Przejdź do treści

Meteopaci to osoby chore na pogodę. Jakie są przyczyny, objawy i sposoby leczenia meteopatii?

Meteopaci to osoby chore na pogodę. Jakie są przyczyny, objawy i sposoby leczenia meteopatii? Remy Loz/Unsplash
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim

Meteopatia to niekorzystne reakcje organizmu na nagłe zmiany atmosferyczne. Przykre i uciążliwe dolegliwości powstałe w efekcie skrajnych warunków pogodowych, takich jak przesilenia ciśnieniowe, wyżowe czy związane z porami roku, wpływają na samopoczucie, ogólny stan zdrowia, a nawet odnowienie kontuzji.

Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami

Agnieszka Widera
lekarz

Objawy meteopatii często zależą od jednostek chorobowych pierwotnych obciążających pacjenta oraz jego temperamentu i osobowości, np. na skutek zmian pogodowych obserwuje się zaostrzenie choroby u osób kardiologicznych, reumatologicznych i wrażliwych psychicznie. Leczenie meteopatii jest możliwe jedynie objawowo, ze względu na fakt, że nie jest to choroba a jedynie stan, skłonność do nadmiernej reakcji na dane czynniki.

Meteoropatia – gdy pogoda boli

Co to jest meteopatia?

Meteopatia, określana również jako meteoropatia, to stan nadwrażliwości organizmu wywołany przez nagłe, skrajne warunki atmosferyczne, objawiający się pogorszeniem kondycji fizycznej i psychicznej. Meteopatia jest powszechnym zjawiskiem wśród kobiet i osób starszych, szczególnie tych obciążonych przewlekłymi jednostkami chorobowymi na tle kardiologicznym i reumatycznym. Dolegliwość ta nie posiada statusu choroby, dlatego jej leczenie opiera się wyłącznie o postępowanie objawowe. Wszelkie leki dla meteopatów mają na celu łagodzenie tymczasowych dolegliwości fizycznych i poprawę ich nastroju.

Przyczyny meteopatii

Powodów wpływu zmian atmosferycznych na zdrowie psychofizyczne pacjenta do tej pory jednoznacznie nie ustalono i nie potwierdzono badaniami naukowymi, jednak istnieje kilka teorii. Jedna z nich za przyczyny meteopatii uznaje osłabienie organizmu w przebiegu głównej choroby. Zaburzone mechanizmy immunologiczne i przewrażliwienie psychiczne na punkcie swojego zdrowia sprzyjają uleganiu zmiennym warunkom pogodowym, przypisując im jednocześnie winę za nasilenie objawów i pojawienie się dodatkowych.

Z kolei przeciwstawna teza głosi, że pacjent przewlekle chory, nieświadomie obserwując pogodę na zewnątrz, dostosowuje do niej swoje samopoczucie, nastawienie i humor, postanawiając czuć się zgodnie z tym, jaki jest poranek, pora roku. Często nawet zapowiada sobie wewnętrznie, słysząc długoterminową prognozę pogody, że jego ciśnienie tętnicze będzie się wahać, odnowi się kontuzja kostki czy stawy rąk zaczną ponownie puchnąć. W tego typu przypadkach istnieje duże ryzyko, że niejako „na własne życzenie” objawy i dolegliwości meteopatii będą ulegać eskalacji.

Meteopatia – objawy

Objawy meteopatii wywołane zostają przez skrajne wartości i nagłe zmiany temperatury, ciśnienia i wilgotności powietrza oraz wiatr. Dominującymi symptomami meteopatii są wahania ciśnienia tętniczego krwi, senność, apatia oraz ogólne uczucie zmęczenia. Często pacjenci zauważają u siebie dekoncentrację, rozbicie, wahania nastroju, nerwowość oraz migreny, czyli przewlekłe i silne bóle głowy, którym towarzyszą nudności, nadwrażliwość na światło i dźwięki, zawroty głowy oraz zaburzenia widzenia pod postacią tzw. mroczków. Ponadto do objawów psychosomatycznych meteopatii zalicza się również charakterystyczny stan towarzyszący przeziębieniu i pierwszej fazie grypy, czyli osłabienie, bóle mięśniowe, stan podgorączkowy czy bóle zatok.

Meteopaci obciążeni przewlekłymi chorobami układu krążeniowo-naczyniowego, reumatoidalnego, alergicy czy pacjenci z chorobą wrzodową żołądka lub dwunastnicy często skarżą się na zaostrzenie dolegliwości swojej choroby. Obserwuje się również odnowienie kontuzji sportowych, zwykle dotyczących stawów skokowych, kolan, łokci, nadgarstków i rąk oraz szereg innych dolegliwości pogłębiających negatywne nastawienie do jakiejkolwiek aktywności. Meteopatia często wpływa na jakość życia rodzinnego pacjenta i jego efektywność zawodową.

Leczenie meteopatii. Jak sobie radzić z dolegliwością, która nie jest chorobą?

W związku z tym, że meteopatia nie jest chorobą, a brak jednoznacznej przyczyny dolegliwości nie pozwala na ukierunkowane leczenie przyczynowe, jej terapia opiera się na łagodzeniu objawów poprzez m.in.:

  • regularną aktywność na świeżym powietrzu pozwalającą zwalczyć uczucie senności i zmęczenia, która dodatkowo pobudza układ hormonalny do produkcji tzw. hormonów szczęścia, czyli endorfin;
  • odpoczynek i odpowiednią jakość snu pozwalające zregenerować organizm;

zbilansowaną dietę opartą na lekkostrawnych potrawach bogatych w witaminy z grupy B i D, minerały, błonnik oraz odpowiednią ilość wody. Meteopaci polecają również wszelkiego rodzaju herbatki ziołowe, np. z dziurawca, żeń-szenia czy melisy. Leki i tabletki dla meteopatów ukierunkowane na uspokojenie organizmu, ułatwiające zasypianie czy łagodzące dolegliwości żołądkowe i bóle głowy oparte na bazie ziół i naturalnych składników są powszechnie dostępne w aptekach, jednak nie zaleca się ich nadużywania.

Zobacz także

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Splot słoneczny – co to jest? Budowa, funkcje, ból

Termolezja – po co wykonuje się kontrolowane uszkodzenie nerwów?

Angioplastyka pomaga udrożnić tętnice nóg u kobiety Hello Zdrowie tętnice

Angioplastyka – na czym polega zabieg? Czy jest niebezpieczny?

Dwie kobiety konsultują wynik anoskopii odbytu Hello Zdrowie

Anoskopia – badanie, cena. Czym się różni od rektoskopii?

Mycie rąk przez dziecko by była ochrona przed pasożytami w kale i tasiemczycą Hello Zdrowie

Tasiemiec w kale – jak go rozpoznać?

Przepuklina udowa u kobiety Hello Zdrowie

Przepuklina udowa – jakie leczenie podjąć w jej przypadku?

Badanie tympanogram kobieta u lekarza Hello Zdrowie

Tympanometria – na czym polega badanie? Czy jest bolesne?

Przedawkowanie magnezu – czy jest możliwe? Jak się objawia?

Gert-Jan Oskam

Sparaliżowany mężczyzna po 12 latach zaczął chodzić. Pomogła pionierska operacja w Szwajcarii

Stopa kobiety na mchu modzele i nagniotki Hello Zdrowie

Czym są nagniotki i jak się ich pozbyć?

Kobieta dostaje zastrzyk z heparyny.

Heparyna – zastosowanie, przeciwwskazania i skutki uboczne

Kobieta cierpi na zatrucie pokarmowe

Zatrucie pokarmowe – objawy, leczenie, pierwsza pomoc

mierzenie ciśnienia krwi hipotensja

Hipotensja – zbyt niskie ciśnienie, które utrudnia funkcjonowanie

Kobieta leży chora w łóżku z chusteczkami, obok niej stoją lekarstwa

Stan zapalny w organizmie – o czym może świadczyć?

stopy i palce młotkowate na mokrym piasku

Czym są palce młotkowate? Jak je leczyć?

Obsesja to zaburzenie u kobiety Hello Zdrowie

Czym jest obsesja? Jak można ją leczyć?

Kobieta w czasie terapii behawioralnej

Czym jest terapia behawioralna i jakie niesie korzyści?

Ręka chorej na białaczkę osoby na szpitalnej pościeli_leukemia/HelloZdrowie

Leukemia, czyli białaczka – śmiertelnie niebezpieczny nowotwór

Traumatolog – czym się zajmuje? Kiedy warto się do niego udać?

Jakie są przyczyny zgagi? Jak sobie z nią radzić na co dzień?

Co to jest szpiczak mnogi? Objawy, rokowania, diagnostyka 

Cholesterol całkowity – co to? Kiedy jego poziom jest niebezpieczny?

Skąd się biorą pryszcze? Jak skutecznie się ich pozbyć?

Czym jest kolposkopia? Na czym polega? Interpretacja wyników