Ból gardła

Ostry ból gardła przy przełykaniu śliny często jest jednym z pierwszych sygnałów świadczących o infekcji górnych dróg oddechowych. Mamy z nim do czynienia szczególnie w okresie jesienno-zimowym, gdyż niska temperatura sprzyja aktywności wirusów. Warto poznać skuteczne sposoby na ból gardła, aby szybko pozbyć się dolegliwości.

Ból gardła może mieć różne natężenie i charakter. Najczęściej występuje pod postacią kłucia, drapania, pieczenia lub ciągłego dyskomfortu, który nasila się przy przełykaniu śliny lub mówienia. Za około 90 procent przypadków ostrego bólu gardła odpowiadają wirusy. Inną przyczyną może być infekcja bakteryjna, suche klimatyzowane powietrze, palenie tytoniu, krzyk, długotrwałe mówienie lub refluks żołądkowo-przełykowy. Leczenie dolegliwości zależy od czynnika, który ją wywołał.

Zobacz także: Ból gardła przy przełykaniu – dlaczego powstaje i jak go leczyć?
Leczenie bólu gardła
Aby dobrać skuteczny lek na ból gardła, warto wiedzieć, jaka jest jego przyczyna. Inaczej leczy się dolegliwości związane z zakażeniem bakteryjnym, inaczej infekcje wirusowe, a jeszcze inne postępowanie wdraża się przy braku patogenów. Lekarz ocenia stan błony śluzowej i na jego podstawie decyduje o wdrożeniu odpowiedniej terapii.

Antybiotyk na ból gardła jest przypisywany przez lekarza tylko w przypadku, gdy występujące objawy są związane z infekcją bakteryjną. Jego stosowanie jest konieczne, aby zapobiegać groźnym dla zdrowia powikłaniom. Przyjmuje się go przez tydzień, po czym zalecane jest badanie kontrolne. Antybiotyka działa na przyczynę choroby, ale nie likwiduje dolegliwości bólowych, dlatego pomocne będą też leki na ból gardła bez recepty (tabletki na ból gardła, spray na ból gardła) lub domowe sposoby na ból gardła.

W przypadku infekcji wirusowej stosowanie antybiotyków nie przynosi żadnych efektów, może natomiast przyczynić się do osłabienia organizmu, w wyniku czego układ immunologiczny nie będzie w stanie poradzić sobie z drobnoustrojami. W tym przypadku stosuje się tabletki na ból gardła do ssania, syropy lub spray na ból gardła, które łagodzą dolegliwości i są dostępne bez recepty.
Co jest dobre na ból gardła? Domowe sposoby
Domowe sposoby na ból gardła są stosowane w przypadku leczenia objawów wywołanych wirusami lub przyczyną niezwiązaną z drobnoustrojami. Są także skutecznym wsparciem w łagodzeniu dolegliwości podczas terapii antybiotykiem. Metoda polega na wykorzystywaniu naturalnych i bezpiecznych składników, które nie tylko uśmierzą ból, ale także nawilżą śluzówkę i poprawią ogólne samopoczucie.

Płukanka na ból gardła

Ziołowe napary do płukania gardła mają działanie odkażające i nawilżające śluzówkę. Można je wykonać samodzielnie z szałwii, lipy lub kory dębu. Skuteczne jest także połączenie wody z solą lub tymianku z oliwą z oliwek. Należy stosować je nie częściej niż 3 razy dziennie.

Naturalne syropy

Syropy z czarnego bzu, lipy lub cebuli wykazują działanie przeciwbólowe, napotne i łagodzące objawy przeziębienia i infekcji.

Siemię lniane na ból gardła

Przewlekły ból gardła i chrypka mogą być spowodowane przesuszoną błoną śluzową. Naturalnym sposobem na nawilżenie śluzówki jest wypijanie raz dziennie dwóch łyżek siemienia lnianego zaparzonych w szklance wody.

Herbata na ból gardła

Ból gardła można łagodzić za pomocą ciepła. Herbata z cytryną i miodem oraz napar z czarnego bzu, rumianku lub lipy mogą wspomagać leczenie przeziębienia.

Woda

Osoby, które pracują głosem lub przebywają w klimatyzowanych pomieszczeniach powinny pamiętać o częstym popijaniu niegazowanej wody, która zapobiegnie przesuszaniu śluzówki.

Czosnek

Czosnek jest uznawany za naturalny antybiotyk, ponieważ działa przeciwbakteryjnie i łagodzi stany zapalne. W przypadku bólu gardła warto zwiększyć jego spożycie.

Miód
Rozwój bakterii i wirusów może zahamować miód. Na ból gardła zaleca się spożywanie łyżeczki miodu dwa razy dziennie. Można dodawać go do herbaty.

Co na ból gardła w ciąży?
Na ból gardła w ciąży najlepsze będą naturalne i domowe sposoby, ponieważ nie wszystkie środki farmakologiczne są bezpieczne dla rozwijającego się dziecka. U kobiet ciężarnych wskazane jest stosowanie płukanek z szałwii lub lipy. Dobroczynne działanie ma także syrop z czarnego bzu lub malin, siemię lniane oraz miód. Jeżeli dolegliwościom bólowym towarzyszą inne objawy, takie jak podwyższona temperatura, kaszel, katar i ból mięśni, należy niezwłocznie udać się do lekarza.
Co na ból gardła u dziecka?
Ból gardła u dziecka zwykle jest wywołany infekcją lub długotrwałym krzykiem i płaczem. Małym dzieciom można podawać naturalne syropy i herbaty z malin, czarnego bzu lub lipy. W celu nawilżenia śluzówki należy dwa razy dziennie (rano i wieczorem) wykonać inhalację z soli fizjologicznej. Można także zwiększyć wilgotność powietrza za pomocą nawilżacza lub mokrych prześcieradeł rozwieszonych w pomieszczeniu. U starszych dzieci, które potrafią płukać gardło, można zastosować dwa razy dziennie płukankę z szałwii lub wody z solą.

Najnowsze