Przejdź do treści

Mięsień dwugłowy uda – budowa, funkcje, ćwiczenia

Kobieta na siłowni
Mięsień dwugłowy uda - budowa, funkcje, ćwiczenia Istock.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Implant zamiast tabletki przeciwbólowej? Innowacyjne rozwiązanie naukowców
Lekarze dawali mu pół roku życia. Uratował go przeszczep, podczas którego otrzymał pięć narządów naraz
Wraca zerowy podatek VAT na zagraniczne leki ze zbiórek. Walczyli o to między innymi rodzice dzieci z SMA
„To był szok. Przez ponad dwadzieścia lat nie wiedziałam, z czym chodzę w brzuchu”. Szpital popełnił błąd. Pani Wanda odszkodowania nie dostanie
Kolejna fala zakażeń. „Obecny koronawirus bardzo różni się od oryginalnego, to inna choroba, więc możemy mówić o COVID-22”

Mięsień dwugłowy uda to mięsień zlokalizowany w tylnej części uda. Zbudowany jest z dwóch części. Jest to mięsień postawny, co oznacza, że wpływa na utrzymanie prawidłowej postawy ciała. Naderwanie mięśnia dwugłowego uda skutkuje pojawieniem się bólu i ograniczenia zakresu ruchu stawu. Aby uniknąć kontuzji i osłabienia mięśnia, warto regularnie wykonywać ćwiczenia na dwugłowe uda. Poza mięśniem dwugłowym ud, w ciele człowieka występuje także mięsień dwugłowy ramienia.

Mięsień dwugłowy uda – budowa i lokalizacja

Mięsień dwugłowy to jeden z największych mięśni kończyny dolnej, który zlokalizowany jest w tylnej części uda. Wraz z mięśniem półbłoniastym oraz mięśniem półścięgnistym, mięsień dwugłowy uda tworzy tylną część uda i mięśnie te określane są mianem grupy kulszowo – goleniowej. Mięsień dwugłowy – jak wskazuje jego nazwa – zbudowany jest z dwóch głów, czyli dwóch części. Głowa długa przebiega nad stawem biodrowym i kolanowym, a głowa krótka przebiega tylko nad stawem kolanowym. Dokładny przebieg głowy długiej i krótkiej mięśnia dwugłowego uda jest następujący:

 • głowa długa mięśnia dwugłowego ma przyczep na tylnej powierzchni guza kulszowego miednicy oraz przebiega nad stawami biodrowymi kolanowym, docierając do głowy krótkiej mięśnia
 • głowa krótka mięśnia dwugłowego rozpoczyna swój przebieg od wargi bocznej kresy chropowatej, zlokalizowanej na tylnej powierzchni trzonu kości udowej i na przegrodzie międzymięśniowej bocznej uda; następnie przebiega nad stawem kolanowym.

Obydwie głowy mięśnia dwugłowego przyczepione są do bocznej powierzchni głowy kości strzałkowej. W skład mięśnia dwugłowego wchodzą także trzy kaletki maziowe. Kaletka górna położona jest między ścięgnami początkowymi mięśni grupy tylnej uda. Kaletka druga nie występuje u każdej osoby i zlokalizowana jest między ścięgnem mięśnia dwugłowego a głową boczną mięśnia brzuchatego łydki i mięśniem podeszwowym. Z kolei kaletka trzecia, zwana kaletką podścięgnową dolną występuje między ścięgnem mięśnia dwugłowego uda a więzadłem pobocznym strzałkowym. Mięsień dwugłowy uda unerwiony jest przez nerw kulszowy. Przednia część nerwu kulszowego, czyli nerw piszczelowy odpowiada za unerwienie głowy długiej mięśnia, natomiast nerw strzałkowy (tylna część nerwu kulszowego) unerwia krótką głowę mięśnia dwugłowego. Za ukrwienie mięśnia odpowiada tętnica podkolanowa, tętnice przeszywające oraz tętnica okalająca udo przyśrodkowa.

W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:

Funkcje mięśnia dwugłowego uda

Podstawową funkcją mięśnia dwugłowego uda jest utrzymanie równowagi ciała oraz umożliwienie wykonania wielu ruchów kończyny dolnej. Mięsień ten uczestniczy w następujących ruchach:

 • zginanie stawu kolanowego,
 • zginanie stawu biodrowego,
 • rotowanie kolana na zewnątrz,
 • rotowanie i przywodzenie uda,
 • obniżanie i unoszenie miednicy.

Naderwanie mięśnia dwugłowego uda i inne urazy

Zarówno podczas wykonywania codziennych czynności, jak i w czasie treningu może dojść do powstania urazów mięśnia dwugłowego uda. Najczęściej kontuzje te mają charakter naciągnięcia, naderwania, stłuczenia czy zerwania mięśnia. Naderwanie mięśnia dwugłowego uda powstaje wówczas, gdy co najmniej 5% włókien mięśniowych ulega uszkodzeniu. Gdy pojawi się naderwanie mięśnia dwugłowego uda objawy to przede wszystkim ból mięśnia zlokalizowany z tyłu uda, a także obrzęk i tkliwość mięśnia. W podobny sposób objawiają się także inne urazy mięśnia dwugłowego. O stłuczeniu mięśnia mówimy wówczas, gdy uszkodzona zostaje tkanka podskórna oraz naczynia krwionośna. Z kolei w przebiegu naciągnięcia mięśnia dochodzi do przesunięcia włókien mięśniowych względem siebie. Najpoważniejszy uraz to zerwanie mięśnia dwugłowego uda, gdy włókna mięśniowe zostają całkowicie przerwane.

Mięsień dwugłowy uda – ćwiczenia

Ćwiczenia na mięsień dwugłowy uda mają za zadanie wzmocnić mięsień oraz zminimalizować ryzyko powstania urazów mięśnia. Ważne jest, aby wykonywać zarówno ćwiczenia wzmacniające, jak i rozciągające mięśnie dwugłowe.

Jak wzmocnić mięsień dwugłowy uda? Najskuteczniejsze ćwiczenia mięśnia dwugłowego uda to:

 • przysiady,
 • wykroki,
 • martwy ciąg na lekko ugiętych nogach,
 • wymachy nóg w tył,
 • unoszenie bioder w pozycji leżącej,
 • odciąganie nogi w leżeniu.

A jak rozciągnąć mięsień dwugłowy uda? Po każdym treningu mięśni ud wskazane jest wykonanie serii ćwiczeń rozciągających. Oto przykłady kilku z nich:

 • w pozycji siedzącej na podłodze z wyprostowanymi nogami należy wykonać skłon w przód, zbliżając tułów do ud;
 • w pozycji siedzącej na podłodze z wyprostowanymi nogami należy ugiąć jedną nogę w kolanie i oprzeć na udzie wyprostowanej nogi, pochylając się do przodu;
 • w pozycji leżącej na plecach należy ugiąć jedną nogę w kolanie i przyciągnąć ją do klatki piersiowej, chwytając dłońmi pod udem;
 • stojąc na jednej nodze należy ugiąć drugą nogę w kolanie i oprzeć ją o udo wyprostowanej nogi, pochylając się do przodu;
 • stojąc w rozkroku należy trzymać z przodu wyprostowaną nogę, a drugą nogę lekko ugiętą należy opierać z tyłu; następnie należy pochylić się w kierunku wyprostowanej nogi, opierając się dłońmi na kości piszczelowej.
Bolące mięśnie - co robić?

Mięsień dwugłowy ramienia

Mięsień dwugłowy ramienia, czyli biceps to mięsień umożliwiający ruchy stawu ramiennego oraz łokciowego. W skład mięśnia dwugłowego ramienia wchodzą dwie głowy:

 • głowa długa ciągnie się od guzka nadpanewkowego łopatki oraz obrąbka stawowego, przebiegając następnie do boku, przez bruzdę międzyguzkową kości ramiennej;
 • głowa krótka przebiega od wyrostka kruczego łopatki, po czym biegnie w dół łącząc się z głową długą i tworząc wrzecionowaty brzusiec.

W skład mięśnia dwugłowego ramienia wchodzą także kaletki: kaletka dwugłowo – promieniowa oraz kaletka łokciowa międzykostna. Biceps unerwiany jest przez nerw mięśniowo – skórny, a za ukrwienie mięśnia dwugłowego ramienia odpowiadają gałązki tętnicy ramiennej i tętnicy pachowej.

Funkcją mięśnia dwugłowego ramienia jest umożliwienie podnoszenia ramienia do przodu, wykonywania ruchów odwodzących i przywodzących ramienia oraz rotacji. Biceps umożliwia ponadto zginanie stawu łokciowego i ruchy odwracania przedramienia na zewnątrz.

Najczęstsze kontuzje to naderwanie mięśnia dwugłowego ramienia, a także zapalenie mięśnia. Pojawia się wówczas ból mięśnia oraz ograniczenie ruchomości kończyny górnej. W celu wzmocnienia bicepsów zalecane są regularne ćwiczenia na mięsnie dwugłowe ramienia. Najbardziej znane ćwiczenia wzmacniające bicepsy to uginanie sztangi w wąskim lub szerokim chwycie stojąc, uginanie ramion z hantlami siedząc czy uginanie ramion z linkami wyciągu dolnego.

Bibliografia:
Bochenek A., Anatomia człowieka; Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2020

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Beta alanina – co to, jak działa, jak ją brać i czy warto?

Ćwiczenia na łokieć tenisisty – domowe sposoby profilaktyki

Ćwiczenia dla dzieci w domu – najlepsze zabawy ruchowe

Bolą cię plecy? Ulgę mogą przynieść ci poste ćwiczenia

Bolące mięśnie - co robić?

Ból mięśni – przyczyny, zapobieganie, leczenie i dieta

Hipotonia mięśniowa – przyczyny, objawy i leczenie u dzieci i dorosłych

Zmęczona kobieta

9 sygnałów, że nie jesteś w formie. Sprawdź, czy nie powinnaś zatroszczyć się o swoją kondycję

Trening Jacobsona – skuteczny sposób walki ze stresem, nerwami i napięciem mięśni

Mięśnie przedramienia – budowa, zapalenie, ból, ćwiczenia

ćwicząca kobieta

Mięsień nadgrzebieniowy – leczenie ścięgna, tendinopatia

kobieta w stroju sportowym

Mięsień ramienny – funkcje, budowa, ćwiczenia, topografia

kobieta trzymająca się za mięsień

Mięsień naramienny – budowa, funkcje, ćwiczenia

Kobieta ćwicząca mięśnie brzucha

Mięsień poprzeczny brzucha – funkcje i ćwiczenia po ciąży

Kobieta ćwicząca mięsień czworoboczny

Mięsień czworoboczny – lokalizacja, funkcje, ćwiczenia

Biegająca kobieta

Mięśnie nóg – anatomia, funkcje, ćwiczenia

kobieta ćwicząca w lesie

Mięśnie posturalne – czym są, ćwiczenia wzmacniające

ćwiczenia mięśni pośladkowych

Mięśnie pośladkowe – anatomia, przyczyny bólu, ćwiczenia

ćwicząca kobieta

Mięsień trójgłowy ramienia – budowa, przyczepy, ćwiczenia

kobieta w stroju do ćwiczeń

Mięśnie skośne brzucha – anatomia, ból, ćwiczenia

łydki

Mięśnie łydki – budowa, przyczyny skurczów i bólu, ćwiczenia

Mięśnie szkieletowe – budowa, rodzaje i choroby mięśni

Mięsień brzuchaty łydki – budowa, funkcje, ćwiczenia

Mięsień krawiecki – ból, ćwiczenia, rozciąganie, naderwanie

Mięsień zębaty przedni – budowa, funkcje i ćwiczenia

Najpopularniejsze

Ból trzustki – jak boli trzustka i jak odróżnić ból trzustki od bólu żołądka?

Para na kanapie

Seks analny – co to jest i jakie są najlepsze pozycje analne?

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Poznaj sposoby masturbacji

Domowe sposoby na zatkane ucho. Jak odetkać ucho zatkane: woskowiną, katarem, wodą?

kobieta z problemami skórnymi

Wybroczyny (petocje) – co to jest, dlaczego powstają i jak sobie z nimi poradzić?

Kobieta

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

Ropiejące oczy kobiety

Ropiejące oczy u dzieci i dorosłych – przyczyny i metody leczenia

MCH – co to, podwyższone i poniżej normy. MCH w morfologii

„Każdy orgazm jest czymś pięknym, jednak ten rodzaj orgazmu jest wyjątkowy”. Seksuolożka o kobiecym wytrysku

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Orgazm - jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Orgazm – jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Kiedy występuje niskie ciśnienie i wysoki puls?

Niskie ciśnienie i wysoki puls – kiedy występują? Co to oznacza?

Wysoki cholesterol - jakie są przyczyny i objawy? Sposoby na wysoki cholesterol

Wysoki cholesterol – jakie są przyczyny i objawy? Jak go obniżyć?

para w łóżku

Fellatio, czyli oswajanie penisa. 7 najważniejszych zasad!

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

×