (trzeba tylko pamiętać, że miód traci swoje cenne właściwości w temperaturze powyżej 40 st. C).

Jak szybko wyleczyć gardło – preparaty z apteki

Gdy dokucza ci ostry ból gardła i domowe sposoby łagodzenia bólu nie są wystarczające, warto rozważyć stosowanie preparatów z apteki. Do wyboru masz syropy, spraye i tabletki na bolące gardło. Dużą popularnością cieszą się zwłaszcza tabletki do ssania. Zawierać mogą one takie substancje przeciwbólowe i przeciwzapalne jak flurbiprofen, salicylan choliny, chlorek cetylpirydyny. Silny efekt znieczulający zapewniają tabletki i spraye zawierające lidokainę i benzokainę. Godne polecenia są ziołowe tabletki do ssania, zawierające ekstrakty z podbiału i tymianku, szałwii, czarnego bzu, pędów sosny czy morszczynu. W przypadku infekcji bakteryjnych gardła konieczne jest zastosowanie antybiotyku przepisanego przez lekarza.

 

Bibliografia:

  1. Choroby wewnętrzne. Kompedium Medycyny Praktycznej pod red. A. Szczeklika oraz P. Gajewskiego; Medycyna Praktyczna, 2010
  2. Mikrobiologia i choroby zakaźne, G. Virella; Urban&Partner 2000

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.